Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soudní jednání se zvrhlo v hodinovou hádku o podjatosti státního zástupce

  17:20aktualizováno  17:20
Osm podnikatelů viní státní zástupce z krácení daně, díky kterému si podvodně měli přijít na více než 16 milionů korun. Krajský soud v Brně, který dnes začal případ projednávat, jim může uložit až dvanáctiletý trest. V soudní síni se ale spíš než podstata sporu desítky minut projednávalo, zda není státní zástupce podjatý.
soud, rozsudek, justice

soud, rozsudek, justice | foto: Profimedia.cz

Michal Galát z brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci je přesvědčen, že obžalovaní v čele s brněnským podnikatelem Husseinem Attiou Rahimem v letech 2002 a 2005 fingovali prodej a nákup břitových destiček do obráběcích strojů a náhradních dílů do automobilů.

Ty měly skončit ve Spojených arabských emirátech a Libyi, státní zástupce ale věří, že zboží za desítky milionů korun ve skutečnosti nikdy nikdo nenakoupil ani nikam nepřevezl. Podnikatelé obchody falšovali jen proto, aby získali daň z přidané hodnoty v celkové výši přes 16,2 milionu korun.
 
Stejně tak neochvějně ale obžalovaní věří tomu, že právě Galát není nestranný. A že celá kauza je od počátku zmanipulovaná. "Zboží jsem legálně koupil, zaplatil a prodal je dál, to všechno podle platných zákonů. Mám o tom všechny potřebné doklady, nechápu, proč jsem obžalovaný," tvrdil hlavní obžalovaný Rahim.
 
Jeden ze spoluobžalovaných podnikatelů Saman El Talabani ale přitvrdil. U soudu vypověděl, že se jej před procesem pokusili vydírat.
 
"Podle mě to bylo cíleně vymyšlené, aby nás někdo zdiskreditoval a získal po nás úplatek. 8. dubna mě kontaktovali neznámí lidé na Brněnské přehradě a chtěli tři miliony pro policistu R. a žalobce G. za zastavení trestního řízení. Jinak mi prý 19. dubna bude sděleno obvinění. Sepsal jsem o tom 12. dubna notářsky ověřené čestné prohlášení. Nic jsem jim nedal. A 19. dubna jsem byl skutečně obviněný," popsal soudu El Talabani.
 
To ze židle nadzvedlo advokáty dalších spoluobviněných. Navrhli, aby bylo rozhodnuto o žalobcově nestrannosti nebo aby soud zjistil, zda na státním zastupitelství pracuje jiný žalobce s příjmením začínajícím na G. Společně pak Galáta vyzvali, aby o námitce podjatosti sám rozhodl. Právě a jen státní zástupce totiž může o námitce rozhodnout. Galát to ale odmítl.
 
"Ve věci v této fázi už nerozhoduji, jsem jen procesní stranou," reagoval Galát. A připomněl, že jeho podjatostí se už v přípravném řízení zabývalo Nejvyšší státní zastupitelství, žalobce ale nevyměnilo.
 
"Jenže dnes byly do spisu založeny nové důkazy dokládající závažné skutečnosti," oponovali advokáti. A připomněli, že Galát měl od počátku na starosti celé vyšetřování, a zjistí-li se, že je podjatý, zpochybní se tím celé přípravné řízení.
 
"Soud by neměl postupovat dál, dokud se o námitce nerozhodne a nevyvrátí se toto podezření. Bylo by tím ohroženo právo obžalovaných na spravedlivý proces," zlobil se Jaroslav Brož. Galát se ale nedal.
 
Hádka trvala více než hodinu. Soudkyně Hana Zoubková pak jen konstatovala, že Galáta nemůže nutit, aby nějak rozhodl. "Poněkud tu ale zapomínáte na to, že tento soud bude spolu s důkazy hodnotit i celé přípravné řízení," uklidňovala Zoubková napjatou atmosféru.
 
Krátce ale už jen vyslechla poslední dva z obžalovaných a proces odročila na středu. Obžalovaní ale příliš spolupracovat nechtěli. "I po podání obžaloby mě dvakrát navštívili pánové od policie včetně vyšetřovatele Rotrekla a chtěli, abych s nimi spolupracoval, naposledy to bylo před třemi týdny. Mám o celém vyšetřování pochybnosti. V této fázi proto nechci vypovídat," uvedl další z obžalovaných.
 
Proces tak bude pokračovat i s Galátem. Obhájci se ale vzdát nechtějí. "V této fázi nelze nic moc dělat, vidím zde ale možnost podat později i ústavní stížnost," dodal Brož.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Najdete na iDNES.cz