Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud s Toflovým gangem řeší opět korupci v ODS

  22:00aktualizováno  22:00
Někdejší vlivný šéf jihomoravské ODS Milan Venclík v úterý u soudu vypovídal o kauze, která v roce 2004 výrazně zasáhla do předvolebního boje o křeslo jihomoravského hejtmana. Venclík tehdy čelil smyšlenému obvinění z korupce.

Milan Venclík u soudu v Brně (2. dubna 2012) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

U brněnského krajského soudu ožila díky případu takzvaného Toflova gangu další z nedořešených kauz, které v minulosti zamíchaly na jižní Moravě krajskými volbami. Po případu bývalého senátora Vlastimila Sehnala (ODS), který před měsícem vypovídal o svém údajném vydírání před volbami v roce 2008, byla včera řeč o kauze ještě o 4 roky starší. Několik mužů tehdy nařklo lídra občanských demokratů Milana Venclíka z korupce, což výrazně ovlivnilo výsledek voleb -  ODS tehdy skončila druhá až za vítěznými lidovci.

Venclík v úterý před soudem vypovídal o tom, jak mohl jeho případ souviset s případem Toflova gangu údajných vyděračů z řad policie. Jeho výpověď však místo odpovědí přinesla řadu nezodpovězených otázek.

Toflův gang

Skupina bývalých či současných policistů podle obžaloby v letech 1998 až 2010 vydírala podnikatele na jihu Moravy. Zneužívala k tomu informace ze spisů a manipulovala vyšetřování. Před soudem se od loňského podzimu zpovídá 13 lidí. Hlavou gangu měl být zavražděný expolicista Michal Tofl.

"Mé obvinění bylo tehdy odloženo, což lidé někdy berou tak, že jsem vyhrál. Jenže tak to není. Já tím prohrál na celé čáře. Vyhrál bych v případě, že bych byl uznán nevinným a ti lidé naopak vinnými. A to by se v případě vyšetřování určitě stalo. Jenže mými podněty se dodnes nikdo nezabýval, přestože policie má řadu důkazů," povzdechl si někdejší vlivný politik, který byl z postu šéfa krajské ODS odstaven 2009. (více můžete číst zde)

I členové takzvaného Toflova gangu se přitom podle obžaloby za peníze dopouštěli podobného zametání případů pod koberec, které naznačuje Venclík. A nebo naopak svým obětem vyhrožovali smyšleným stíháním, když jim nezaplatí příslušnou částku.

Podle výpovědí u soudu se ale zatím zdá, že Venclíkv případ s gangem souvisí jen okrajově. Peníze za vyřešení případu po něm totiž nikdy nikdo nechtěl. A někdejší kandidát na hejtmana při své výpovědi vůbec ani nezmiňoval jména obžalovaných. Ty prý až na jednoho člověka ani nezná a ze svého vydírání je neviní.

Milan Venclík

Jeden ze stovek svědků v případě Toflova gangu a současně někdejší vlivný politik jihomoravské ODS. V roce 2004 kandidoval na hejtmana, stal se však jen jeho náměstkem. Po dalších volbách pak uzavřel velkou koalici s ČSSD. Šéfem jihomoravské ODS není od roku 2009.

"V roce 2004 jsem jako předseda jihomoravské ODS kandidoval na hejtmana.  A tehdy byla vytvořena absurdní kauza, kdy jsem byl obviňován lidmi, kteří měli vazbu na organizovaný zločin, z věcí, které se nestaly. Případ byl tehdy mediálně dobře připraven, já jsem se i o věcích kolem svého obvinění dozvídal z tisku dříve, než jsem o nich věděl osobně," popsal u soudu bez konkrétních jmen Venclík.

Místo obžalovaných členů gangu ale naopak zmínil jednoho ze zásadních svědků, kterého podle obžaloby gang vydíral a který u soudu vypovídal před měsícem. V době, kdy byl vlivný politik osočen z korupce, se totiž prý dostal do kontaktu s podnikatelem Petrem Michkem. "Poslanec Petr Pleva mě tehdy informoval, že si ho k sobě pozval nějaký pan Michek a nabídl mu mé místo na kandidátce v krajských volbách. Pan Pleva se zeptal, kdo je a jak si může dovolit nabízet taková místa, a o této schůzce mi řekl," uvedl Venclík.

O tom, jakou měl hrát Michek při této vnitrostranické rošádě roli, ovšem prý nic dalšího neví a raději to tehdy neřešil, protože měl strach o sebe i o rodinu. Michek u soudu tuto schůzku také zmínil. Podle něj k ní ale došlo v době, kdy byl gangem vydírán a proti své vůli se stal prostředníkem, který vyřizoval vzkazy. (podrobnosti najdete zde)

Fotogalerie

U soudu při Venclíkově výpovědi padlo opět i jméno současného ředitele brněnského studia České televize Karla Buriana, o kterém už před měsícem mluvil i Michek a který v uvedené době působil jako ředitel Rádia Petrov. "Karel Burian za mnou tehdy přišel a nabízel mi mediální pomoc. Věděl jsem, že má dobré kontakty v mediálním světě, ale odmítl jsem to. Pak mi nabízel i právní pomoc," líčil soudu Venclík.

I právní pomoc od Buriana odmítl. Pak mu ale právě tento muž údajně sehnal trestní oznámení, na jehož základě ho policie obvinila a které do té doby neviděl. Michek, který svědčil u soudu před měsícem, přitom Buriana označil jako prostředníka mezi politiky a organizovaným zločinem v Brně. "Na tom, co jsem řekl u soudu, trvám," zhodnotil poté, co jeho slova zazněla v médiích a Burian ho kvůli tomu obvinil z křivého svědectví. (čtete zde)

Kromě Venclíka, který svým svědectvím stočil soudní líčení mimo osoby většiny obžalovaných, vypovídali v kauze Toflova gangu další svědci. Případ se bude projednávat celý tento týden a poté bude odročen na květen.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Na zalepené molo nastoupila četa. Čistila smůlu, která ničila plavky

Aktuální pohled na molo mezi Rakoveckou zátokou a loděnicí dopravního podniku....

Výrobce největšího mola v České republice, které se nachází na Brněnské přehradě, vyčistil povrch od smůly. Nápravu...

Najdete na iDNES.cz