Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Žaloba chce pro sbormistra zneužívajícího žákyně tři roky vězení

  15:09aktualizováno  15:09
Tři roky vězení žádá žalobkyně pro bývalého sbormistra a exmajitele Gymnázia P. Křížkovského, který podle spisu zneužíval své žákyně. Rodina jedné z dívek chce kromě potrestání i odškodné 1,75 milionu korun. Rozsudek padne za týden.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Pospíšil je dále obviněný i zohrožování mravní výchovy mládeže, protože podle obžaloby naléval studentkám gymnázia alkohol či je sprostě urážel.

„Navrhuji rovněž zákaz práce s nezletilými i veškeré pedagogické činnosti a ochranné sexuologické léčení. Existuje totiž riziko recidivy,“ konstatovala státní zastupkyně Klára Vrbíková (více o dřívějších jednáních zde).

Právě proto, že by Pospíšil mohl v dalším kontaktu s nezletilými dívkami pokračovat, už přitom sedí patnáct měsíců ve vazbě. Soudkyně ho i přes žádosti obhajoby nepropustila. Doba strávená ve vazbě by se přitom v případě odsouzení od výsledného trestu odečetla. Za pohlavní zneužívání mu přitom hrozí až osm let.

Pospíšil se v závěrečné řeči ke zneužívání své studentky přiznal. „Škola, kterou jsem vymyslel, založil a vedl, byla postavená na tom, že studenti při cestě za vzděláním musí mít důvěru. Nejde to bez toho, že pocítí důvěru mou. Ano, měl jsem s ní vztah. A s některými dalšími,“ řekl u soudu Pospíšil. Zároveň odmítl, že by svým jednáním chtěl někomu ublížit.

Pospíšil dívky podle svědkyň zneužíval dvacet let

U brněnského městského soudu v minulých měsících zazněly výpovědi žen, podle kterých je Pospíšil jako studentky sexuálně obtěžoval už před více než dvaceti lety. A ani ony tehdy nebyly starší patnácti let. S Pospíšilem měla jedna z dívek podle své výpovědi problémy po celou dobu svého studia.

„Jednou jsem s ním šla na vycházku v hlubokém sněhu. Došli jsem k trafostanici, kde mě osahával a vedl mi ruku na svém přirození, až se uspokojil. Tehdy jsem nevěděla, jak se to dělá. Pak jsme šli zpátky,“ uvedla žena, které je nyní téměř třicet let. Tehdy jí bylo přibližně třináct.

Popsala také hry, které děti s Pospíšilem hrály v 90. letech na soustředění. V tmavé místnosti rozdělené do dvojic pohádkových postav měly děti za úkol najít svůj protějšek. „Jakmile se zhaslo, Pospíšil mě našel, líbal mě a osahával na horní části těla. Když se rozsvítilo, dělal jakoby nic,“ popsala policistům žena (více o případu zde).

Někteří pedagogové školy o podivnostech věděli

Pospíšil ve škole vyučoval sborový zpěv, hru na zobcovou flétnu i lesní roh a vedl sbor školy Scholastici Musici. V prosinci 2013 dostal od hejtmana Michala Haška (ČSSD) Cenu Jihomoravského kraje za práci s mládeží.  Půl roku poté ho zadrželi kriminalisté. Kraj přitom nedávno schválil nové podmínky ocenění, která zahrnují i možnost ho odebrat.

Z výpovědí přitom plyne, že někteří pedagogové školy o jeho podivném chování ke studentkám věděli. „Choval se jako pán. Když chtěl někoho vytáhnout z vyučování, prostě si ho vzal. Učitelé se mu báli odporovat,“ vypovídala jedna z vyučujících na gymnáziu u soudu.

Podle ní Pospíšil jezdil se svými svěřenci na odlehlá místa. „Nemohli odtud jen tak odejít,“ dodala. Další pedagožka zase vykreslovala, jak Pospíšil svůj kapesní nůž otevíral a pokládal s významným pohledem před studenty na stůl. Z úst učitelů u soudu zaznělo i to, že neplnoletým studentům opakovaně servíroval alkohol.

Na škole už neučí, ani ji nevlastní

Obhajoba ale řadu výpovědí vyvracela. Včetně ty o podávání alkoholu. „Soud vyslechl padesát svědků, ale ani jednoho z dvanácti, které navrhla obhajoba. Pokud by se tak stalo, obžalovaný by se ukázal v jiném světle,“ řekl u soudu právník Pospíšila a zpochybnil, že bylo dodrženo právo na spravedlivý proces.

Pospíšil kdysi gymnázium zakládal. Nyní s ním nemá už nic společného. Na konci loňského roku se svého podílu ve firmě provozující školu zbavil. Nové vedení školy se od něj distancuje.

„Ukončil svůj zaměstnanecký poměr k 15. květnu 2014. Jeho účast na Gymnáziu P. Křížkovského s uměleckou profilací a Základní umělecké škole Pavla Křížkovského zanikla po dlouhém a složitém vyjednávání se společníky ke konci roku 2014,“ popsal jednatel školy Pavel Matuška.

Podle něj se oba současní majitelé o celé kauze dozvěděli až od Pospíšilova právníka v květnu 2014.

„Vyvinuli veškeré možné úsilí k tomu, aby škola byla izolována od jakéhokoliv jeho vlivu,“ dodal Matuška. Od té doby vedení na škole zprovoznilo například schránky důvěry přístupné studentům i pedagogům. A jednatel se dušuje, že do učení na škole nezasahuje.

„Hluboce se omlouvám všem, kterým jsem způsobil toto šokující zklamání,“ přednesl u soudu Pospíšil, který se rozsudek dozví za týden.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Další z rubriky

Stávka brněnských řidičů MHD zažehnána, přidají jim čtyři tisíce měsíčně

Nové autobusy Solaris brněnského dopravního podniku (27. května, 2014).

Hrozba stávkové pohotovosti v brněnské MHD je odvrácena. Odboráři zajistili řidičům dopravního podniku zvýšení platů o...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Podzemí ukáže, jak bolelo mučení. Přístroje opravdu drželi kati

Exponáty pro chystané muzeum tortury v Brně jsou zatím ještě umístěné v...

Popravčí masky, boty hanby vybavené rolničkami, které v mrazivém počasí odsouzenci přimrzaly ke kůži, kolo na lámání...

Najdete na iDNES.cz