Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Brno dusí škodliviny. Kvůli špatnému ovzduší čelí ministerstvo žalobě

  • 7
Ovzduší v Brně a okolí patří dlouhodobě k nejznečištěnějším v Česku. Každoročně zde - především kvůli dopravě - dochází k výraznému překračování limitů pro prach či oxidy dusíku stanovených evropskými směrnicemi i českými zákony.

Třeba ulice Úvoz je vůbec druhým nejznečištěnějším měřeným místem v republice.

Pomoct zlepšit situaci mají plány, které letos představilo ministerstvo životního prostředí. Jeden z nich se zaměřuje právě na brněnskou aglomeraci. Přestože klíčové dokumenty za 21 milionů korun ministerstvo vydalo o dva roky později oproti původnímu plánu, brněnští odborníci s výsledkem nejsou spokojení.

Po organizacích z Ostravska a Ústecka v pondělí kvůli neefektivnímu programu podalo žalobu na ministerstvo občanské sdružení Brnění.

„Opatření nejsou dost konkrétní, neexistuje časový plán, není srozumitelné a přezkoumatelné hodnocení účinnosti a termín dosažení imisních limitů na konci roku 2020 není odůvodněný,“ uvedla Kristína Šabová, právnička kanceláře Frank Bold, která se ochranou životního prostředí dlouhodobě zabývá.

Program vytvářely dvě skupiny expertů, brání se ministerstvo

Cílem žalujících je zrušení stávajícího programu a zároveň vytvoření nového, který zohlední jejich připomínky a návrhy. „V plánu například chybí, kolik procent škodlivin by z ovzduší ubylo nebo kdo je za jeho plnění zodpovědný,“ poznamenala Hana Chalupská z Brnění.

Ministerstvo životního prostředí kritiku odmítá.

„Programy spoluvytvářely a odsouhlasily dvě skupiny odborníků. Experti na základě navržených opatření potvrdili, že povedou ke zlepšení ovzduší. Zrušení by způsobilo odklad,“ uvedla mluvčí ministerstva Dominika Pospíšilová.

Vlivem znečištěného ovzduší v Evropě předčasně zemře více než 400 tisíc lidí ročně. V České republice se pak jedná o zhruba deset tisíc úmrtí ročně. Dlouhodobý vliv má znečištění především na srdce a cévy, což může vést až k infarktu nebo mozkové mrtvici.