Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soudci se zastávají kolegy, který potrestal 15,5 lety „piráta z jaguaru“

  10:52aktualizováno  10:52
Kolegové z brněnského krajského soudu se veřejně zastali soudce Aleše Novotného, který čelí trestnímu oznámení za verdikt v mediálně známém případu „piráta z jaguaru“ a také kritice za jiná rozhodnutí . Podle Novotného spolupracovníků jde o cílenou kampaň.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Novotného se zastalo 27 z 29 soudců trestního úseku Krajského soudu v Brně, napsal ve vyjádření zastupující místopředseda soudců Krajského soudu Aleš Flídr.

„Jmenovaný má výborné pracovní výsledky, v roce 2015 mu Vrchním
soudem nebyla zrušena a vrácena ani jedna věc,“ uvedl Flídr.

Kromě kritiky soudcových rozhodnutí se propírá i to, že si Novotný vybírá pouze mediálně lákavé případy, na což upozorňoval i advokát Martina Nováka - odsouzeného řidiče, který v srpnu 2013 vytlačil dodávku na svodidla. Krajský soud mu udělil trest na patnáct a půl roku za mřížemi za pokus o vraždu (více o rozsudku čtěte zde).

„Když je jakýkoliv mediálně zajímavý případ, kde se udělují velké tresty, tak ho má přidělen magistr Novotný. Pan Novák měl tu smůlu, že to dali právě Novotnému, který je tvrdý muž. Těch 15,5 roku je naprosto nepřístojných. Těžko najdete člověka, který by s tím souhlasil,“ zlobil se advokát Oldřich Ševčík (více čtěte zde).

Jakékoliv záměrné vybírání případů či přidělování kauz určitému soudci Flídr odmítá. „Takové jednání by neuniklo pozornosti trestního úseku a žádné poznatky tohoto druhu tady nejsou,“ uvedl. „ Především je třeba konstatovat, že sledované kauzy mu (soudci Novotnému) byly přiděleny rozvrhem práce,“ doplnil.

„Lidského života je škoda, vinit rozhodnutí soudu je absurdní“

Vrchní soud Novákovi snížil trest o devět roků na 6,5 let, k výkonu trest ale nenastoupil, protože o Velikonocích zemřel (více čtěte zde). Podle advokáta a jeho rodičů může za Novákovu smrt soudce Novotný, který mu udělil příliš vysoký trest.

Proto podali trestní oznámení ke krajskému státnímu zastupitelství, ve kterém Novotného viní ze zneužití pravomoci úřední osoby. „Je soudce, aby lidi soudil, a ne aby je libovolně odrovnal,“ sdělil Ševčík.

„Pokud jde o odsouzeného řidiče Nováka, je třeba konstatovat, že konečný trest mu uložil vrchní soud, nikoliv senát Mgr. Novotného. Obžalovaný přicházel opilý již k soudnímu jednání. Výměra trestu 6,5 roku z pohledu první hlavy krajského soudu (trestní sazby začínají od 5 let nahoru) relativně mírná
a z řádově 350 osob ročně odsouzených na první hlavě krajského soudu, naprostá většina dostává trest výrazně vyšší. Přesto není známo, že by se někdo jiný kvůli trestu upil k smrti, jak je uváděno,“ napsal soudce Flídr (kompletní vyjádření lze stáhnout zde).

Podívejte se, jak Novák svým jaguarem vytlačil dodávku:

Zastupující místopředseda zmínil v této souvislosti především reportáže TV Nova a TV Prima, které označuje za nechutnou a cílenou kampaň.

„Každého lidského života je škoda, hledat však viníka v rozhodnutí soudu prvního stupně je absurdní. Ostatně následná reakce veřejnosti je velmi jednoznačná,“ odkazuje Flídr třeba na diskuzi na portálu iDNES.cz, kde se čtenáři ve většině případu staví na stranu justice.

Soudce rozhodoval i případ Vitáskové či Čechoírance Zadeha

K rezignaci vyzvala soudce Novotného také předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Novotný totiž předsedal senátu, který ji v únoru nepravomocně poslal na 8,5 roku do vězení za nezákonné vydání licencí dvěma solárním elektrárnám.

Vitáskové také vadilo, že u soudu chybí pravidla v rozdělování přísedících v trestních senátech.

Soudce Novotný měl na starost případ také Čechoíránce Zadeha a jeho skupiny, jejich advokáti vinili Novotného z podjatosti (nejnovější vývoj Zadehovy kauzy čtěte zde).

„K probíhajícím kauzám obžalované Aleny Vitáskové a obžalovaných Zemků, stejně tak ke kauze obžalovaného Zadeha a spol. se nelze vyjadřovat,“ poznamenal Flídr.

Autor:Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Řezník vybudoval úspěšnou firmu, nejvíc sil ho stály evropské normy

Jaromír Steinhauser loni přesídlil svou firmu vyrábějící uzeniny z Brna do...

Chce vše dělat poctivě, jak je zvyklý odnepaměti. Za minulého režimu Jaromír Steinhauser pracoval jako řezník v...

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

V Tišnově hořel sklad klimatizací. Místní lidé neměli otevírat okna

Hasiči zasahují v Tišnově, hoří tam skladovací hala.

Třináct jednotek hasičů zasahovalo v Tišnově na Brněnsku, kde hořel sklad klimatizací o rozměrech padesát krát pět...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz