Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Íránce hned po propuštění z vazby na kauci 150 milionů opět zatkli

  10:06aktualizováno  19:39
Íránce Shahrama Abdullaha Zadeha, který byl odpoledne propuštěn z vazby na rekordní kauci 150 milionů korun, bezprostředně poté opět zatkla policie. Tentokrát na základě mezinárodního zatykače.

Shahram Abdullah Zadeh u soudu | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Novináři v pondělí několik hodin čekali před věznicí v Brně-Bohunicích na Zadehovo propuštění. Po patnácté hodině vyšel z věznice jeho advokát Pavel Čapčuch s tím, že klient byl již propuštěn. Vězeňská služba ho podle něj „z bezpečnostních důvodů“ odvezla do centra Brna a tam propustila. Skutečnost byla však jiná. „Z věznice jej odvážel policejní vůz. Mohl vzniknout mylný dojem, že jde o propuštění,“ uvedla jihomoravská policejní mluvčí Petra Ledabylová.

Ledabylová následně iDNES.cz potvrdila, že Zadeha zatkli na základě mezinárodního zatykače, který byl vydán v Teheránu. Podrobnosti neuvedla.

Fotogalerie

Překvapivá byla informace o zatčení také pro státního zástupce Aleše Sosíka, který se zabývá Zadehovou kauzou v ČR. „Podrobnosti k tomu zatím nevím,“ řekl ČTK i mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

Íránec je v Česku obžalován, že s dalšími patnácti lidmi připravil ČR na daních při obchodech s pohonnými látkami o 2,5 miliardy korun. Hrozí jim až 13 let vězení (psali jsme o tom zde). Podle kriminalistů dováželi obvinění v letech 2012 a 2013 stovky milionů litrů paliva ze Slovinska a Německa a šidili stát na daních pomocí falešných daňových přiznání. Do trestné činnosti se prý zapojilo nejméně 65 obchodních společností. Proces by měl začít u brněnského krajského soudu v březnu.

Zadeh tvrdí, že je nevinný. Pouze prý půjčil známým peníze na podnikání a pak je chtěl zpět. Proces by měl začít u brněnského krajského soudu již loni v listopadu. Jednání již bylo svoláno opakovaně, ale zahájení vždy zabránily mimořádné okolnosti - nemoc obhájce některého z obviněných nebo pracovní vytíženost dalšího advokáta.

Co bude s milionovou kaucí?

Kauce 150 milionů korun je jedna z nejvyšších v dějinách České republiky. Jeho obhajoba původně nabízela za stíhání na svobodě kolem 80 milionů korun. Brněnský krajský soud jí pak stanovil na 100 milionů korun. Olomoucký vrchní soud toto rozhodnutí zrušil a nařídil brněnskému, aby se věcí zabýval znovu (více čtěte zde).

Po opětovném zadržení je otázka, zda krajský soud, na jehož účet nechal Zadeh minulé pondělí miliony na kauci zaslat, bude nyní tyto peníze vracet. „Vzhledem k tomu, že je zpátky ve vazbě a nehrozí tak jeho útěk, měl by dostat peníze zpátky. Není důvod, aby peníze ležely na účtu České republiky,“ uvedl pro iDNES Vladimír Balaš z katedry mezinárodního práva UK.

„Člověk to vnímá, že to byl malinko takový podtrh na něj. Těžko říct, jestli soud věděl, že na něj existuje mezinárodní zatykač. Pokud by to soud věděl, tak by neměl připustit složení kauce, protože smyslem kauce je nahradit vazbu, a nikoli jen umožnit převoz z jedné vazby do druhé. Nedíval jsem se do zákona, ale vnitřní pocit mi říká, že by mělo být zvažováno vrácení té finanční záruky,“ míní Tomáš Sokol, prezident Unie obhájců České republiky.

Lidé, kteří peníze na Zadehovu kauci dali dohromady, by se podle Sokola mohli domáhat vrácení kauce soudně, ale bylo by to asi nesmírně složité. „Pravděpodobně by to skončilo u Ústavního soudu. Nemůžeme říct, že by je stát podvedl, ale výsledek je tomu velmi podobný, takže by stát ty peníze měl vrátit,“ doplnil.

Podle některých právníků však k vydání peněz zatím není důvod. Byl řádně propuštěn z věznice a zadržen ve zcela jiné kauze, která ale není známa. Právě na povaze Íránem vydaného zatykače může také záviset další osud Zadeha.

Kauce mohla být lest, spekulují právníci

Policejní mluvčí vysvětlila, že Íránec nemůže být vydán do cizího státu, dokud nebude řízení v jeho kauze v ČR pravomocně ukončeno. I kdyby jej české soudy poslaly do vězení, bylo by pak na vzájemné dohodě mezi ČR a Íránem, zda by mohlo být Zadehovi umožněno, aby si případně odpykal trest ve své původní vlasti. Zadeh je sice Íránec, ale má české státní občanství.

Podle právníků je kauza spojena s četnými otazníky; neví se zda ČR vydá svého občana, i když íránského původu, do jeho původní vlasti. Někteří tvrdí, že cílem složení kauce bylo to, aby byla zajištěna alespoň část Zadehova majetku na případné vyrovnání pohledávek, které při údajných podvodech s palivy vznikly. Odvážnější spekulace hovoří o tom, že Zadeh při složení kauce nevědomky odkryl policii pro ní dosud neznámé finanční zdroje.

Autoři: , ,Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

VIDEO: Základy domů zase pomalu mizí ve Vranovské přehradě, ukázal dron

Na dně Vranovské přehrady se ukrývají základy opuštěné vesnice Bítov

Velké sucho na Znojemsku loni na podzim odhalilo základy domů zatopené vesnice Bítov, které jsou jinak ukryty na dně...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Vysvobození z ústavů. Za psychicky nemocnými nově dojíždí odborníci domů

V Klecanech se otevřely brány Národního ústavu pro duševní zdraví.

Odborníci na psychiatrickou péči začali za pacienty jezdit až domů. Pomáhají jim, aby se nedostávali do těžkých stavů a...

Najdete na iDNES.cz