Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud rozdal tresty za hru na kriminalisty

  16:10aktualizováno  16:10
Pětici mužů se nevyplatila hra na falešné kriminalisty z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a také dvojrole mafiánů, kterou se snažili obalamutit podnikatele v celé republice. Pětici za ni poslal brněnský krajský soud do vězení. Za mřížemi si mají odsedět od pěti do 7,5 roku.

Brněnský soud rozdal tresty za hru na kriminalisty. Julius Kanči na fotce chybí, seděl na jiném místě | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Tři z pěti vyděračů také musejí zaplatit pět milionů korun, o které připravili podnikatele z Kutné Hory.

"Některé věci jsou stále sporné, jednotliví poškození ale identifikovali obžalované a byly zde i další objektivní důkazy. Nemáme ani důvod nevěřit těm obžalovaným, kteří se přiznali. Proto soud dospěl k závěru, že se trestného činu dopustili," vysvětlil v odůvodnění rozsudku předseda senátu Miroslav Novák.

Vyděračům tak nevyšel zdánlivě geniální plán. "Scénář byl většinou stejný. Přišli za náhodně vybraným podnikatelem a upozornili ho, že mu v nejbližší době zavolá nějaký člověk a bude chtít peníze," popsal státní zástupce Jaroslav Kubeša.

Své role hráli přesvědčivě
Podnikatelé měli peníze klidně předat s tím, že vše je pod policejní kontrolou. Gangsteři byli přesvědčiví, používali pravou uniformu, kterou měl "policista" doprovázející kolegy v civilu, ale i pravé tiskopisy.

Připravili si i průkazy a další rekvizity. Pak ale sami sehráli i vyděrače. Podnikatelé už neměli své peníze nikdy vidět.

V jednom případě pak přepadli ženu přímo v jejím domě v Podolí na Brněnsku. Vyrukovali s falešným povolením k domovní prohlídce, majitelku ale pak svázali a vykradli její trezor.

Tříčlenný senát odstupňoval obžalovaným tresty podle míry jejich zapojení i toho, zda se přiznali a spolupracovali s vyšetřovateli. Soudce spolu s přísedícími přihlédli také k trestní minulosti vyděračů, většina z nich totiž nejsou žádní nováčci.

Nejpřísnější trest, 7,5 roku, dostal Aleš Vomela, který se kromě vydírání ve stejné době dopustil i loupeže a navíc nedovoleného ozbrojování, o půl roku méně dostal Simon Dycha a Marcel Kotlár, kterému od přísnějšího potrestání pomohlo jen to, že se přiznal.

Předposledního obžalovaného Davida Vyvážila poslal krajský soud na 6,5 roku za mříže, Julius Kanči vyvázl s pětiletým trestem.

Viníci se odvolali, soud tak bude pokračovat
Všichni obžalovaní se ale prostřednictvím svých advokátů na místě odvolali. Kauza tak bude pokračovat na Vrchním soudě v Olomouci. Jediný, kdo byl s verdiktem spokojen, byl státní zástupce.

"Soud rozhodl v souladu s tím, co jsem navrhoval. Nemám důvod se proti rozsudku odvolávat," komentoval žalobce Jaroslav Kubeša.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz