Majitelé growshopu prodávali semínka konopí i s informacemi o povznášejících účincích. Právě to soudci vadilo. Ilustrační snímek

Majitelé growshopu prodávali semínka konopí i s informacemi o povznášejících účincích. Právě to soudci vadilo. Ilustrační snímek | foto: Celní ředitelství Plzeň

Majitelé growshopu šíří toxikomanii, rozhodl brněnský soud

  • 8
Majitele brněnského growshopu ve středu odsoudil městský soud v Brně za šíření toxikomanie. Prodávali semínka marihuany i s informacemi o účincích vypěstované rostliny. Oba se chtějí odvolat. "Jsme obchodníci jako jiní," hájí se.

Majitelé obchodu s názvem Bioplants prodávali semínka marihuany, i s návodem na jejich pěstování a informacemi o účincích rostlin.

Verdikt soudu zněl: šíření toxikomanie. Volf dostal dvouapůlletou podmínku, Schönweitz podmínku o půl roku kratší. V případě jejího porušení půjdou na rok do vězení.

"V kamenném i internetovém obchodu Bioplants oba prodávali sortiment, ze kterého se dalo sestavit celé vybavení pěstírny, včetně literatury s návody. Podněcovali tak k pěstování a výrobě marihuany, a tím i ke kouření a užívání této látky," vysvětlil své rozhodnutí soudce Petr Schlagmann.

Prodejci však s výrokem nesouhlasí, plánují se proto odvolat.

"Semena konopí neobsahují THC (účinná látka marihuany, pozn. red.), byla navíc pouze vystavena, žádnou literaturu s návodem jsme neprodávali. Popisky u rostlin byly už od výrobce. O žádných osobách, které by kupovaly rostliny a pak kouřily marihuanu, nevím. Jsem pouze obchodník, který nakupuje, prodává a platí řádně daně," hájil se ve své řeči Volf.

Soudci vadil přibalený návod

S pochopením soudce se však nesetkal. Hlavním problémem nebyl samotný prodej semínek, ale informace o pěstování a účincích rostlin. "Vysoce povznášející, navozuje rauš přírodního charakteru, lehké slabé aroma, vysoké výnosy," citoval soudce zabavené popisky semínek.

Argument o podnikání Schlagmanna rovněž nepřesvědčil. "Obchodníky jsou i dealeři drog, hájit se tímto není vhodné," odvětil.

Razie na víc než padesátku growshopů po celém Česku proběhla v loňském listopadu. Policisté Národní protidrogové centrály zabavili části majetku prodejců, šlo především o semena konopí.

V západní Evropě to problém není

"Můžeme si stokrát myslet, že pěstování konopí je špatné, pohybujeme se ale v nějakém právním rámci, jehož interpretaci nemůže svévolně a nelogicky měnit policie - a nikdo jiný - ze dne na den," vysvětluje lékař, drogový epidemiolog a člen výboru Mezinárodní vědecké společnosti pro studia drogových politik Tomáš Zábranský.

"Ve Vídni, Bonnu, Varšavě i Curychu, všude v západní Evropě, USA i Kanadě growshopy normálně fungují a semínka prodávají, protože tak to prostě umožňuje podstata západní demokracie. Jako občan navíc tvrdím, že za šíření informací, ať už jakýchkoliv, třeba o účincích některých rostlin na psychiku, by nikdo neměl být stíhán - nemluvě o tom, že v době internetu je to směšné, protože zcela nefunkční," dodává Zábranský.

Podle něho jsou mezi growshopery jak klasičtí obchodníci, tak i takzvaní "rastafariáni", kteří konopí vnímají jako součást své životní filozofie. A také lidé, kteří rostliny pěstují jako lék.

"Podzimní razie tohle vůbec nebrala v potaz, všichni growshopeři jsou stíháni podle stejného mustru bez ohledu na jakousi policií propagovanou společenskou nebezpečnost," kritizuje Zábranský.

Problematiku je podle národního drogového koordinátora Jindřicha Vobořila potřeba řešit šířeji.

"Marihuana má svá rizika, u nás ji kouří děti i dospělí. Současná preventivní opatření očividně nefungují. Growshopy za to ale nemohou. Na řadě je celková změna přístupu," vysvětluje Vobořil.