Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud: Tendr na opravu vily Tugendhat byl nezákonný

  11:51aktualizováno  2. května 10:45
Výběrové řízení, ze kterého vzešel projektant oprav světoznámé vily Tugendhat, bylo nezákonné. Definitivně to potvrdil Nejvyšší správní soud. Ten zamítl stížnost antimonopolního úřadu, který tvrdil opak.

Vila Tugendhat | foto: Radek Miča

Podle soudců správního soudu neměla vítězná firma potřebné autorizační osvědčení a neměla se vůbec výběrového řízení zúčastnit.
 
Rozhodnutí soudu může znamenat, že se začátek opravy vily Tugendhat naplánovaný na podzim opět oddálí. Architekt Jan Sapák, jehož sdružení skončilo ve výběrovém řízení druhé, totiž hodlá podat další žaloby, které by zakázaly městu pracovat podle nesprávně vysoutěženého projektu.

Sapák chce prosadit, aby projekt zpracoval on a jeho kolegové Ludvík Grym a Jindřich Škrabal. "Počkáme, jak se nyní zachová město," řekl architekt.
 
Vedení radnice nyní čeká na právní analýzu, která má politikům doporučit další postup. "Jde o analýzu rizik, která nám hrozí při jednotlivých variantách," přiblížil náměstek primátora Ladislav Macek.

Kdo zakázku získá
Zatím tak nelze vyloučit, že město bude dál pokračovat v současném projektu, který neměl zvítězit, ani to, že zadá zakázku Sapákovu sdružení.

Výsledky analýzy budou mít radní v rukou během několika týdnů. "Největší prioritou je zahájit opravu co nejrychleji," řekl primátor Roman Onderka.

Pokud by město postupovalo podle současného projektu a Sapák by jej nenapadnul, mohly by opravy začít během několika měsíců. Kdyby město obrátilo a zadalo projekt Sapákovi, zdrží se vše minimálně o půl roku.

"Byli bychom schopni projekt dokončit na přelomu letošního a příštího roku," odhadnul architekt. Jak se zachová, pokud město bude rozhodnutí soudu ignorovat a nevzdá se nezákonně vysoutěženého projektu, nechtěl zatím říct.

Už dříve však Sapák potvrdil, že se bude bránit u soudu a pokusí se znemožnit začátek oprav vily. "Ten projekt je nejen protiprávní, ale i technicky špatný. Realizovat nezákonný projekt je neprůchodné," míní.

. Politici by měli pečlivě počítat

analýza

Peníze, nebo čas. Anebo oboje. To teď může ztratit město Brno, které se už několik let potácí těsně před opravou vily Tugendhat. A už dlouhou dobu drží pomyslného "černého Petra".

Začněme nejdříve penězi: projekt na opravu vily Tugendhat stojí kolem deseti milionů korun. Ty už město zaplatilo sdružení Omnia. Když jejich hotový a všemi stranami posvěcený projekt zahodí, jen těžko bude peníze, nebo alespoň jejich většinu, vymáhat zpět.

Omnia svoji práci odvedla a za to, že výběrová komise pochybila, nemůže. Radnice kromě vyhozených deseti milionů bude muset zaplatit nový projekt Janu Sapákovi a spol., tedy přibližně dalších deset milionů. K tomu je nutné připočíst zdržení, které se promítne v konečné ceně stavebních prací.

Jedinou útěchou by politikům mohlo být Sapákovo tvrzení, že naprojektuje opravu vily výrazně levněji než Omnia. Cena opravy se přitom pohybuje nad hranicí sta milionů korun, je tedy dost možné, že zbytečný projekt i dražší stavební práce by se mohly v této úspoře "utopit".

I když má tato varianta hodně "proti", pořád se jeví jako lepší. Pokud totiž vedení města bude ignorovat rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, zahraje si velmi nebezpečnou ruletu. Sice může vilu začít letos opravovat podle hotového projektu sdružení Omnia, ale pak mu hrozí táhlé soudní spory s architekty Sapákem, Grymem a Škrabalem.

Zejména Jan Sapák bere boj o vilu Tugendhat hodně osobně, funkcionalistické památce věnoval hodně času a nelze pochybovat o tom, že se jen tak nebude chtít vzdát.

Pokud by tedy město hrálo mrtvého brouka, přijde čas na určovací žaloby a předběžná opatření znemožňující městu začít s opravami. Vzhledem k rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který dal Sapákovi a spol. za pravdu, je velmi pravděpodobné, že architekti v soudních přích uspějí a nakonec stejně dosáhnou svého a projekt zpracují, nebo bude alespoň vypsána nová soutěž.

A jestliže se náměstek primátora Ladislav Macek obává, že v případě první varianty bude opravovat vilu v cenách roku 2010, v případě soudních sporů hrozí, že oprava vily už nebude vůbec Mackovým problémem. Dokonce i kdyby se na svém místě udržel i v následujícím volebním období.

Autor:Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Další z rubriky

Ilegální ubytovna kvůli dluhům provozovatele končí, sto lidí nemá kam jít

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Potřetí za poslední rok a půl hrozí hromadné vystěhování chudým lidem. Tentokrát z ubytovny v Šámalově ulici v...

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Najdete na iDNES.cz