Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Íránce hned po propuštění z vazby na kauci 150 milionů opět zatkli

  10:06aktualizováno  19:39
Íránce Shahrama Abdullaha Zadeha, který byl odpoledne propuštěn z vazby na rekordní kauci 150 milionů korun, bezprostředně poté opět zatkla policie. Tentokrát na základě mezinárodního zatykače.

Shahram Abdullah Zadeh u soudu | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Novináři v pondělí několik hodin čekali před věznicí v Brně-Bohunicích na Zadehovo propuštění. Po patnácté hodině vyšel z věznice jeho advokát Pavel Čapčuch s tím, že klient byl již propuštěn. Vězeňská služba ho podle něj „z bezpečnostních důvodů“ odvezla do centra Brna a tam propustila. Skutečnost byla však jiná. „Z věznice jej odvážel policejní vůz. Mohl vzniknout mylný dojem, že jde o propuštění,“ uvedla jihomoravská policejní mluvčí Petra Ledabylová.

Ledabylová následně iDNES.cz potvrdila, že Zadeha zatkli na základě mezinárodního zatykače, který byl vydán v Teheránu. Podrobnosti neuvedla.

Fotogalerie

Překvapivá byla informace o zatčení také pro státního zástupce Aleše Sosíka, který se zabývá Zadehovou kauzou v ČR. „Podrobnosti k tomu zatím nevím,“ řekl ČTK i mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

Íránec je v Česku obžalován, že s dalšími patnácti lidmi připravil ČR na daních při obchodech s pohonnými látkami o 2,5 miliardy korun. Hrozí jim až 13 let vězení (psali jsme o tom zde). Podle kriminalistů dováželi obvinění v letech 2012 a 2013 stovky milionů litrů paliva ze Slovinska a Německa a šidili stát na daních pomocí falešných daňových přiznání. Do trestné činnosti se prý zapojilo nejméně 65 obchodních společností. Proces by měl začít u brněnského krajského soudu v březnu.

Zadeh tvrdí, že je nevinný. Pouze prý půjčil známým peníze na podnikání a pak je chtěl zpět. Proces by měl začít u brněnského krajského soudu již loni v listopadu. Jednání již bylo svoláno opakovaně, ale zahájení vždy zabránily mimořádné okolnosti - nemoc obhájce některého z obviněných nebo pracovní vytíženost dalšího advokáta.

Co bude s milionovou kaucí?

Kauce 150 milionů korun je jedna z nejvyšších v dějinách České republiky. Jeho obhajoba původně nabízela za stíhání na svobodě kolem 80 milionů korun. Brněnský krajský soud jí pak stanovil na 100 milionů korun. Olomoucký vrchní soud toto rozhodnutí zrušil a nařídil brněnskému, aby se věcí zabýval znovu (více čtěte zde).

Po opětovném zadržení je otázka, zda krajský soud, na jehož účet nechal Zadeh minulé pondělí miliony na kauci zaslat, bude nyní tyto peníze vracet. „Vzhledem k tomu, že je zpátky ve vazbě a nehrozí tak jeho útěk, měl by dostat peníze zpátky. Není důvod, aby peníze ležely na účtu České republiky,“ uvedl pro iDNES Vladimír Balaš z katedry mezinárodního práva UK.

„Člověk to vnímá, že to byl malinko takový podtrh na něj. Těžko říct, jestli soud věděl, že na něj existuje mezinárodní zatykač. Pokud by to soud věděl, tak by neměl připustit složení kauce, protože smyslem kauce je nahradit vazbu, a nikoli jen umožnit převoz z jedné vazby do druhé. Nedíval jsem se do zákona, ale vnitřní pocit mi říká, že by mělo být zvažováno vrácení té finanční záruky,“ míní Tomáš Sokol, prezident Unie obhájců České republiky.

Lidé, kteří peníze na Zadehovu kauci dali dohromady, by se podle Sokola mohli domáhat vrácení kauce soudně, ale bylo by to asi nesmírně složité. „Pravděpodobně by to skončilo u Ústavního soudu. Nemůžeme říct, že by je stát podvedl, ale výsledek je tomu velmi podobný, takže by stát ty peníze měl vrátit,“ doplnil.

Podle některých právníků však k vydání peněz zatím není důvod. Byl řádně propuštěn z věznice a zadržen ve zcela jiné kauze, která ale není známa. Právě na povaze Íránem vydaného zatykače může také záviset další osud Zadeha.

Kauce mohla být lest, spekulují právníci

Policejní mluvčí vysvětlila, že Íránec nemůže být vydán do cizího státu, dokud nebude řízení v jeho kauze v ČR pravomocně ukončeno. I kdyby jej české soudy poslaly do vězení, bylo by pak na vzájemné dohodě mezi ČR a Íránem, zda by mohlo být Zadehovi umožněno, aby si případně odpykal trest ve své původní vlasti. Zadeh je sice Íránec, ale má české státní občanství.

Podle právníků je kauza spojena s četnými otazníky; neví se zda ČR vydá svého občana, i když íránského původu, do jeho původní vlasti. Někteří tvrdí, že cílem složení kauce bylo to, aby byla zajištěna alespoň část Zadehova majetku na případné vyrovnání pohledávek, které při údajných podvodech s palivy vznikly. Odvážnější spekulace hovoří o tom, že Zadeh při složení kauce nevědomky odkryl policii pro ní dosud neznámé finanční zdroje.

Autoři: , ,Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

Zetor získal obří zakázku v Rusku. Dodá traktory za půl miliardy eur

Zetor Forterra HSX

Obří zakázku za půl miliardy eur získala firma Zetor, která sídlí v Brně - Líšni. Podařilo se ji dojednat u...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz