Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soudci se zastávají kolegy, který potrestal 15,5 lety „piráta z jaguaru“

  10:52aktualizováno  10:52
Kolegové z brněnského krajského soudu se veřejně zastali soudce Aleše Novotného, který čelí trestnímu oznámení za verdikt v mediálně známém případu „piráta z jaguaru“ a také kritice za jiná rozhodnutí . Podle Novotného spolupracovníků jde o cílenou kampaň.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Novotného se zastalo 27 z 29 soudců trestního úseku Krajského soudu v Brně, napsal ve vyjádření zastupující místopředseda soudců Krajského soudu Aleš Flídr.

„Jmenovaný má výborné pracovní výsledky, v roce 2015 mu Vrchním
soudem nebyla zrušena a vrácena ani jedna věc,“ uvedl Flídr.

Kromě kritiky soudcových rozhodnutí se propírá i to, že si Novotný vybírá pouze mediálně lákavé případy, na což upozorňoval i advokát Martina Nováka - odsouzeného řidiče, který v srpnu 2013 vytlačil dodávku na svodidla. Krajský soud mu udělil trest na patnáct a půl roku za mřížemi za pokus o vraždu (více o rozsudku čtěte zde).

„Když je jakýkoliv mediálně zajímavý případ, kde se udělují velké tresty, tak ho má přidělen magistr Novotný. Pan Novák měl tu smůlu, že to dali právě Novotnému, který je tvrdý muž. Těch 15,5 roku je naprosto nepřístojných. Těžko najdete člověka, který by s tím souhlasil,“ zlobil se advokát Oldřich Ševčík (více čtěte zde).

Jakékoliv záměrné vybírání případů či přidělování kauz určitému soudci Flídr odmítá. „Takové jednání by neuniklo pozornosti trestního úseku a žádné poznatky tohoto druhu tady nejsou,“ uvedl. „ Především je třeba konstatovat, že sledované kauzy mu (soudci Novotnému) byly přiděleny rozvrhem práce,“ doplnil.

„Lidského života je škoda, vinit rozhodnutí soudu je absurdní“

Vrchní soud Novákovi snížil trest o devět roků na 6,5 let, k výkonu trest ale nenastoupil, protože o Velikonocích zemřel (více čtěte zde). Podle advokáta a jeho rodičů může za Novákovu smrt soudce Novotný, který mu udělil příliš vysoký trest.

Proto podali trestní oznámení ke krajskému státnímu zastupitelství, ve kterém Novotného viní ze zneužití pravomoci úřední osoby. „Je soudce, aby lidi soudil, a ne aby je libovolně odrovnal,“ sdělil Ševčík.

„Pokud jde o odsouzeného řidiče Nováka, je třeba konstatovat, že konečný trest mu uložil vrchní soud, nikoliv senát Mgr. Novotného. Obžalovaný přicházel opilý již k soudnímu jednání. Výměra trestu 6,5 roku z pohledu první hlavy krajského soudu (trestní sazby začínají od 5 let nahoru) relativně mírná
a z řádově 350 osob ročně odsouzených na první hlavě krajského soudu, naprostá většina dostává trest výrazně vyšší. Přesto není známo, že by se někdo jiný kvůli trestu upil k smrti, jak je uváděno,“ napsal soudce Flídr (kompletní vyjádření lze stáhnout zde).

Podívejte se, jak Novák svým jaguarem vytlačil dodávku:

Zastupující místopředseda zmínil v této souvislosti především reportáže TV Nova a TV Prima, které označuje za nechutnou a cílenou kampaň.

„Každého lidského života je škoda, hledat však viníka v rozhodnutí soudu prvního stupně je absurdní. Ostatně následná reakce veřejnosti je velmi jednoznačná,“ odkazuje Flídr třeba na diskuzi na portálu iDNES.cz, kde se čtenáři ve většině případu staví na stranu justice.

Soudce rozhodoval i případ Vitáskové či Čechoírance Zadeha

K rezignaci vyzvala soudce Novotného také předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Novotný totiž předsedal senátu, který ji v únoru nepravomocně poslal na 8,5 roku do vězení za nezákonné vydání licencí dvěma solárním elektrárnám.

Vitáskové také vadilo, že u soudu chybí pravidla v rozdělování přísedících v trestních senátech.

Soudce Novotný měl na starost případ také Čechoíránce Zadeha a jeho skupiny, jejich advokáti vinili Novotného z podjatosti (nejnovější vývoj Zadehovy kauzy čtěte zde).

„K probíhajícím kauzám obžalované Aleny Vitáskové a obžalovaných Zemků, stejně tak ke kauze obžalovaného Zadeha a spol. se nelze vyjadřovat,“ poznamenal Flídr.

Autor:Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Traktorista převrátil stroj na bok a prorazil dva ploty, na místě zemřel

Traktorista nezvládl v Tetčicích na Brněnsku stroj plně naložený stavební sutí....

Osmadvacetiletý traktorista zemřel ve čtvrtek v Tetčicích na Brněnsku. Cestou z prudkého kopce neubrzdil vlečku plnou...

Další z rubriky

Dominikánské náměstí v Brně opraví a auta se na něj možná už nevrátí

Kvůli adventním trhům řidiči na Dominikánském náměstí nezaparkují až do 6....

Po letech odkladů se bude brzy opravovat Dominikánské náměstí v Brně. Zmizí z něj na 70 parkovacích míst, včetně těch...

Do vedení ČSSD se hlásí Onderka. Pád strany je šancí pro Haška i Tejce

Roman Onderka (ČSSD) v Otázkách Václava Moravce.

Favorit na post šéfa ČSSD Jiří Běhounek požaduje návrat Michala Haška a Jeronýma Tejce. Přidává se exprimátor Brna...

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....Najdete na iDNES.cz