Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud řeší případ třinácti padělatelů dolarů a eur

  9:14aktualizováno  10:34
Za asistence zásahové jednotky i dvou maskovaných členů vězeňské stráže se samopaly začal u Krajského soudu v Brně proces se třinácti obžalovanými. Kauza se projednává v největší soudní síni budovy a doprovázejí ji speciální bezpečnostní opatření justiční a vězeňské stráže i psovodů.

Pavlo Nykolyuk a spol. před soudem. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Obžalovaní jsou podle kriminalistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu členy takzvané "Luhaňské brigády".

"Ta je jedním z nejlépe organizovaných ruskojazyčných zločineckých gangů u nás. Její teritorium zahrnuje celou Moravu a Slezsko, včetně Vysočiny," píše ve zprávě na stránkách ministerstva vnitra podplukovník Miroslav Němec z Policejní akademie. "Hlavním sídlem Luhaňské brigády je město Brno, kde sídlí i hlavní představitel," uvádí Němec.

Mezi obžalovanými jsou i dvě ženy
Státní zástupce obžaloval 13 lidí včetně dvou žen. Do soudní síně ráno dorazilo jen jedenáct z nich - dva se kvůli špatnému zdravotnímu stavu k líčení nedostavili.

Sedm obžalovaných včetně šéfa Luhaňské brigády přivedla eskorta z vazby, jednoho z výkonu trestu. Před soudní síní se shromáždilo i třináct obhájců obviněných.

Členové gangu pocházejí hlavně z Ukrajiny, část z nich i ze zemí bývalé Jugoslávie, ale i z Běloruska a Ázerbájdžánu. U soudu se zpovídají i našinci. Někteří z obžalovaných požádali o tlumočníka. "Podle obžaloby uváděli do oběhu padělané dolary ale i eura celkem za několik milionů korun, někteří čelí obžalobě i z nedovoleného ozbrojování a padělání dokladů," uvedl státní zástupce Milan Richter.

Členům gangu, kteří s padělanými bankovkami obchodovali v Podivíně, Brně, Teplicích, ale i na dalších místech jižní Moravy i zbytku České republiky, hrozí až patnáctileté tresty.

Za notebooky dolary
Soud bude kauzu projednávat nejméně po osm hlavních líčení, zřejmě ani poté ovšem jednání neskončí. Jen přečtení obhajoby zabralo téměř hodinu.

Ve vazbě skončil i bývalý exekutor a brněnský podnikatel Ivan Novotný. Ten dnes popřel, co sám původně vypověděl na policii. "Od začátku kauzy jsem udělal spoustu chyb, chtěl bych to napravit," vysvětlil na úvod své více než hodinové výpovědi.

"Dolary jsem se sice snažil prodat, neměl jsem je ale od pana Nikoljuka, ale od osoby mě velmi blízké, jejíž jméno uvést nemohu. Ta mě zaplatila v dolarech za tři notebooky, co jsem prodával. Abych řekl, že to mám od pana Nikoljuka, mě nutil pan podplukovník z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Já sám přitom v té době neznal ani Nikoljukovo příjmení, říkal jsem mu Paša. Na pana podplukovníka jsem už podal trestní oznámení," popsal Novotný.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Najdete na iDNES.cz