Monika Velická | foto: Monika Tomášková

Soudy ani instituce se neshodly, kde mají žít týrané sestry Abigail a Kristýna

  • 12
Osmiletá Abigail a její jedenáctiletá sestra Kristýna z brněnského Klokánku se zhroutily. Včera celý den odmítaly jíst. Důvodem je rozhodnutí krajského soudu, že dívky musí po více než roce zpátky domů. Otec i matka je však podle jejich výpovědí bili a psychicky týrali.

"Nekomunikují, nedůvěřují už ani nám. Uzavřely se do sebe. Nechtěly jít do školy ani do odpoledních kroužků, protože se bojí opustit budovu. Mají strach, že venku čeká otec a odvede si je domů," popsala stav dívek vedoucí Klokánku Ditta Pokorná. Děti jsou v péči psycholožky.

Silně nábožensky založený otec Stanislav Velický dcerám i dvěma mladším synům podle jejich výpovědí vyhrožoval například sežráním červy zaživa a satanem, psychicky labilní matka zase jedovatými pavouky. Je to psychické týrání?

. Čtěte více zde

O tom už rok vedou "papírový" spor městský a krajský soud v Brně. Městský soud loni v březnu rozhodl, že všechny čtyři děti zůstanou na návrh předběžného opatření v Klokánku. Toto opatření pak devětkrát prodloužil.

Kluci odešli domů
Krajský soud v květnu stanovisko potvrdil, v prosinci ho však zrušil. Městský soud okamžitě napsal nové předběžné opatření, ale už jenom pro dívky. Oba kluci totiž odešli dobrovolně domů.

"Kluci jsou povahově jiní. Jsou naprosto závislí na otci a poslechnou jakýkoliv příkaz. Navíc holky mají kromě vzpomínek na nepřiměřené fyzické tresty možná i jiné nepříjemné zážitky než kluci," vysvětluje to Pokorná. Konkrétnější být nechce.

Předběžné opatření pro dívky městský soud dvakrát prodloužil. Teď jej však krajský soud opět zrušil. Výpovědi dívek se soudkyni nezdály jako dostačující důkaz o psychickém týrání.

"Opatření se týká jen případů, kdy se dítě ocitne bez jakékoliv péče nebo je závažně ohrožen jeho život či příznivý vývoj. Taková situace v tomto případě nenastala," sdělila mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Výchova nebyla dobrá
Pokorná tvrdí, že právě díky formulaci o ohrožení příznivého vývoje dítěte je zákon na jejich straně. "Znalecký posudek jasně řekl, že výchova měla negativní vliv na vývoj dětí," uvedla.

A za pravdu jí dává i psycholožka, která je do kauzy zasvěcena, ale chce zůstat v anonymitě. "Výchova Velických dcery poznamenala. Nejsou přímo ve fyzickém ohrožení, ale jsou úzkostné a je poznat, že je někdo strašil. Neumím si představit, že by se měly vrátit domů," míní expertka na duši.

V názoru na to, kde by měly děti žít, se Fond ohrožených dětí, pod který Klokánek spadá, neshodne ani se sociálními pracovnicemi z oddělení péče o dítě.

Monika Velická s rodinouStátní orgán upřednostňuje bydlení s vlastními - byť zřejmě poněkud kontroverzními - rodiči, kteří žijí v malém a ne zcela vyhovujícím bytě ve středu města. Fond naopak burcuje na poplach a prosazuje odebrání dcer. Nabízí pro ně komfort a péči svého zařízení. Dívky by nejradši zůstaly v Klokánku.

"V hodnotové stupnici mladší Abigail stojí na prvním místě zůstat v Klokánku," píše ve znaleckém posudku psycholožka.

Děti se do Klokánku dostaly loni v březnu. Jejich matka je přivedla na odbor sociální péče s tím, že o ně má kvůli chování otce obavy a že má podezření na sexuální zneužívání.

Třiatřicetiletá invalidní důchodkyně Monika Velická teď tvrdí, že netušila, jaký poplach se tím strhne. "Když jsem jednou uviděla manžela u postýlky Kristýnky, najednou se mi vybavilo to, co jsem v dětství jednou sama zažila na návštěvě u strýce. Teď jsem strašně ráda, že policie nic takového neprokázala," popisuje Velická, která vyrostla v dětském domově.

Podle religionisty Zdeňka Vojtíška je Stanislav Velický "náboženský obzvláštník". Pro podobné lidi má pochopení a varuje před hysterií vůči nábožensky odlišným lidem.

"Soudy by se neměly nechat ovlivnit tím, že je někdo nábožensky zvláštní, ale při posuzování jeho rodičovských schopností stavět výhradně na faktech a důkazech," míní.