Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud zrušil tresty za vraždu v centru Brna. Neví se, kdo zabíjel

  16:26aktualizováno  16:26
Vrchní soud v Olomouci dnes zrušil tresty Romanu Holubovi a jeho ruskému známému Konstantinu Erinovi za loňskou vraždu mladého muže v Brně. Podle soudu se totiž nepodařilo prokázat, kdo z nich dvou muže při hromadné rvačce smrtelně bodnul.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Obžalovaní si tak odpykají tresty pouze za těžké zranění a méně vážné poranění dalších dvou účastníků bitky. Holub dostal 12 let, Erin 16 měsíců podmíněně. Původně měli oba muži strávit za mřížemi 13 let.

"Po doplněném dokazování jsme dospěli k závěru, že je potřeba rozsudek krajského soudu zrušit. Provedeným dokazováním se skutečně nepodařilo prokázat, který z obžalovaných způsobil muži smrtelné zranění. Tuto část jednání jsme proto museli vypustit," řekl mluvčí soudu Petr Angyalossy.

Holub si tak ve vězení odpyká 12 let za pokus vraždy a výtržnictví, Erin je v podmínce za ublížení na zdraví a výtržnictví. Soud také zároveň rozhodl o jeho propuštění z vazby na svobodu. "V případě Holuba bylo prokázáno, že on způsobil zranění dalšímu muži, které jej bezprostředně ohrožovalo na životě, a pouze díky rychlé lékařské pomoci se jej podařilo zachránit. Erinovi se podařilo prokázat, že způsobil dalšímu muži lehčí zranění," doplnil mluvčí soudu.

Soudci tak částečně vyhověli odvolání obou obžalovaných. Muži se dnes před soudem dovolávali toho, aby byli místo za vraždu odsouzeni za ublížení na zdraví. Tvrdili, že protivníci byli v přesile, byli agresivní a podnapilí. Rozhodně odmítali, že by jim byl prokázán vražedný úmysl. Nesvědčí podle nich o tom ani místo činu, které leží na frekventované ulici v centru města a je monitorováno několika bezpečnostními kamerami.

Oba obžalovaní přitom u soudu na sebe navíc vzájemně svalovali vinu za smrtelné bodnutí. Erin tvrdil, že on útočil pouze rukama a nohama a neměl u sebe žádnou zbraň, podle Holuba byl naopak ozbrojen i Erin.

Šestadvacetiletý mladík zemřel poté, co se se svými dvěma přáteli pohádal loni v únoru v brněnské Brandlově ulici s Holubem a Erinem. Důvodem sporu byla nezjištěná malichernost. V nedaleké České ulici na sebe po první hádce obě skupinky narazily opět a strhla se rvačka.

Holub podle obžaloby použil proti mužům zavírací nůž a obžalovaný Erin blíže nezjištěný bodno-řezný nástroj. Muži způsobili jednomu z mladíků smrtelné zranění, na které zemřel ještě v sanitce, dalšího mladíka těžce zranili. Třetí vyvázl s méně závažným zraněním. Policie krátce poté dopadla dva pachatele: jednoho doma a druhého u lékaře, kde si nechal ošetřit zranění, která utržil při rvačce.

Případ způsobil mezi obyvateli Brna rozruch. Policie zkoumala, zda nemá rasový podtext, protože jedním z poškozených je muž z arabské země. Nic takového se ale neprokázalo. Policie dospěla k závěru, že útok noži na dvojici poškozených byl jen rvačkou mezi opilými mladými muži, kteří se náhodně potkali.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Najdete na iDNES.cz