Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Široké ulice, spousta zeleně. Nádraží u řeky se vyrovná tomu pod Petrovem

  11:18aktualizováno  11:18
Bydlení v zeleni a přístupné nábřeží řeky Svratky pro rekreaci. Také druhá soutěž pořádaná brněnským magistrátem, takzvané paralelní zadání, ukázala, že se architektonická studia přiklánějí k tomu, aby v Jižním centru vyrostly bytové domy a administrativní budovy.

Takto by podle vítězů soutěže o podobu brněnského nádraží u řeky vypadal prostor kolejiště dnešního hlavního nádraží. | foto: Sdružení Ivan Koleček – Pavel Jura

A to i v případě, že se vlakové nádraží odsune o osm set metrů jižně od toho stávajícího.

„Vítězný návrh architektů Ivana Kolečka a Pavla Jury počítá s rozvojem jižních čtvrtí v postupných krocích s principy zahradního města,“ zhodnotil předseda poradní komise, architekt Ivan Wahla.

Fotogalerie

Sdružení Koleček-Jura, architekti Lausanne-Brno navrhli například na místě současného nádraží park s podzemním parkovištěm. Z dnešní Nádražní ulice má být obchodní třída.

V Jižním centru si představují vzdušné a prosluněné široké ulice se zelení a otevřené bloky domů s parky ve vnitroblocích. Vysoké budovy umístili až u vzdálenějšího nádraží. Nová čtvrť se má budovat postupně v etapách, přičemž nádraží nemusí být hned v první.

Všech sedm návrhů vycházelo z idejí architektonického studia Arch. Design, které vyhrálo podobnou soutěž před deseti lety. Ty se také staly podkladem pro nynější územní plán, který počítá s odsunutým nádražím.

I tak se ale ukázalo, že v případě přesunu nádraží k řece uvažují urbanisté podobně jako jejich kolegové, kteří v mezinárodní soutěži řešili, jak bude stejná lokalita vypadat, pokud by terminál vyrostl pod Petrovem (o této variantě jsme psali zde).

„Máme dnes proti sobě rovnocenné návrhy,“ řekl primátor Petr Vokřál (ANO), který zasedal v komisích obou klání. Podle něj si tak lidé, kteří půjdou na podzim k referendu o poloze nádraží, můžou v Domě umění, kde visí výsledky obou variant, udělat vlastní názor.

Město porušilo zákon, tvrdí Referendum 2016

Se soutěží na podobu Jižního centra s odsunutým nádražím jsou spokojení i aktivisté ze spolku Brno+, kteří prosazují právě tuto možnost.

„Vítězný návrh jasně potvrzuje dlouho známé skutečnosti, že i varianta s nádražím u řeky je městotvorná, dopravně výhodná, příznivá pro životní prostředí a přinese do centrálního města množství zeleně a nových ploch pro bydlení,“ uvedl Robert Kotzian, který byl v poradním sboru druhé soutěže.

Rozhodování o nádraží

  • Výstavu skoro šedesáti návrhů z obou soutěží na podobu Jižního centra s nádražím u řeky i pod Petrovem mohou lidé zhlédnout v Domě umění města Brna na Malinovského náměstí do 24. července.
  • Brňané budou hlasovat o poloze nádraží v referendu zároveň s krajskými volbami 7. října.
  • V listopadu pak bude hotová studie proveditelnosti, kterou vypracovává Správa železniční dopravní cesty a jež by měla stanovit, která poloha nádraží je lepší z hlediska vlakové dopravy. Konečné slovo pak bude mít ministerstvo dopravy.

Naproti tomu Jakub Patočka z občanské aliance Referendum 2016 vedení Brna kritizuje. „Máme podezření, že město patrně porušilo zákon o veřejných zakázkách. Je příznačné, že se magistrát rozhodl právě podobu odsunutého nádraží řešit způsobem, který zřejmě obchází pravidla,“ řekl.

Podle něj město mezi sedm předem vybraných architektonických ateliérů rozdělilo téměř šest milionů korun. „V případě tak velké částky by se již jednalo o nadlimitní veřejnou zakázku a město by muselo uspořádat výběrové řízení. Místo toho ale částku rozdělilo na sedm zakázek malého rozsahu, aby se soutěži vyhnulo. Každý ateliér tak dostal 847 000 korun,“ dodal Patočka.

„Zákon jsme neporušili, jednalo se o paralelní souběh sedmi návrhů, které posuzovaly toto území,“ odmítl to primátor Vokřál.

Během soutěže se měnily podmínky, stěžuje si účastnice

Výhrady k průběhu soutěže mají i někteří účastníci. „Na návrhu jsme pracovali od února. Město ale měnilo podmínky během soutěže. A teprve dva týdny před koncem jsme se dozvěděli, že bude studie hodnotit komise, tedy poradní sbor. To neodpovídá standardům podobných urbanistických soutěží ani smlouvě, kterou jsme uzavřeli s městem na vypracování ideového návrhu,“ řekla pod podmínkou zachování anonymity jedna z účastnic.

Podle náměstka primátora Martina Andera (SZ), který má na starosti územní plánování, ale museli účastníci s podobným postupem města počítat.

„Nebylo předem řečeno, že to neuděláme. Bylo zadáno sedm studií a je jasné, že se nedají veřejnosti prezentovat všechny zároveň. Z logiky věci jsme museli stanovit pořadí,“ popsal Ander.

On sám prosazuje variantu nádraží pod Petrovem a nesouhlasil s tím, aby se paralelní soutěž vůbec pořádala. „Akceptuji, že se tak rozhodla rada, já jsem pro to nehlasoval,“ řekl.

Podle něj by bylo složité dělat podobně velkou mezinárodní soutěž, jako byla v případě nádraží pod Petrovem, také pro variantu u řeky.

„Protože ta už v minulosti proběhla a její výsledky jsou zapracovány do územního plánu. Bylo by komplikované vysvětlit oprávněnost vynaložení financí na velkou soutěž. Takže nakonec v radě převládl názor udělat paralelní zadání, jehož úkolem je aktualizovat nynější územní studie,“ dodal Ander.

Tomu odpovídala i velkolepá prezentace idejí nádraží v centru a ta velmi skromná úterní.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Cyklista spadl po předjíždění kamionem, zemřel pod koly dalšího auta

Cyklista skončil s těžkým zraněním v nemocnici.

Šestašedesátiletý cyklista zemřel ve čtvrtek odpoledne na silnici na Znojemsku poté, co upadl a narazilo do něj auto....

Výpovědi svědků se liší, upozornil soudce u Plachetkovy žádosti o proces

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Bývalý brněnský boxer a olympionik z Atlanty Ľudovít Plachetka stále netuší, zda soud povolí obnovu jeho procesu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz