Tomáš Vandas u Městského soudu v Brně.

Tomáš Vandas u Městského soudu v Brně. | foto: Petra Mášová, MF DNES

Soud potvrdil předákům zrušené Dělnické strany podmínky a pokuty

  • 29
Brněnský městský soud se už podruhé zabýval výroky předáků zrušené Dělnické strany z prvomájové demonstrace v roce 2009 v jihomoravské metropoli. A jako loni v listopadu opět udělil šesti obžalovaným pokuty a podmínky. Jejich výroky na 1. máje totiž vyhodnotil jako extremistické.

Šestice obžalovaných se na brněnské prvomájové demonstraci v roce 2009 podle soudu nenávistně vyjadřovala proti přistěhovalcům, hlavně proti Vietnamcům a "stepním hordám", proti Romům a všem, kteří přišli do Česka a berou práci "bílým Čechům".

O přistěhovalcích mluvil bývalý předseda Dělnické strany Tomáš Vandas jako o "ničivé imigrantské vlně tsunami". O situaci na sídlišti Janov zase řekl, že "tito lidé byli terorizováni nepřizpůsobivým etnikem...".

Tomáš Vandas a znalec Michal Mazel u Městského soudu v Brně.
Tomáš Vandas před zahájením procesu u Městského soudu v Brně.

Soudní znalec Michal Mazel, na jehož posudku byla postavena obžaloba, projevy vyhodnotil tak, že mají vyvolávat etnickou nenávist.

"Je tam zcela jednoznačné verbální přihlášení k českému neonacistickému hnutí, které je odnoží mezinárodního neonacistického hnutí," popsal znalec.

Podmínky a pokuty

Předseda současné DSSS Tomáš Vandas, Jiří Štěpánek, Petr Kotáb, šéfredaktor Dělnických listů Martin Zbela, Michal Glas a Michaela Dupová dostali podmínečné tresty od čtyř do osmi měsíců, ale i peněžní trest. Celkem musejí zaplatit více než sto tisíc korun.

K jeho názoru se loni v listopadu přiklonil i brněnský městský soud, který výroky čelních představitelů zrušené Dělnické strany, z nichž většina nyní působí v Dělnické straně sociální spravedlnosti (DSSS), označil za extremistické a uložil za ně podmínky a pokuty.

Soud znovu vyslechl znalce

 Znalec u soudu opět potvrdil, že výroky obviněné šestice byly krajně radikální. Vyvolávaly rasovou nesnášenlivost a byly nepřímo spojeny s nacismem. Vandas a spol se podle jeho názoru ve svých projevech dotkli menšin, které v zemi žijí, zejména Romů, Vietnamců a přistěhovalců.

"Očekávali jsme, že to takhle skončí. Náš boj, tím ale nekončí," sdělil po vynesení stejného rozsudku Tomáš Vandas.

On i další odsouzení představitelé bývalé Dělnické strany jsou rozhodnuti, že se proti novému rozsudku městského soudu v Brně odvolají (o předcházejícím rozhodnutí Krajského soudu v Brně čtěte zde).

Soudkyně Šárka Schinzelová v novém jednání rozhodla, že soudní znalec nebyl podjatý, jak tvrdili odsouzení radikálové, a proto vynesla stejné tresty jako na podzim.