Soud s pašeráky kokainu v Brně

Soud s pašeráky kokainu v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Soud začal rozplétat případ pašování kokainu z Kostariky

  • 0
Až patnáctiletý pobyt ve vězení hrozí pětici mužů, kteří dnes stanuli před brněnským krajským soudem. Státní zástupkyně je totiž viní z toho, že se organizovaně snažili pašovat celkem téměř dvě kila kokainu z Kostariky.

Němečtí celníci nejdřív zadrželi prvního kurýra Jaromíra Flígra, který s nimi začal spolupracovat. Zbytek skupiny v čele s Josefem Bouchalem pak skončil ve vazbě loni na podzim poté, co další kurýr dovezl přes Španělsko a Německo příští dodávku.
 
"Kvůli špatnému počasí byl let posunut ze 4. na 5. září 2007, pochybila ale i letecká společnost, kufr s dvojitým dnem nechala v Madridu, dva z obžalovaných si jej ve Frankfurtu nad Mohanem vyzvedli až 17. září. Po překročení hranic v Rozvadově v něm policisté objevili 25 různě velkých balíčků kokainu,"  popsala státní zástupkyně Eva Žďárská.
 
Pětice mužů s obžalobou nesouhlasí, vyjma jednoho ale dnes všichni v soudní síni odmítli vypovídat.

Měl prý zajistit jen dovolenou

"Nikam jsem nikoho neposílal, pan Smrkovský jen přišel s tím, že nějaký podnikatel Chadraba chce jet do Kostariky na dovolenou. Měl jsem zajistit jen auto s tím, že chce dámskou společnost a výlety," tvrdil jediný vypovídající Jan Kica, který na Kostarice dlouhou dobu žil a podle žaloby zde skupině domlouval obchod, za kterým vyrazil i hlavní obžalovaný a Kicův známý Josef Bouchal z Hodonína.
 
"Drogy jsou v Kostarice na každém rohu, koupit si je může kdokoliv na každé pláži," odmítal Kica své zapojení coby prostředníka. Vysvětlení měl i pro to, že se po návratu kurýra snažil dohledat jeho kufr, byť šlo podle Kici o muže, s nímž se v životě neviděl.

Kostarický rum "záhadně" zmizel

"Připadalo mi to jako samozřejmé. A pana Bouchala jsem přijel vyzvednout na letiště kvůli tomu, že mi měl přivézt kostarický rum. Záhadně mu ho ale prý vzali na letišti v Miami," vysvětloval Kica.
 
Soud pokračuje odpoledne čtením listinných důkazů, ve středu by měla dorazit čtveřice svědků včetně Flídra, který si v Německu už odpykal trest, tamní soudy mu díky jeho spolupráci s policií vyměřily jen tři roky a deset měsíců a po výkonu části trestu jej pustily na svobodu. Pětici souzené nyní u nás ale hrozí trest v zákonné sazbě 10 až 15 let.