Hrob Emanuela Barši

Hrob Emanuela Barši - Mezi významnými osobnostmi města Brna stojí hrob Emanuela Barši (vlevo), zasloužilého člena KSČ. Další dva hroby patří bojovníkům za komunismus. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Soudce Barša posílal lidi na smrt, jeho hrob už nebude „čestný“

  • 1
Jako soudce z lidu se Emanuel Barša podílel v padesátých letech na odsouzení dvou lidí k trestu smrti v "babickém procesu". A dostal za to v roce 1971 místo na čestném pohřebišti města Brna. Už brzy se však Baršovo místo v elitní sekci, označené písmenem E, uvolní.

Poté, co na případ upozornila MF DNES, totiž Baršův syn požádal o přestěhování ostatků svých rodičů jinam. A městská rada jeho žádost tento týden schválila.

Emanuel Barša

Zapálený komunista Emanuel Barša byl v "babickém procesu" soudcem z lidu. A podílel se na smrti dvou lidí, Gustava Smetany z Litohoře a Jaroslava Melkuse.
Barša se později stal vedoucím tajemníkem městského výboru KSČ v Brně.
O Baršovi se zmiňuje na svých internetových stránkách i brněnská KSČM. Nikoliv však jako o soudci a smrti nevinných lidí, ale jako o "poctivém komunistovi a dobrém člověku".

"Jeho syn požádal město, aby byly ostatky pana Barši a jeho ženy z čestného hrobu vyzvednuty a na náklady rodiny přemístěny jinam. A my jsme mu vyhověli," potvrdil náměstek primátora Martin Ander (SZ).

Baršův hrob tak bude v nejbližší době zrušen. "A protože čestných míst na ústředním hřbitově je opravdu málo, bude tato uvolněná hrobka v budoucnu určitě využita. Každé volné místo je dobrá zpráva pro město, protože se nám otevírá možnost zřídit další čestný hrob," uvedl Ander.

Barša až dosud ležel v hrobě číslo 15 v sekci Elita například vedle skladatele Leoše Janáčka nebo vědce Karla Absolona. Jenže zrovna Barša Brnu čest právě nedělal. "Na čestný hřbitov rozhodně nepatří. Podílel se na smrti dvou lidí," tvrdí shodně Miroslav Kasáček i Luděk Navara - redaktor MF DNES, kteří nová fakta z dosud nepublikovaných archivních materiálů zveřejnili minulý rok v knize Mlynáři od Babic.

Hrob Emanuela Barši

Nové informace byly tehdy překvapivé i pro vedení města a náměstek Ander slíbil, že se tím město bude zabývat. "Nemůžeme nechávat stíny pochybností na udělení čestných občanství města nebo čestných míst na hřbitovech lidem, kteří se možná podíleli na zločinech," konstatoval tehdy Ander.

Stejný názor na Baršův čestný hrob měla stejně jako autoři knihy i Konfederace politických vězňů. "Takový člověk tam nemá co dělat," uvedl už dříve na Baršovu adresu František Křivka z konfederace, který se kvůli tomu chtěl také obrátit na brněnský magistrát. Baršův syn ho ale předběhl.