Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sedm lékařů za smrt pacienta nemůže, řekl soud. Po operaci dostal zánět

  12:28aktualizováno  12:40
Městský soud v Brně ve čtvrtek zprostil obžaloby z ublížení na zdraví sedm lékařů z chirurgického oddělení brněnské Nemocnice Milosrdných Bratří. Ti čelili obžalobě, že u pacienta po operaci žaludku a sleziny neřešili zánět, následkem čehož pak muž zemřel.
Lékaři z Nemocnice Milosrdných bratří v Brně byli zproštěni obvinění. (Ilustrační snímek)

Lékaři z Nemocnice Milosrdných bratří v Brně byli zproštěni obvinění. (Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podle spisu lékaři nereagovali na zánětlivý bakteriální proces v organismu pacienta hospitalizovaného na oddělení na jaře roku 2009. To se však nepotvrdilo. Soud je zprostil obžaloby již podruhé.

"Čtvrtečním rozsudkem byli lékaři Nemocnice Milosrdných bratří zproštěni obžaloby v plném rozsahu. Soud na základě vypracovaného revizního znaleckého posudku dospěl k závěru, že v obžalobě uvedený skutek není trestným činem," uvedla mluvčí brněnského městského soudu Gabriela Stočková.

Podle mluvčí se neprokázalo, že by lékaři nereagovali na změny zdravotního stavu pacienta, a tím za jeho úmrtí nesli odpovědnost.

"Všichni obžalovaní se vzdali práva na odvolání. Státní zástupkyně se práva na odvolání vzdala též, kdy již ve své závěrečné řeči právě s ohledem na revizní posudek zproštění obžaloby sama navrhovala," doplnila Stočková.

Znalec změnil stanovisko

Obžalobu z nedbalostního ublížení na zdraví s následkem smrti vzneslo státní zastupitelství na základě znaleckého posudku, v němž jeho autor hovořil o možných pochybeních chirurgů. Později však sám své závěry před soudem změnil. Zcela je zavrhl také další znalec - uznávaný chirurg Pavel Pafko. Jeho stanovisko potvrdil i další revizní posudek.

U osmapadesátiletého pacienta byla nejprve diagnostikována rakovina žaludku. V dubnu 2009 ho lékaři operovali, poškozenou část odstranili spolu se slezinou. Zákrok trval tři hodiny. Po operaci pacient vykazoval zlepšování subjektivního zdravotního stavu, laboratorní testy ale svědčily o pravém opaku.

Některé krevní hodnoty byly výrazně vysoké. Pacient dostával zpočátku antibiotika, od jejichž podávání se později upustilo. Lékaři ho znovu operovali, což ale nepomohlo. Muž zemřel dva měsíce po první operaci žaludku.

Primář chirurgie Josef Všetíček, který byl mezi obžalovanými, v minulosti připomněl, že pacient měl závažnou diagnózu. "My pacientům neslibujeme přežití, my jim nabízíme šanci na přežití tím operačním zákrokem. Každý pacient je informován, že může umřít," řekl před časem ČTK Všetíček.

Podle něj to muž chápal, jeho manželka nikoli. Primář zdůraznil, že kauza se před soud neměla dostat, protože se snažili vážně nemocnému muži pomoci. Skutečnost, že manželka pacienta vytýkala chirurgům nečinnost, vnímá jako "mínění nešťastné osoby, která ztratila manžela".

Městský soud již loni v lednu lékaře zprostil viny. Krajský soud v Brně však v odvolacím řízení rozhodl, že se kauzou bude muset zabývat podrobněji. Městský soud dnes původní verdikt potvrdil.

Autoři: ,


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Najdete na iDNES.cz