Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud zrušil rozhodnutí ministerstva o výstavbě Dobrovského tunelů v Brně

  18:17aktualizováno  18:17
Městský soud v Praze vyhověl aktivistům a zrušil rozhodnutí ministerstva dopravy o výstavbě Královopolských tunelů pod Dobrovského ulicí v brněnské městské části Žabovřesky. Podle Karla Štěpaníka, předsedy sdružení Velký městský okruh Brno, by se práce na stavbě měly nyní přerušit.

Dělníci razí Královopolské tunely v Brně už skoro dva roky, v září 2009 stavbu na jeden den otevřeli pro veřejnost | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková uvedla, že soud do měsíce vydá podrobné písemné odůvodnění verdiktu. Mluvčí prý zatím neví, jestli verdikt znamená zrušení platnosti stavebního povolení.

Martin Kolátor z Ředitelství silnic a dálnic uvedl, že přestože rozhodnutí soudu je z 27. října, společnost se o něm dozvěděla až dnes odpoledne a teprve začíná promýšlet další postup.

Stavba tunelů a navazujících mimoúrovňových křižovatek se má stát součástí velkého městského okruhu v Brně, který by měl výrazně snížit tranzitní dopravu centrem města. Samotná ražba tunelů skončila letos v březnu. Na tunely mají navazovat křižovatky, na kterých se nyní pracuje.

Lidé se bojí hluku

Podle Štěpaníka není zajištěna dostatečná ochrana před hlukem pro obyvatele sídliště v okolí křižovatek ve výstavbě. "Odvolali jsme se proti vydání stavebního povolení. To ovšem ministerstvo dopravy zamítlo. Proti tomuto zamítnutí jsme podali žalobu. Soud teď po třech letech naznal, že ministerstvo udělalo chybu," vysvětlil Štěpaník.

Dělníci razí Královopolské tunely v Brně už skoro dva roky, v září 2009 stavbu na jeden den otevřeli pro veřejnost Dělníci razí Královopolské tunely v Brně už skoro dva roky, v září 2009 stavbu na jeden den otevřeli pro veřejnost

Podle něj by rozhodnutí soudu mělo vyústit v přerušení stavebních prací do doby, než ministerstvo dopravy rozhodne, jak bude na verdikt soudu reagovat.

Stavbu provázejí protesty i problémy

Proti projektu protestují od počátku někteří obyvatelé. Už samotná ražba tunelů začala na jaře 2007 po několikaletém zpoždění. Způsobily ho jednak specifické geologické podmínky - tunely se razily do nestabilních vrstev neogenních jílů, a také stížnosti obyvatel okolních domů. Lidé se obávali toho, že ražba naruší statiku jejich domů.

Tunely se proto musely razit v Česku unikátní metodou, která minimalizuje negativní dopad prací na okolní zástavbu. Šlo o takzvanou jádrovou metodu ražby, kdy byl tubus tunelu rozdělen na několik dílčích výrubů.

Dělníci razí Královopolské tunely v Brně už skoro dva roky, v září 2009 stavbu na jeden den otevřeli pro veřejnost Dělníci razí Královopolské tunely v Brně už skoro dva roky, v září 2009 stavbu na jeden den otevřeli pro veřejnost

Protesty ekologů si vyžádaly také architektonickou úpravu dvou komínových výduchů. Základy několika budov sousedících se stavbou tunelů byly vyztuženy speciální injektáží, řekl šéf stavební firmy OHL ŽS Michal Štefl.

Investor už také v minulosti zaplatil výměnu desítek oken s protihlukovým těsněním. Přesto se nevyhnul několika žalobám, z nichž některé dosud neskončily.

Stavba dvou tunelů pod Dobrovského ulicí, které měří 1 237 a 1 258 metrů, má stát kolem 6,5 miliardy korun. V poslední době se počítalo se zprůjezdněním na podzim 2011 a kompletním dokončením v roce 2014. Poslední verdikt soudu však může dokončení stavby ještě oddálit.

Autoři: ,Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

VIDEO: Požár zničil střechu domu, jeden hasič se propadl stropem

Požár zničil střechu rodinného domu

Zhruba tři hodiny zápolili časně ráno hasiči s požárem rodinného domu v Plenkovicích na Znojemsku. Při zákroku na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Sanitky s pacienty už nesmějí hodiny kroužit, v Brně přidají lůžka

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje mají nové sanitky.

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na případ z 8. března, kdy jihomoravští záchranáři vozili v sanitce pacienta několik...

Najdete na iDNES.cz