soud, rozsudek, justice

soud, rozsudek, justice | foto: Profimedia.cz

Soudní jednání se zvrhlo v hodinovou hádku o podjatosti státního zástupce

  • 2
Osm podnikatelů viní státní zástupce z krácení daně, díky kterému si podvodně měli přijít na více než 16 milionů korun. Krajský soud v Brně, který dnes začal případ projednávat, jim může uložit až dvanáctiletý trest. V soudní síni se ale spíš než podstata sporu desítky minut projednávalo, zda není státní zástupce podjatý.

Michal Galát z brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci je přesvědčen, že obžalovaní v čele s brněnským podnikatelem Husseinem Attiou Rahimem v letech 2002 a 2005 fingovali prodej a nákup břitových destiček do obráběcích strojů a náhradních dílů do automobilů.

Ty měly skončit ve Spojených arabských emirátech a Libyi, státní zástupce ale věří, že zboží za desítky milionů korun ve skutečnosti nikdy nikdo nenakoupil ani nikam nepřevezl. Podnikatelé obchody falšovali jen proto, aby získali daň z přidané hodnoty v celkové výši přes 16,2 milionu korun.
 
Stejně tak neochvějně ale obžalovaní věří tomu, že právě Galát není nestranný. A že celá kauza je od počátku zmanipulovaná. "Zboží jsem legálně koupil, zaplatil a prodal je dál, to všechno podle platných zákonů. Mám o tom všechny potřebné doklady, nechápu, proč jsem obžalovaný," tvrdil hlavní obžalovaný Rahim.
 
Jeden ze spoluobžalovaných podnikatelů Saman El Talabani ale přitvrdil. U soudu vypověděl, že se jej před procesem pokusili vydírat.
 
"Podle mě to bylo cíleně vymyšlené, aby nás někdo zdiskreditoval a získal po nás úplatek. 8. dubna mě kontaktovali neznámí lidé na Brněnské přehradě a chtěli tři miliony pro policistu R. a žalobce G. za zastavení trestního řízení. Jinak mi prý 19. dubna bude sděleno obvinění. Sepsal jsem o tom 12. dubna notářsky ověřené čestné prohlášení. Nic jsem jim nedal. A 19. dubna jsem byl skutečně obviněný," popsal soudu El Talabani.
 
To ze židle nadzvedlo advokáty dalších spoluobviněných. Navrhli, aby bylo rozhodnuto o žalobcově nestrannosti nebo aby soud zjistil, zda na státním zastupitelství pracuje jiný žalobce s příjmením začínajícím na G. Společně pak Galáta vyzvali, aby o námitce podjatosti sám rozhodl. Právě a jen státní zástupce totiž může o námitce rozhodnout. Galát to ale odmítl.
 
"Ve věci v této fázi už nerozhoduji, jsem jen procesní stranou," reagoval Galát. A připomněl, že jeho podjatostí se už v přípravném řízení zabývalo Nejvyšší státní zastupitelství, žalobce ale nevyměnilo.
 
"Jenže dnes byly do spisu založeny nové důkazy dokládající závažné skutečnosti," oponovali advokáti. A připomněli, že Galát měl od počátku na starosti celé vyšetřování, a zjistí-li se, že je podjatý, zpochybní se tím celé přípravné řízení.
 
"Soud by neměl postupovat dál, dokud se o námitce nerozhodne a nevyvrátí se toto podezření. Bylo by tím ohroženo právo obžalovaných na spravedlivý proces," zlobil se Jaroslav Brož. Galát se ale nedal.
 
Hádka trvala více než hodinu. Soudkyně Hana Zoubková pak jen konstatovala, že Galáta nemůže nutit, aby nějak rozhodl. "Poněkud tu ale zapomínáte na to, že tento soud bude spolu s důkazy hodnotit i celé přípravné řízení," uklidňovala Zoubková napjatou atmosféru.
 
Krátce ale už jen vyslechla poslední dva z obžalovaných a proces odročila na středu. Obžalovaní ale příliš spolupracovat nechtěli. "I po podání obžaloby mě dvakrát navštívili pánové od policie včetně vyšetřovatele Rotrekla a chtěli, abych s nimi spolupracoval, naposledy to bylo před třemi týdny. Mám o celém vyšetřování pochybnosti. V této fázi proto nechci vypovídat," uvedl další z obžalovaných.
 
Proces tak bude pokračovat i s Galátem. Obhájci se ale vzdát nechtějí. "V této fázi nelze nic moc dělat, vidím zde ale možnost podat později i ústavní stížnost," dodal Brož.