Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud vyměřil trest ženě, která mučila svého milence

  12:00aktualizováno  16:32
Krajský soud v Brně dnes odpoledne vynesl rozsudky v případu jednatřicetiletého Šimona Račáka, kterého dva týdny týrala, věznila a vydírala jeho o devět let starší přítelkyně Ivana Kufová. Pro ni a její tři komplice senát schválil podmíněné tresty i odnětí svobody.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ivana Kufová, která celou skupinku organizovala, půjde na osm let do věznice s ostrahou. Čtyřiadvacetiletý Lukáš Kropáček stráví za mřížemi o rok méně. Jednašedesátileté ubytovatelce Jindřišce Ilkové soud přiřkl trest odnětí svobody na tři roky s podmínkou na čtyři roky a její jednadvacetiletý syn Vladimír Novák si vyslechl verdikt osm měsíců s dvouletou podmínkou.

Dohromady byli trestáni za několik trestných činů: zbavení osobní svobody, vydírání, loupež a neoprávněné držení platební karty.
 

Odmítl půjčit mobil, odtáhli ho do kotelny

Račákův příběh se odehrával v prosinci 2007 v ubytovně Českých drah v brněnské Výpravní ulici v Horních Heršpicích, kde bydleli i všichni odsouzení. Vše začalo "nevinnou" fackou za to, že někdejší prostitutce Kufové alias Nikol Kloden, do které se mladý montér zamiloval koncem roku 2006, odmítl půjčit svůj mobilní telefon.

Podle předsedy senátu Drahomíra Drápala mu jej však skupina vzala a prodala. Utržené peníze šly následně do kapsy Kufové.

Podle státní zástupkyně Zuzany Zámoravcové zatáhla Kufová svého přítele záhy do kotelny ubytovny, později do bytu Ilkové. Obě místnosti se staly na pár týdnů Račákovým vězením a mučírnou.

Týraný byl dva týdny polonahý a pil jen vodu

Nebezpečné milence navíc pomáhali tři další lidé - Lukáš Kropáček, Jindřiška Ilková a její syn Vladimír Novák. Ti Račáka nejprve svlékli do spodního prádla a přivázali izolepou k židli.

"Bez světla a jakékoli možnosti základní hygieny byl 14 dní zavřený v kotelně, nemohl se pohybovat, pil jen sladkou vodu," nastínil Drápal při rozsudku podmínky, ve kterých muž trávil celé dny a noci.

Kromě toho, že čtveřice zbavila Račáka jakékoliv svobody, jej týrali brutálními praktikami: nožem mu ořezali vlasy, na kterých si muž zakládal, bili ho pěstmi i bambusovou rákoskou, pálili jej rozžhavenou dýkou a bodali do stehen.

"Noha, do které tyrané bodali nožem, mohla ochrnout," tvrdí soudní znalec

Fyzické újmy na zdraví potvrdil dnes i přítomný soudní znalec z oboru neurologie Zdeněk Krejzlík. "Na jeho těle byly plošné, až krvavé jizvy, popáleniny, starší podlitiny a trvalá zohyzďující poranění. Jednalo se o viditelná postižení ze strany jiných osob.

Vzhledem k rozsahu a hloubce poranění to hodnotím jako mučivou terapii," uvedl Krejzlík. Podle něj mohlo mít bodání do stehna trvalé následky. "Při porušení nervu může dojít k trvalému ochrnutí celé horní končetiny," dodal znalec.

V bytě Ilkové, kam Račáka sadisté později přestěhovali, mučení pokračovalo. Kufová svázaného muže, jemuž třela penis gumovou rukavicí, násilně donutila k ejakulaci. Tyranka rovněž Račákovi zakazovala jakýkoliv pohyb.

"Pokud se pohnul, pálila ho," uvedl Drápal. Na mužovo předloktí navíc jeho trýznitelé vypálili písmeno K. Většina z nich však jakékoliv fyzické týrání před soudem zapírala. Pouze Lukáš Kropáček sdělil, že jednou nebo dvakrát Račáka uhodil Novák.

Muž musel nedobrovolně odevzdávat peníze své milence

Čtveřice muže také přinutila, aby podepsal směnky na více než 5 milionů korun, které nakonec soud prohlásil za neplatné. "Vyhrožovali mu smrtí, pokud jim směnky nepodepíše," uvedla státní zástupkyně. Tyrané navíc svázanému muži ukradli platební kartu, díky níž směle z Račákova účtu vybírali peníze.
 
"Ve chvíli, kdy obdržel výplatu, musel odevzdat deset tisíc korun," popsala v předchozím slyšení Zámoravcová. Podle ní Kufová muži vyhrožovala i tím, že když neposlechne, ruská mafie mu postřílí rodinu.

"Mohl utéct, ale bál se," shodují se obhájci

Všichni obhájci čtyřčlenné skupiny ovšem tvrdili, že Račák mohl kdykoliv ze svého "vězení" utéct. "Poškozený měl vícekrát možnost odejít, dveře byly mnohdy otevřené," tvrdil například obhájce Kufové. S ním se ztotožnila také obhájkyně Lukáše Kropáčka: "Račák, který měřil 187 centimetrů, vážil cca 80 kilogramů a chodil do posilovny, ale neutekl ze strachu z chování Kufové a ruské mafie.
 
Fyzicky mu totiž útěk nebyl zamezen," přiblížila před soudem obhájkyně. Podle obou byl však takový strach neopodstatněný a iracionální, Kufová totiž svému tvrzení nepřikládala váhu.
 
Podle výpovědi obžalovaných měli strach z "šéfky" sadistické skupiny i sami členové. Proto Kropáček, Novák ani Ilková nepřivolali pomoc ani situaci jinak neřešili.
 
"Jednou jsem se probudil a slyšel jsem křik z kuchyně. Byl tam přivázaný Račák, kterého mlátil Lukáš Kropáček," popisoval při prvním výslechu na konci listopadu Vladimír Novák s tím, že Kufová jej pak donutila se k trýzniteli připojit.
 
"Vyhrožovala, že když nebudu poslouchat, prostřelí mi kolena," líčil. O nedobrovolném zapojení a důvodu, proč nic neoznámila na policii, mluvila před soudem i jeho matka Jindřiška Ilková.
 
"Kufová mě donutila. Tvrdila, že před barákem je ruská mafie. Necítím se vinna," líčila soudu. Podobně předtím vypovídal i Lukáš Kropáček, kterého stejně jako Kufovou dovedla do jednací síně eskorta z vazební věznice v poutech. "Kufová je zvláště nebezpečná recidivistka," poznamenala při závěrečné řeči státní zástupkyně Zámoravcová.

Račákovy duševní následky teď řeší psychologové

Na tento kus života však Šimon Račák, který byl podle soudní znalkyně z oboru psychologie už dříve mírně psychicky narušený, v nejbližší době nezapomene.

"Poškozený trpí zvýšenou psychickou přecitlivělostí, pocitem bezmoci, poruchami spánku a koncentrace," vyjmenoval některé důsledky posttraumatického zážitku Drápal. Račák se tak v současné době léčí na terapiích pod dohledem psychologů.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz