Na čtrnáctiletého Borise Trávníčka spadl při exkurzi na hřbitov náhrobek a...

Na čtrnáctiletého Borise Trávníčka spadl při exkurzi na hřbitov náhrobek a chlapec po nehodě ochrnul. Díky sbírce Konta BARIÉRY si teď mohl pořídit speciální ruční kolo. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Po nehodě na hřbitově ochrnul, díky sbírce se teď prohání na handbiku

  • 8
Čtrnáctiletý Boris Trávníček z Habrovan na Vyškovsku skončil na vozíku poté, co ho loni při školní exkurzi na židovském hřbitově zavalil náhrobek. O chuť do života ho neštěstí nepřipravilo. A díky sbírce Konta Bariéry a čtenářům iDNES.cz teď může zase s kamarády vyrazit ven na speciálním ručním kole.

Až do loňského června Boris rád hrál kopanou, jezdil na kole a venku běhal s kamarády. Po nehodě na židovském hřbitově ale ochrnul. I když ho nešťastná náhoda upoutala na vozík, lásku ke sportu neztratil.

Boris začal závodně hrát stolní tenis, s otcem jezdí pravidelně plavat a s pomocí sbírky Konta Bariéry se nyní podařilo vybrat dostatek peněz, aby si mohl koupit handbike. Díky speciálnímu ručnímu kolu může znovu i přes svůj handicap vyrazit s rodiči a kamarády ven.

Kolo za zhruba sto tisíc korun, které se podařilo pořídit i díky čtenářům iDNES.cz, dostal minulý týden. "Hodně jsem se na ně těšil. Aspoň nemusím sedět doma a můžu si třeba vyjet ven. Když přemluvím tátu," vysvětloval s úsměvem čtrnáctiletý hoch.

Na čtrnáctiletého Borise Trávníčka spadl při exkurzi na hřbitov náhrobek a...
Na čtrnáctiletého Borise Trávníčka spadl při exkurzi na hřbitov náhrobek a...

Na handbiku zatím najezdil asi dvacet kilometrů. "Je to těžší než normální kolo. Musí se šlapat rukama, takže do kopce je to horší. Obtížnější je i zatáčení. Zatím jezdím s tátou a po rovině. Až to natrénuju, tak si vyjedu i s kamarády," dodal.

Lidé rádi přispějí i na "nadstandard"

Sbírka 'Český internet pomáhá' Konta Bariéry začala v polovině března a trvala deset dní. Borisi Trávníčkovi za tu dobu lidé na kolo přispěli přes pětadevadesát tisíc korun. "Stálo 96 351 korun, díky sbírce se je podařilo zaplatit celé," uvedla ředitelka Konta Bariéry Božena Jirků.

Letošní sbírka byla druhým ročníkem projektu. Na rozdíl od toho pilotního letos lidé nepřispívali jen na nezbytnou pomůcku pro handicapovaného, jako je třeba vozík či plošina, ale věc, která mu umožní zase začít sportovat.

"Dárci to často považují za nadstandard, proto na takové věci běžně nevybíráme. V tomto případě jsem ale věřila, že to bude mít úspěch. A povedlo se to," radovala se Jirků.

Radost a vděk neskrýval ani úspěšný žadatel o pomoc Boris Trávníček. "Chtěl bych poděkovat Kontu Bariéry i všem lidem, kteří mi na kolo přispěli," vzkázal štědrým dárcům hoch.

Lékaři mu předpovídali život strávený na lůžku

Nehoda, která od základů změnila čtyřčlenné rodině život, se stala loni v červnu na židovském hřbitově v Rousínově. Chlapcova třída se tam vypravila na hodinu dějepisu.

Stačil jeden neopatrný pohyb spolužáka a na Borise se zřítil několik set kilogramů těžký náhrobek. Kámen mu poranil míchu, ledviny a játra, rozdrtil dva obratle a způsobil mu otevřenou zlomeninu nohy. Přežil jen díky rychlému zásahu lékařů.

Boris Trávníček

"Doktor nám nejprve řekl, že Boris bude jen ležet. Že je tam velký rozsah zranění na páteři a že bude moci hýbat jen horními končetinami a trošku hrudníkem," vzpomíná na šokující zprávu chlapcova matka Kristína. Nejčernější prognózy lékařů se naštěstí nevyplnily.

Po více než půl roce v nemocnici a léčebně specializované na pacienty s pohybovým postižením Boris dnes tráví většinu dne na vozíku. Denně dojíždí do školy, kde celé rodině vyšli po těžkém úrazu vstříc. Pětkrát týdně pak jezdí na rehabilitace, každé ráno navíc cvičí i na speciálním přístroji doma.

Borise, který je nyní v osmé třídě, čeká za rok rozhodování, co bude dál dělat. Nejvíce ho zatím láká obchodní škola, chtěl by pracovat jako účetní. V osmnácti letech by si chtěl udělat řidičský průkaz a časem se třeba i osamostatnit. Ani milovaného fotbalu se zcela nevzdal. I když se nemůže prohánět s ostatními hráči po hřišti, uvažuje nad pozicí trenéra.

Učitel, který děti na hřbitov vzal, dostal podmínku

Nejen rodině Trávníčkových tragická nehoda poznamenala život. Smutnou dohru měla i pro Borisova třiašedesátiletého učitele Jana Vágnera, který třídu na zamčený hřbitov dírou v plotě vzal.

Policie Vágnera, který je dnes již v důchodu, označila za viníka neštěstí a obvinila ho z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Případ se dostal až k vyškovskému okresnímu soudu,  který bývalému učiteli v dubnu  v neveřejném zasedání uložil trestním příkazem podmínku.

"Byl mu uložen trest odnětí svobody na 12 měsíců s odkladem na patnáct měsíců," řekl předseda soudu Karel Menšík. Vágner si proti rozhodnutí mohl podat odpor, protože tak ale neučinil, je verdikt pravomocný.

Rodina poškozeného chlapce přitom od začátku se stíháním bývalého pedagoga nesouhlasila. "Učiteli nemáme nic za zlé, za nic nemůže. Dokonce jsme podepsali papír, aby nebyl trestně stíhaný," uvedl Borisův otec Petr Trávníček.