Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Souhlasím, aby Epopej byla v Krumlově, psala před lety Muchova vdova

  8:29aktualizováno  8:29
Dosud neznámé dopisy manželů Muchových našel minulý týden Jiří Dubšík z Ivančic. Ležely ve starých kufrech, kam si rodina po léta ukládala své fotografie. V jednom z nich píše vdova po malíři, že dala souhlas, aby se jeho dílo Slovanská epopej přesunulo do Moravského Krumlova.

Z rodinného archívu Jiřího Dubšíka z Ivančic - dopis, ve kterém Muchová píše, že se dohodla s pražským primátorem na zachování Epopeje v Moravském Krumlově. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Dubšík našel dopisy minulý týden. "Bolela mě záda, nemohl jsem nic dělat. Tak jsem začal hledat fotky z dětství a našel jsem toto," vypráví pětapadesátiletý Dubšík a ukazuje korespondenci podepsanou Muchovými.

Jeho praděda Augustýn Hruška se s Muchovými přátelil. Když pak v roce 1950 zemřel, Marie Muchová, tehdy už vdova, zaslala rodině soustrastný dopis.

Z rodinného archívu Jiřího Dubšíka z Ivančic - dopis, ve kterém Muchová píše, že se dohodla s pražským primátorem na zachování Epopeje v Moravském Krumlově.

V listě z 18. března 1950 píše Muchová mimo jiné o tom, že se chystá umístění Slovanské epopeje v Moravském Krumlově, Muchově rodném kraji. "Těším se z toho, a v poradě u primátora města Prahy jsem k tomu dala svůj souhlas," píše doslova v dopise Muchová.

Zda měla vdova právo o slavném díle rozhodnout, není zcela jasné. Podle pražských radních dílo Muchově rodině nikdy nepatřilo, protože si je od něj objednal jeho mecenáš Charles Crane a také za ně zaplatil. Právě Crane s Muchovým souhlasem pak Epopej věnoval Praze.

To však zpochybnili Muchovi potomci, podle nichž Praha nemá na dílo nárok, jelikož nedodržela podmínky, tedy vystavění speciálního pavilonu. V současnosti běží správní řízení. Pokud se záležitost nevyjasní, rozřeší ji zřejmě až soud. Do té doby zůstane Epopej v Moravském Krumlově.

Z rodinného archívu Jiřího Dubšíka z Ivančic - dopis, ve kterém Muchová píše, že se dohodla s pražským primátorem na zachování Epopeje v Moravském Krumlově.

Staré kufry rodiny Dubšíků skrývaly kromě dopisů také několik pozdravů z cest, přání k novému roku a jedenadvacet fotografií. Na jedné z nich je zachycen Mucha s několika přáteli včetně pradědy Dubšíka. "Oba byli z Ivančic, znali se dlouhá léta. Praděda byl nějaký čas starostou, tvořili takovou místní honoraci," směje se Dubšík.

Na většině fotografií jsou zdokumentovaná jednotlivá plátna Slovanské epopeje. "Není to ověřené, ale údajně je fotil sám Mucha," řekl Dubšík.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého...

Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz