Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soudní jednání se zvrhlo v hodinovou hádku o podjatosti státního zástupce

  17:20aktualizováno  17:20
Osm podnikatelů viní státní zástupce z krácení daně, díky kterému si podvodně měli přijít na více než 16 milionů korun. Krajský soud v Brně, který dnes začal případ projednávat, jim může uložit až dvanáctiletý trest. V soudní síni se ale spíš než podstata sporu desítky minut projednávalo, zda není státní zástupce podjatý.
soud, rozsudek, justice

soud, rozsudek, justice | foto: Profimedia.cz

Michal Galát z brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci je přesvědčen, že obžalovaní v čele s brněnským podnikatelem Husseinem Attiou Rahimem v letech 2002 a 2005 fingovali prodej a nákup břitových destiček do obráběcích strojů a náhradních dílů do automobilů.

Ty měly skončit ve Spojených arabských emirátech a Libyi, státní zástupce ale věří, že zboží za desítky milionů korun ve skutečnosti nikdy nikdo nenakoupil ani nikam nepřevezl. Podnikatelé obchody falšovali jen proto, aby získali daň z přidané hodnoty v celkové výši přes 16,2 milionu korun.
 
Stejně tak neochvějně ale obžalovaní věří tomu, že právě Galát není nestranný. A že celá kauza je od počátku zmanipulovaná. "Zboží jsem legálně koupil, zaplatil a prodal je dál, to všechno podle platných zákonů. Mám o tom všechny potřebné doklady, nechápu, proč jsem obžalovaný," tvrdil hlavní obžalovaný Rahim.
 
Jeden ze spoluobžalovaných podnikatelů Saman El Talabani ale přitvrdil. U soudu vypověděl, že se jej před procesem pokusili vydírat.
 
"Podle mě to bylo cíleně vymyšlené, aby nás někdo zdiskreditoval a získal po nás úplatek. 8. dubna mě kontaktovali neznámí lidé na Brněnské přehradě a chtěli tři miliony pro policistu R. a žalobce G. za zastavení trestního řízení. Jinak mi prý 19. dubna bude sděleno obvinění. Sepsal jsem o tom 12. dubna notářsky ověřené čestné prohlášení. Nic jsem jim nedal. A 19. dubna jsem byl skutečně obviněný," popsal soudu El Talabani.
 
To ze židle nadzvedlo advokáty dalších spoluobviněných. Navrhli, aby bylo rozhodnuto o žalobcově nestrannosti nebo aby soud zjistil, zda na státním zastupitelství pracuje jiný žalobce s příjmením začínajícím na G. Společně pak Galáta vyzvali, aby o námitce podjatosti sám rozhodl. Právě a jen státní zástupce totiž může o námitce rozhodnout. Galát to ale odmítl.
 
"Ve věci v této fázi už nerozhoduji, jsem jen procesní stranou," reagoval Galát. A připomněl, že jeho podjatostí se už v přípravném řízení zabývalo Nejvyšší státní zastupitelství, žalobce ale nevyměnilo.
 
"Jenže dnes byly do spisu založeny nové důkazy dokládající závažné skutečnosti," oponovali advokáti. A připomněli, že Galát měl od počátku na starosti celé vyšetřování, a zjistí-li se, že je podjatý, zpochybní se tím celé přípravné řízení.
 
"Soud by neměl postupovat dál, dokud se o námitce nerozhodne a nevyvrátí se toto podezření. Bylo by tím ohroženo právo obžalovaných na spravedlivý proces," zlobil se Jaroslav Brož. Galát se ale nedal.
 
Hádka trvala více než hodinu. Soudkyně Hana Zoubková pak jen konstatovala, že Galáta nemůže nutit, aby nějak rozhodl. "Poněkud tu ale zapomínáte na to, že tento soud bude spolu s důkazy hodnotit i celé přípravné řízení," uklidňovala Zoubková napjatou atmosféru.
 
Krátce ale už jen vyslechla poslední dva z obžalovaných a proces odročila na středu. Obžalovaní ale příliš spolupracovat nechtěli. "I po podání obžaloby mě dvakrát navštívili pánové od policie včetně vyšetřovatele Rotrekla a chtěli, abych s nimi spolupracoval, naposledy to bylo před třemi týdny. Mám o celém vyšetřování pochybnosti. V této fázi proto nechci vypovídat," uvedl další z obžalovaných.
 
Proces tak bude pokračovat i s Galátem. Obhájci se ale vzdát nechtějí. "V této fázi nelze nic moc dělat, vidím zde ale možnost podat později i ústavní stížnost," dodal Brož.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

VIDEO: Miniaturní kruhový objezd mate řidiče, místní jej ignorují

Miniaturní kruhový objezd mate řidiče

Kruhový objezd v Ostrově u Macochy spíš řidiče zmate, než aby pomohl usměrnit a zklidnit dopravu. Je tak malý, že ho...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj páčil dveře garáže, pak na kole ujížděl strážníkům

Strážníci dopadli zloděje ujíždějícího na kole

Na horském kole se pokoušel uniknout třiatřicetiletý muž, kterého strážníci přistihli při nočním pokusu o vloupání do...

I vesnice musejí mít strategii sportu, starostům vadí další papírování

(Ilustrační snímek)

Je to nadbytečná administrativní zátěž, papíry pro papíry. Tak většinou reagují starostové z jižní Moravy na nařízení...

Policie obvinila řidiče, který autobusem prorazil železniční závoru

Linkový autobus s dětmi jedoucími do školy ve Vyškově uvázl na železničním...

Z obecného ohrožení z nedbalosti policie obvinila řidiče linkového autobusu, který loni na podzim vjel ve Vyškově na...

Najdete na iDNES.cz