Senátor Vlastimil Sehnal (ODS) na tiskové konferenci v roce 2008 vysvětluje

Senátor Vlastimil Sehnal (ODS) na tiskové konferenci v roce 2008 vysvětluje okolnosti nahrávky, která popisuje korupci při přidělování stavebních zakázek v Brně. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Soud s Toflovým gangem oživil kauzu úplatků v brněnské ODS

  • 0
U brněnského krajského soudu v úterý vypovídal bývalý senátor Vlastimil Sehnal, který je jednou z údajných obětí takzvaného Toflova gangu. Popisoval, jak byl vydírán a jak mu členové gangu vyhrožovali. A protože zprvu nechtěl platit, dostala prý média v roce 2008 kompromitující nahrávky, které ho poškodily.

Ožila především kauza několik let staré nahrávky o tom, jak v Brně fungují úplatky pro politiky za přidělování stavebních zakázek. Sehnal byl totiž jedním z aktérů této nahrávky.

Vlastimil Sehnal

  • Bývalý poslanec i senátor za ODS působil také jako starosta Lipůvky na Blanensku.
  • Mezi lety 2003-2005 byl předsedou představenstva 1. FC Brno.
  • Jako spolumajitel a člen statutárních orgánů figuruje v řadě firem.
  • V roce 2008 byla zveřejněna nahrávka, na které Sehnal mluví s majitelem stavební firmy Přemyslem Veselým o úplatcích za přidělení lukrativních zakázek v Brně.
  • Sehnal byl také zmiňován jako jeden z lidí, kteří mohli v roce 2008 nabízet úplatek v prezidentské volbě za podporu Václava Klause.

Záznam telefonického rozhovoru způsobil v roce 2008 před krajskými volbami mezi politiky v Brně poprask. Podle Sehnala se tehdy dostal novinářům do ruky kvůli tomu, že on svému bývalému asistentovi Václavu Šálkovi a dalším členům takzvaného Toflova gangu odmítal platit výpalné.

"Bál jsem se, že když to vydírání ohlásím na policii, bude se o tom psát v novinách a zničí mi to kariéru i rodinu," vysvětloval v úterý u soudu Sehnal, proč nakonec vyděračům zaplatil milion a dvě stě tisíc korun.

Pravdivé materiály, které by ho mohly zničit, sice podle něj nikdo mít nemohl. "Kariéru vám ale může zničit cokoliv," tvrdil Sehnal.

Na zveřejněné nahrávce, k jejímuž pořízení se nikdo nikdy nepřiznal, mluví Sehnal s majitelem stavební firmy Přemyslem Veselým o tom, kdo komu a jak platí za přidělování lukrativních stavebních zakázek v Brně.

Jejich rozhovor zkoumala tehdy dokonce policie. Případ však odložila se zdůvodněním, že záznam je pravý, ale uvedené informace nejsou pravdivé. A do auditu podezřelých zakázek se nehrnuli ani politikové. Kauza proto tehdy nakonec vyzněla do ztracena.

Co je Toflův gang

  • Skupina policistů a bývalých policistů podle obžaloby v letech 1998 až 2010 zneužívala informace ze spisů.
  • Díky nim vydírala podnikatele na jihu Moravy.
  • Údajným šéfem gangu byl expolicista Michal Tofl, kterého v roce 2010 zastřelil nájemný vrah.
  • Obžalováno je 13 lidí. Hrozí jim až 16,5 roku za mřížemi za vydírání, úplatkářství a zneužívání pravomocí.
  • Soud trvá od října 2011.

O tom, že je vydírán, mluvil Sehnal už roce 2008. Ale jen před novináři. Na policii nešel. "Byl jsem se tehdy poradit na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, ale trestní oznámení jsem si nakonec rozmyslel," vzpomínal u soudu Sehnal.

Na policii vypovídal až ve chvíli, kdy média v létě 2010 zveřejnila první fotografie zatčených členů gangu vyděračů, kterému se později začalo přezdívat Toflův gang. "Poznal jsem Miloše Almásyho, který byl na schůzce, na které jsem nakonec požadované peníze předal," uvedl Sehnal.

Jeho syn zase označil Eduarda Slaninu, který mu údajně kdysi předal obálku s vyděračským vzkazem pro otce. Sehnal u soudu kromě jiného vysvětloval například to, kde na úplatek vzal peníze v hotovosti. "Někdy mám doma sto tisíc, jindy deset milionů, podle potřeby. Jsou to moje úspory. Prodával jsem akcie Zbrojovky, podnikám, vydělal jsem si v Senátu," vyjmenovával politik.

Co také zaznělo v nahrávce

Veselý:(...) Já vím, že loni to bylo milion dvě stě, letos je to osm set tisíc. Milan Venclík tvrdil, že když bude úspěšná záležitost Černovických teras, že by potřeboval potom podpořit na kraji (...), protože ODS taky potřebuje, aby měla konečně několik dalších krajů a svýho hejtmana.
Sehnal:Víš, jak to je. Nám jde o to, aby se řeklo: "Tady byly peníze od podnikatelů pro ODS, tak je prostě přines."

Jeho slova o vydírání ovšem nařčení členové gangu označili za výmysl. Zpochybňovali i výpověď jeho syna. "Svědek popsal, že jsem byl o deset centimetrů menší než on, což evidentně není pravda, že jsem při těle a měl jsem vousy. Nemám se k tomu jak vyjádřit, nikdy jsem ho neviděl," uvedl Slanina.

Ohradil se i Miloš Almásy. "Jak mě mohl poznat podle fotky v novinách, když jsem byl vyfocen ve chvíli, když si papírem zakrývám obličej?," ptal se soudu Almásy.

Další svědectví v kauze gangu policejních vyděračů zazní u brněnského krajského soudu ještě tento týden. Hlavní líčení pak bude pokračovat dalších několik měsíců.