Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud zrušil rozhodnutí ministerstva o výstavbě Dobrovského tunelů v Brně

  18:17aktualizováno  18:17
Městský soud v Praze vyhověl aktivistům a zrušil rozhodnutí ministerstva dopravy o výstavbě Královopolských tunelů pod Dobrovského ulicí v brněnské městské části Žabovřesky. Podle Karla Štěpaníka, předsedy sdružení Velký městský okruh Brno, by se práce na stavbě měly nyní přerušit.

Dělníci razí Královopolské tunely v Brně už skoro dva roky, v září 2009 stavbu na jeden den otevřeli pro veřejnost | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková uvedla, že soud do měsíce vydá podrobné písemné odůvodnění verdiktu. Mluvčí prý zatím neví, jestli verdikt znamená zrušení platnosti stavebního povolení.

Martin Kolátor z Ředitelství silnic a dálnic uvedl, že přestože rozhodnutí soudu je z 27. října, společnost se o něm dozvěděla až dnes odpoledne a teprve začíná promýšlet další postup.

Stavba tunelů a navazujících mimoúrovňových křižovatek se má stát součástí velkého městského okruhu v Brně, který by měl výrazně snížit tranzitní dopravu centrem města. Samotná ražba tunelů skončila letos v březnu. Na tunely mají navazovat křižovatky, na kterých se nyní pracuje.

Lidé se bojí hluku

Podle Štěpaníka není zajištěna dostatečná ochrana před hlukem pro obyvatele sídliště v okolí křižovatek ve výstavbě. "Odvolali jsme se proti vydání stavebního povolení. To ovšem ministerstvo dopravy zamítlo. Proti tomuto zamítnutí jsme podali žalobu. Soud teď po třech letech naznal, že ministerstvo udělalo chybu," vysvětlil Štěpaník.

Dělníci razí Královopolské tunely v Brně už skoro dva roky, v září 2009 stavbu na jeden den otevřeli pro veřejnost Dělníci razí Královopolské tunely v Brně už skoro dva roky, v září 2009 stavbu na jeden den otevřeli pro veřejnost

Podle něj by rozhodnutí soudu mělo vyústit v přerušení stavebních prací do doby, než ministerstvo dopravy rozhodne, jak bude na verdikt soudu reagovat.

Stavbu provázejí protesty i problémy

Proti projektu protestují od počátku někteří obyvatelé. Už samotná ražba tunelů začala na jaře 2007 po několikaletém zpoždění. Způsobily ho jednak specifické geologické podmínky - tunely se razily do nestabilních vrstev neogenních jílů, a také stížnosti obyvatel okolních domů. Lidé se obávali toho, že ražba naruší statiku jejich domů.

Tunely se proto musely razit v Česku unikátní metodou, která minimalizuje negativní dopad prací na okolní zástavbu. Šlo o takzvanou jádrovou metodu ražby, kdy byl tubus tunelu rozdělen na několik dílčích výrubů.

Dělníci razí Královopolské tunely v Brně už skoro dva roky, v září 2009 stavbu na jeden den otevřeli pro veřejnost Dělníci razí Královopolské tunely v Brně už skoro dva roky, v září 2009 stavbu na jeden den otevřeli pro veřejnost

Protesty ekologů si vyžádaly také architektonickou úpravu dvou komínových výduchů. Základy několika budov sousedících se stavbou tunelů byly vyztuženy speciální injektáží, řekl šéf stavební firmy OHL ŽS Michal Štefl.

Investor už také v minulosti zaplatil výměnu desítek oken s protihlukovým těsněním. Přesto se nevyhnul několika žalobám, z nichž některé dosud neskončily.

Stavba dvou tunelů pod Dobrovského ulicí, které měří 1 237 a 1 258 metrů, má stát kolem 6,5 miliardy korun. V poslední době se počítalo se zprůjezdněním na podzim 2011 a kompletním dokončením v roce 2014. Poslední verdikt soudu však může dokončení stavby ještě oddálit.

Autoři: ,


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Najdete na iDNES.cz