Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud znovu zkoumá, jestli mladík důchodce neuškrtil

  13:42aktualizováno  13:42
Ani v pátek Krajský soud v Brně nerozlouskl případ násilné smrti důchodce Miloslava Holoubka, kterého našli ubitého a zardoušeného v prosinci roku 2006 v jeho bytě v Letonicích na Vyškovsku.

Miroslav Berky u soudu | foto: Otto Ballon Mierny

Letos v květnu se senátu podařilo prokázat jen to, že čtyřiadvacetiletý Miroslav Berky čtyřiašedesátiletého Holoubka opakovaně mlátil a krátce před smrtí mu způsobil těžkou újmu na zdraví.

Za to dostal násilník šest let vězení. Obžaloby z vraždy, k níž došlo pár dnů poté, ho ale soudci museli pro nedostatek důkazů zprostit.

Státní zástupkyně je však přesvědčena, že Berky má na svědomí i seniorovu smrt. "Obžalovaný za pár dnů přišel k Holoubkovi domů a aby zamaskoval předešlý útok, uškrtil ho. Příčinou smrti bylo selhání srdce kvůli silnému rdoušení," stojí si za obžalobou Vladimíra Novotná. Berkymu, který po Holoubkově smrti utekl na Slovensko, navrhovala dvanáctiletý trest.

Obžalovaný nebyl u soudu poprvé

Berky není před soudem nováčkem. Opakovaně byl souzen za výtržnictví, porušování svobody i kvůli drogám. Proti verzi státní zástupkyně se však vehementně ohrazoval.

Od počátku soud ubezpečoval, že Berkyho pouze v opilosti zbil, protože si myslel, že mu ukradl kolo. "S vraždou nemám nic společného," dušoval se mladý muž. Soud mu opak neprokázal.

Na základě odvolání státní zástupkyně Vrchní soud v Olomouci zrušil zprošťující rozsudek v druhé části, týkající se vraždy, a vrátil případ do Brna s doporučením dalšího dokazování. A tak včera v soudní síni defilovala partička mládeže a jednotlivci byli spolu konfrontováni v rozporných tvrzeních.

V Letonicích se sice mluví o tom, že Berky má ve vraždě prsty, před soudem ale byli známí obžalovaného skoupí na slovo. Podle několika svědků obžalovaný vykládal, že jde Holoubka "dorazit".

Po jeho smrti v zahrádce hospody v Letonicích dokonce barvitě líčil, že mu "dal fest a jeho boty zastříkané od krve se mu ještě perou". Potvrdil to například Michal Wolghemut. Jeho bratr Jiří, který měl být u toho, mu ale u soudu do očí řekl, že se na ta slova nepamatuje.

Vyhýbavě a jako by neuměli do pěti počítat, vypovídali i další zhruba dvacetiletí svědkové."Slyšel jsem, že Holoubka navštěvovali Romové z Bučovic a okrádali ho," ještě více mlžil Libor Špidla.Kvůli nepřítomnosti důležitého svědka soud případ odročil na prosinec.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

Najdete na iDNES.cz