Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud: Tendr na opravu vily Tugendhat byl nezákonný

  11:51aktualizováno  2. května 10:45
Výběrové řízení, ze kterého vzešel projektant oprav světoznámé vily Tugendhat, bylo nezákonné. Definitivně to potvrdil Nejvyšší správní soud. Ten zamítl stížnost antimonopolního úřadu, který tvrdil opak.

Vila Tugendhat | foto: Radek Miča

Podle soudců správního soudu neměla vítězná firma potřebné autorizační osvědčení a neměla se vůbec výběrového řízení zúčastnit.
 
Rozhodnutí soudu může znamenat, že se začátek opravy vily Tugendhat naplánovaný na podzim opět oddálí. Architekt Jan Sapák, jehož sdružení skončilo ve výběrovém řízení druhé, totiž hodlá podat další žaloby, které by zakázaly městu pracovat podle nesprávně vysoutěženého projektu.

Sapák chce prosadit, aby projekt zpracoval on a jeho kolegové Ludvík Grym a Jindřich Škrabal. "Počkáme, jak se nyní zachová město," řekl architekt.
 
Vedení radnice nyní čeká na právní analýzu, která má politikům doporučit další postup. "Jde o analýzu rizik, která nám hrozí při jednotlivých variantách," přiblížil náměstek primátora Ladislav Macek.

Kdo zakázku získá
Zatím tak nelze vyloučit, že město bude dál pokračovat v současném projektu, který neměl zvítězit, ani to, že zadá zakázku Sapákovu sdružení.

Výsledky analýzy budou mít radní v rukou během několika týdnů. "Největší prioritou je zahájit opravu co nejrychleji," řekl primátor Roman Onderka.

Pokud by město postupovalo podle současného projektu a Sapák by jej nenapadnul, mohly by opravy začít během několika měsíců. Kdyby město obrátilo a zadalo projekt Sapákovi, zdrží se vše minimálně o půl roku.

"Byli bychom schopni projekt dokončit na přelomu letošního a příštího roku," odhadnul architekt. Jak se zachová, pokud město bude rozhodnutí soudu ignorovat a nevzdá se nezákonně vysoutěženého projektu, nechtěl zatím říct.

Už dříve však Sapák potvrdil, že se bude bránit u soudu a pokusí se znemožnit začátek oprav vily. "Ten projekt je nejen protiprávní, ale i technicky špatný. Realizovat nezákonný projekt je neprůchodné," míní.

. Politici by měli pečlivě počítat

analýza

Peníze, nebo čas. Anebo oboje. To teď může ztratit město Brno, které se už několik let potácí těsně před opravou vily Tugendhat. A už dlouhou dobu drží pomyslného "černého Petra".

Začněme nejdříve penězi: projekt na opravu vily Tugendhat stojí kolem deseti milionů korun. Ty už město zaplatilo sdružení Omnia. Když jejich hotový a všemi stranami posvěcený projekt zahodí, jen těžko bude peníze, nebo alespoň jejich většinu, vymáhat zpět.

Omnia svoji práci odvedla a za to, že výběrová komise pochybila, nemůže. Radnice kromě vyhozených deseti milionů bude muset zaplatit nový projekt Janu Sapákovi a spol., tedy přibližně dalších deset milionů. K tomu je nutné připočíst zdržení, které se promítne v konečné ceně stavebních prací.

Jedinou útěchou by politikům mohlo být Sapákovo tvrzení, že naprojektuje opravu vily výrazně levněji než Omnia. Cena opravy se přitom pohybuje nad hranicí sta milionů korun, je tedy dost možné, že zbytečný projekt i dražší stavební práce by se mohly v této úspoře "utopit".

I když má tato varianta hodně "proti", pořád se jeví jako lepší. Pokud totiž vedení města bude ignorovat rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, zahraje si velmi nebezpečnou ruletu. Sice může vilu začít letos opravovat podle hotového projektu sdružení Omnia, ale pak mu hrozí táhlé soudní spory s architekty Sapákem, Grymem a Škrabalem.

Zejména Jan Sapák bere boj o vilu Tugendhat hodně osobně, funkcionalistické památce věnoval hodně času a nelze pochybovat o tom, že se jen tak nebude chtít vzdát.

Pokud by tedy město hrálo mrtvého brouka, přijde čas na určovací žaloby a předběžná opatření znemožňující městu začít s opravami. Vzhledem k rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který dal Sapákovi a spol. za pravdu, je velmi pravděpodobné, že architekti v soudních přích uspějí a nakonec stejně dosáhnou svého a projekt zpracují, nebo bude alespoň vypsána nová soutěž.

A jestliže se náměstek primátora Ladislav Macek obává, že v případě první varianty bude opravovat vilu v cenách roku 2010, v případě soudních sporů hrozí, že oprava vily už nebude vůbec Mackovým problémem. Dokonce i kdyby se na svém místě udržel i v následujícím volebním období.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.



Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...



Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Návštěvníci v Lednici plivou žvýkačky na koberce a šlapou po záhonech

Zámek Lednice je součástí Lednicko-valtického areálu, památky UNESCO. Jeho...

Až 70 lidí pečuje o jeden z nejkrásnějších českých zámků a jeho rozlehlé zahrady. V Lednici je důležitý hlavně pořádek,...

VIDEO: Nové strážníky pro Brno láká klip ve stylu retro počítačové hry

Strážníky láká k policii spot ve stylu Mortal Kombat

Nadsázkou a humorem chtějí strážníci v Brně nově oslovit uchazeče o práci a získat je tak do svých řad. Kostičková...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz