Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Soudní spor zastavil privatizaci bytů, teď chce radnice dům prodat

  • 0
Bytový dům v Srbské ulici v Králově Poli je určený k privatizaci. Přesto stále chátrá a jeho nájemníci už šest let bojují o možnost své byty si odkoupit. Mezi radnicí městské části a majitelkou sousedního domu se totiž už léta vleče soudní spor. Aby se tahanice vyřešila, chce teď radnice dům prodat.

V domě na Srbské je osm bytů. V roce 2005 je nabídl magistrát tamním nájemníkům k prodeji. Ti kvůli tomu vytvořili občanské sdružení Kenig a splnili všechny podmínky, aby k odkupu mohlo dojít. Jenže v tu chvíli magistrát prodej zastavil.

"Majitelka vedlejšího domu Marie Ludlová požadovala vyplacení věcného břemene za schodiště a další prostory, které používají oba domy. Městskou část kvůli tomu zažalovala," popsala jedna z obyvatelek domu Světlana Kučerová. Od té doby nájemníci čekají, až soud skončí.

Podle místostarosty Králova Pole Daniela Valenty (TOP 09) se Ludlová soudí o část domu, kterou postavila její rodina ještě před znárodněním. "Kvůli soudu nemůžeme ten dům ani opravit. Proto jsme se rozhodli budovu odprodat restituentce. Je to snaha nějak smírně ukončit ten spor," vysvětlil místostarosta.

Restituční nároky se dají řešit technickými úpravami, říká právník

Nájemníci však namítají, že dům magistrát zařadil mezi objekty určené k privatizaci. "Bydlí tam už spoustu let, splnili podmínky na odkup, a přitom s nimi nikdo nepočítá. Opakovaně jsme se s magistrátem i radnicí Králova Pole snažili komunikovat, ale nikdo si nás nevšímá," podotkl právník sdružení nájemníků Tomáš Bařina.

Přitom už v kupní smlouvě z roku 1957 je zanesené, že nájemníci druhého domu budou schodiště využívat. "Bohužel to ale nebylo zapsáno do katastru," doplnil Bařina. Podle něj se navíc dají restituční nároky Ludlové řešit technickými úpravami tak, aby nájemníci nevyužívali prostory, které si žena nárokuje.

Podle místostarostky Králova Pole Andrey Pazderové (ODS), která má na starosti majetek městské části, byty nájemníkům za současného stavu odprodat nelze. "Pokud bychom jim je prodali, byla by možnost, že za deset let soud rozhodne, že dům patří paní Ludlové," upozornila místostarostka. A doplnila, že navzájem na sebe městská část a Marie Ludlová podaly už několik žalob.

"My neplatíme za užívání společných prostor, ona zase dluží za vodu. Pokud bychom naši část domu odprodali, mohlo by to být kompromisní řešení," myslí si Pazderová, podle které ale ještě prodej záleží na rozhodnutí zastupitelstva.

Do oprav chátrajícího domu se nájemníci pouštět nechtějí

A nedávno situaci ještě zkomplikovala smrt paní Ludlové. Radnice nyní bude soudní spory okolo domu i případný prodej řešit s její dcerou Marií Tichou. O jejích úmyslech s nájemníky ale radní zatím nic netuší. "Teprve jsme se bavili o tom, na jakou část domu si vlastně činí nárok," doplnila místostarostka.

Podle Pazderové jsou ale ve hře ještě další řešení, jako například nákup podílu Ludlové. "Ve volebním programu jsme se zavázali byty privatizovat, ne nakupovat. My navrhli prodej, ale je na zastupitelstvu, jak rozhodne," dodala.

Kvůli dlouhodobým sporům tak dům čím dál více chátrá. "Platíme nájem, a přitom se dům skoro rozpadá. Nikdo z nás se do oprav nebude pouštět na vlastní pěst, když neví, jestli si byt bude moct koupit," nastínila nájemnice Kučerová.

Někteří zastupitelé navíc za jednáním radnice nevidí jen snahu o řešení sporů. "Ludlová dům koupit nikdy nechtěla, naopak svůj sousední dům, který vlastní, inzerovala v realitce dlouho, že je na prodej," poznamenal jeden ze zastupitelů, který si nepřál uvést své jméno. Podle něj je navrhovaná cena osm milionů příliš nízká a rada chce takto dům "přihrát" někomu ze svých známých. Vedení radnice to jednoznačně odmítlo.