Jiří Schindler (vlevo) tvrdí, že pošťačky nepřepadával.

Jiří Schindler (vlevo) tvrdí, že pošťačky nepřepadával. | foto: Markéta Dušková, 5plus2.cz

Roky má zničený život. Kvůli přepadení, ke kterému se přiznal někdo jiný

  • 52
Soud povolil obnovu řízení muži, kterého odsoudil za přepadení pošťaček. S cejchem lupiče žije už deset let, přestože se k činu dávno přiznal někdo jiný. Jaroslav Schindler ze Znojma má zkažený život.

Dobrá zpráva. Tak hodnotí Schindler rozhodnutí znojemského soudu obnovit řízení, ve kterém byl spolu s Tomášem Čepurou před deseti lety pravomocně odsouzen za sérii přepadení pošťaček ve Znojmě. Od té doby se domáhají zproštění viny. K loupežím se před pěti lety přiznal a byl pravomocně potrestán Antonín Škrdla. Původně odsouzení se však cejchu zlodějů dosud nezbavili.

„Obnovu procesu Schindlera a Čepury vnímám jako varovný signál, že skutečně dochází k justičním omylům a přehmatům, ale zejména jako důkaz, že se občas dějí zázraky,“ říká Zdeněk Jemelík ze spolku Šalamoun, který se zajímá právě o justiční omyly.

Lidé na něho ukazovali jako na největšího lupiče

Sám Schindler už si netroufá hodnotit, jak a kdy proces skončí. „V roce 2010 (kdy se přiznal Škrdla – pozn. red.) jsem si myslel, že maximálně do roka bude po všem. Neskutečné,“ kroutí hlavou.

Život se mu otočil vzhůru nohama v devatenácti letech. „Lidé si na mě ukazovali jako na největšího lupiče. Po čase jsem si zvykl a to, co si kdo myslí za mými zády, už je mi celkem jedno,“ popisuje.

Po maturitě chtěl studovat, kvůli odsouzení však nemohl. „Vzhledem k tomu, že na mě hodili statisícové dluhy a následné exekuce, jsem musel jít vydělávat, abych platil něco, co někdo jiný ukradl. Každý měsíc jsem chodil na soud platit soudní výlohy a poplatek za to, že mě někdo neprávem zavřel do vazby a poslal pod probační dohled. Byl to skutečně velký nápor na psychiku a táhne se to dodnes,“ svěřil se MF DNES.

V současné době už desátým rokem pracuje v Rakousku, kde rozdává letáky. A chodí k soudům. „Rád bych se soustředil i na nějaké jiné věci, ale když se musím pořád plácat v něčem, co jsem neudělal, tak to moc nejde,“ vysvětluje. O obnově řízení rozhodoval Okresní soud Znojmo už podruhé. Poprvé ji zamítl, podruhé nové projednání nařídil Nejvyšší soud. Tentokrát již důvody pro obnovu znojemský senát shledal. Proti obnově však podalo stížnost státní zastupitelství. Nestalo se tak přímo v soudní síni, ale později tentýž den.

Státní zástupkyně podala stížnost

„Proti usnesení o povolení obnovy řízení ve věci odsouzených Jaroslava Schindlera a Tomáše Čepury podala státní zástupkyně stížnost. K důvodům se prozatím nelze vyjádřit, neboť usnesení nebylo dosud odůvodněno a Okresnímu soudu Znojmo doručeno,“ potvrdila okresní státní zástupkyně Lenka Peroutková.

„Musím se pořád plácat v něčem, co jsem neudělal.“

„Snaha státní zástupkyně je samozřejmě jasná – za každou cenu zachovat původní rozsudek. Stížnost podává tvrdošíjně bez ohledu na absurditu, kdy si oba rozsudky navzájem odporují,“ myslí si Schindler. Podobně o stížnosti mluví i Tomáš Čepura. „Myslel jsem, že to je snad vtip. Nevím, jaké důkazy by zastupitelství potřebovalo, aby uznalo, že se stala chyba,“ nechápe.

Zástupkyně v soudní síni uvedla, že pro obnovu není dost důvodů a výpovědi Škrdly, který se k loupežím přiznal, jsou nevěrohodné.

Až dva tisíce žádostí ročně

Podle spolku Šalamoun má znojemský případ obecný význam, protože odhaluje stav trestního řízení v České republice. Obnova procesu je vlastně reakcí na stížnost na porušení zákona, kterou spolek podal. „Na ministerstvo přichází ročně až dva tisíce žádostí, z nich ministři spravedlnosti vyhoví jen minimu. Proč jsme měli štěstí právě v kauze Čepura – Schindler je pro mne záhada,“ překvapilo Jemelíka.

Na začátku všeho byla před dvanácti lety série přepadení poštovních doručovatelek. Soud se táhne od roku 2004. Tomáše Čepuru poslal soud na 1,5 roku za mříže, Jaroslav Schindler dostal podmínku, ale byl půl roku ve vazbě. Když se k loupežím přiznal Antonín Škrdla, policie případy znovu otevřela a Škrdla s pomocníky dostali trest. Jména původně odsouzených však očištěna nebyla.