U brněnského městského soudu začal 2. června proces s vydavateli knihy Adolf...

U brněnského městského soudu začal 2. června proces s vydavateli knihy Adolf Hitler: Projevy. Za popírání a schvalování genocidy hrozí (zleva) Pavlu Kamasovi a Lukáši Novákovi - majitelům vydavatelství Guidemedia, v němž kniha v roce 2012 vyšla, až tři roky vězení. Spolu s nimi je souzen i tvůrce publikace Stanislav Beer (vpravo). | foto: ČTK

Nakladatelství vydalo Hitlerovy projevy. Vydavatelé stanuli před soudem

  • 27
Nacismus je mrtvé hnutí a mladí lidé mají právo číst autentické Hitlerovy projevy čistě kvůli studiu historie. S touto obhajobou vystoupila na brněnském městském soudě skupina souzená za komentované vydání projevů Adolfa Hitlera. Třem mužům hrozí za propagaci nacismu tři až deset let vězení.

Souzen je redaktor a předkladatel knihy Pavel Kamas, spolupracující redaktor a grafik Lukáš Novák a autor komentářů k projevům Stanislav Beer. Kamas a Novák jsou zároveň spolumajiteli vydavatelství Guidemedia etc, které je souzeno jako právnická osoba.

Obžaloba je viní z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a popírání genocidy. Kniha vyšla v roce 2012 v nákladu deseti tisíc kusů. Kolik se jich zatím prodalo, nechtějí vydavatelé říci, knihu však zdarma rozdávali lidem, kteří je přišli podpořit do soudní síně.

Obžaloba upozorňuje především na spojovací redakční texty mezi jednotlivými projevy, které musí soudce na žádost obhajoby při soudním líčení předčítat.

"Nikdo nepopírá, že Adolf Hitler řekl to, co řekl. Otázkou je to, zda je možné veřejně vyslovovat souhlas s těmito názory, ospravedlňovat jej, omlouvat jej nebo vysvětlovat, že on to ve skutečnosti myslel dobře," vysvětlil žalobce Jan Petrásek.

Kniha nevyjadřuje souhlas autorů s myšlenkami, brání se obžalovaní

Obžalovaní odmítli vypovídat, soud tak vyslechl jen zmocněnce nakladatelství Tomáše Pecinu. Podle něj vyšla kniha především proto, aby lidé dostali šanci studovat nepozměněné Hitlerovy texty a aby si na nacismum udělali vlastní názor.

"Kniha samozřejmě je propagací nacistického hnutí. Co bychom taky mohli čekat od Adolfa Hitlera jiného. Jde ale o propagaci dnes už neexistujícího hnutí. Hitler přece nemohl propagovat něco, co vzniklo po jeho smrti," popřel Pecina jakoukoliv spojitost knihy se současným neonacismem.

Dodal také, že kniha nevyjadřuje souhlas autorů textu s uváděnými myšlenkami a názory a že ani nepředstavuje žádné ospravedlňování Hitlerovy politiky a ideologie. "Podle mě státní zástupce bere drogy, jinak si to nedovedu vysvětlit," komentoval obžalobu po skončení pondělního líčení Kamas.

Soud bude pokračovat na začátku července, kdy patrně zazní názor znalce. Kdy však padne rozsudek, zatím není jisté.

Justice už v minulosti řešila vydání Hitlerovy knihy Mein Kampf (Můj boj). Vydavatel dostal nejprve podmíněný trest, nakonec jej ale Nejvyšší soud v březnu 2005 zprostil viny. Podle obhajoby je vydání Hitlerových projevů analogickým sporem, ovšem podle Petráska Mein Kampf vyšel bez komentářů, jako historický dokument - na rozdíl od Hitlerových projevů.

Nakladatelství Guidemedia etc zatím vydalo osm knih, všechny se týkají nacismu a druhé světové války. Publikace nesou například názvy Mírové dílo Adolfa Hitlera a Nezapomenutelná vlast Sudetenland.

Nakladatelství samostatně publikovalo také program Hitlerovy strany NSDAP. Všichni tři aktéři kauzy už byli podle obžaloby soudně trestáni - jeden za výtržnictví a zkreslování údajů o hospodaření, druhý za krádež, třetí za ublížení na zdraví.