Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trest pro boxera Plachetku za znásilnění platí, obnovy procesu nedosáhl

  12:04aktualizováno  12:20
Odsouzený boxer Ľudovít Plachetka před Krajským soudem v Brně neuspěl s žádostí o obnovu procesu. Za znásilnění družčiny sestry si odpykává osmiletý trest.

Soudci nemohli rozhodnout dříve, protože potřebovali vyslechnout oběť. Žena se dostavila až dnes po opakované výzvě. Na žádost vypovídala v nepřítomnosti Plachetky, kterého eskorta na dobu její výpovědi vždy odvedla z jednací síně.

Vše se točí kolem facebookové konverzace mezi obětí a její kamarádkou. Ta uvedla, že se jí oběť svěřila, že to udělala dobrovolně a znásilnění si vymyslela, protože sestře záviděla, že má přítele, který pracuje a kupuje rodině dárky.

„Proč bych si to vymýšlela? Sestře bych neublížila,“ zopakovala ale u soudu poškozená.

Plachetkova obhájkyně Ludmila Krejčí v závěrečné řeči upozornila na to, že policie při vyšetřování pochybila, když neprovedla rekonstrukci.

„Znalecké posudky odporují předpisům o znalcích a jsou neobjektivní. Celá romská komunita mluvila o tom, že mezi oběma ženami došlo v parku ke konfliktu, při kterém Šárka přiznala, že si vše vymyslela,“ míní Krejčí.

Odlišné výpovědi svědků

Sám Plachetka četl několikaminutovou závěrečnou řeč, kde citoval z trestního řádu a znalecký posudek označil za nevěrohodný.

„Její aktivita na Facebooku a vyzývavé fotky v plavkách nevypovídají o tom, že by trpěla posttraumatickou poruchou. Byl jsem odsouzen na základě smyšlené výpovědi,“ řekl Plachetka a dodal, že v minulosti několikrát upozorňoval na rozpory ve výpovědích poškozené. „Uváděla to, co se jí hodilo, což svědčí o tom, že si vymýšlí,“ dodal.

Senát soudců ale nakonec žádost o obnovu řízení zamítl. „Výpovědi svědků popisovaly úplně jiné historky. Základ byl sice stejný, ale lišili se v detailech. Působí to, jak kdyby si vymýšleli,“ zdůvodnil rozhodnutí předseda senátu Aleš Novotný.

O obnovu řízení usiloval Plachetka poté, co se dostal k fotkám facebookové konverzace, v níž sestra jeho družky tvrdí, že si znásilnění vymyslela.

Za znásilnění dostal Plachetka osmiletý trest. Soudci také rozhodli, že si musí odsedět i čtyři roky trestu za vraždu matky své bývalé přítelkyně z roku 1998. Z vězení ho totiž dříve podmínečně propustili. Pokud se ale odsouzený odpustí na svobodě dalšího trestného činu, za mříže se vrátí.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Opilý řidič kličkoval Brnem, lidé na zastávce před ním uskakovali

Opilý muž brázdil Brno a najel na tramvajový ostrůvek

Na riskantní jízdu po brněnských silnicích se vydal opilý řidič, který měl navíc na autě prasklou pneumatiku. Projel...

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Najdete na iDNES.cz