Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úřady řeší špatné zacházení personálu s pacienty v břeclavské nemocnici

  16:22aktualizováno  16:22
Desítky lidí si stěžují na jednání personálu břeclavské nemocnice. Záležitost řeší hejtmanství. Proti podmínkám ve špitále už dříve protestovaly sestry z ARO. Jedna z nich se dodnes soudí, že její propuštění bylo protizákonné.
Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Paní O. ležela na infekčním oddělení břeclavské nemocnice s akutním průjmem. Zkušenost s personálem podle ní byla natolik otřesná, že ji nechala zveřejnit na sociální síti Facebook. Podobně jako desítky dalších lidí, kteří upozorňují na skandální poměry ve špitále.

„Ošetřovatelka na mě jen z chodby volala, ať se zvednu a jdu si pro rohlík. Jenže s kapačkami se špatně chodí, takže jsem ji slušně požádala o přinesení. Následovala ostrá výměna názorů, která skončila tak, že jsem byla bez večeře. To slyšela jiná sestřička, která mi dala svůj banán. Ta stejná ošetřovatelka nadávala staršímu pánovi, ležákovi, který se pomočil, a ta slova, která mu říkala, se nedají ani napsat,“ popisuje žena.

Břeclavané si na Facebooku založili speciální skupinu, kde subjektivních, silně kritických hodnocení nemocnice rychle přibývá. Upozorňují hlavně na nevhodné chování personálu.

Vše ale nezůstalo v poloanonymní rovině příspěvků na internetu. Kritici sepsali oficiální stížnost a upozornili zdravotnický odbor Jihomoravského kraje, který je zřizovatelem nemocnice. A ten už nařídil ředitelce nemocnice Jance Bambasové, aby situaci ihned řešila.

„Tady se nejedná o chybu jednoho konkrétního člověka, ale o systémové pochybení. A to mě znepokojuje,“ konstatoval krajský radní pro zdravotnictví Marek Šlapal (ČSSD). Informace, které se šíří na sociálních sítích, považuje za velmi závažné a tvrdí, že dbát o dobré jméno zařízení je povinností ředitelky.

Lidí z Břeclavi se zastal i vedoucí krajského odboru zdravotnictví Oto Lipovský.

„Zdravotnický personál nemůže svým chováním dávat příčinu k pochybnostem pacientů o úrovni poskytovaných zdravotnických služeb,“ napsal úředník v odpovědi stěžovatelům sdruženým ve skupině.

Podle vedení nemocnice pořádá zařízení pravidelný seminář zaměřený na komunikaci s pacienty. Zároveň zaměstnanci procházejí vstupním školením.

Podle ředitelky pacienti mluví jen o negativech

Proč si tedy Břeclavané chodí stěžovat na sociální sítě? Na to ředitelka Bambasová odpověděla pouze přes svoji mluvčí:

„O tom, co se povedlo nebo je pozitivní, se příliš nemluví. Veřejně jsou prezentovány hlavně negativní nebo i ne zcela pravdivé informace, ať už v médiích, nebo ústně mezi lidmi a momentálně i na sociálních sítích, jež poskytují určitou míru anonymity,“ vzkázala ústy Drahomíry Schweitzerové.

Jak uvádí administrátorka skupiny Renata Prášilová, někteří členové nemají odvahu psát příspěvky rovnou a pod svým jménem, posílají je tedy jí a ona je s přezdívkou nebo iniciálami vkládá.

Třeba jako tento: „Byla jsem na operaci kolene. Nejsem zrovna lehká květinka. Když mě viděl poprvé primář, tak na mě spustil, jestli mám doma váhu a že kdybych se na ni někdy podívala, tak bych věděla, proč mě bolí koleno. Potom věta do prostoru: proboha, kolik ta paní váží? Choval se skutečně jako hovado.“

Ve skupině Břeclavská nemocnice – zkušenosti a názory se ale objevují také pochvaly. „Mnozí z těch, kteří negativní informace šíří, osobní zkušenost s nemocnicí vůbec nemají, nebo naopak jsou to často i příbuzní a přátelé našich zaměstnanců. Přitom nemocnice patří k největším zaměstnavatelům v regionu,“ říká mluvčí.

Sestra se soudí s nemocnicí

MF DNES už před rokem a půl informovala, že proti vedení nemocnice bojují někteří zaměstnanci. Sestry z klíčového ARO, kam vozí nejzávažnější případy, si stěžovaly, že kvůli přetěžování nemohou kvalitně zajišťovat ošetřování nemocných.

Čtyři z nich následně přišly o místo. Prý spaly ve službě, což měla dosvědčit noční kontrola. Sestry to ale popírají. Jedna z vyhozených, Jitka Truksová, se dodnes o neoprávněnost výpovědi s nemocnicí soudí. Další kvalifikované odbornice z oddělení odešly samy.

Paradoxem je, že zatímco na Facebooku výtek na zaměstnance rychle přibývá, oficiálně řeší břeclavská nemocnice jen okolo dvaceti nahlášených stížností za rok. Ročně tady hospitalizují přes dvacet tisíc pacientů a další desetitisíce jsou ošetřeny ambulantně. Dobře dopadají pro nemocnici i dotazníková šetření mezi pacienty.

„Výsledky jsou většinou pozitivní. Negativní připomínky se obvykle týkají například vybavení pokojů televizory či novými postelemi, což je bohužel vázáno na finanční zdroje,“ podotkla Schweitzerová.

Břeclavská nemocnice se ovšem se špatnou pověstí potýká takřka po celých 23 let své existence. A jejímu vedení se to nedaří změnit. „Lidé bez jakékoliv osobní zkušenosti často jezdí za stejnou péčí, kterou jim můžeme poskytnout, do jiných zařízení, a to pouze z důvodu, že někde něco slyšeli,“ říká mluvčí.
Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Otec se k přepadení poštovního vozu přiznal, pomáhala mu ale zřejmě rodina

Radku Waschtovi hrozí trest za přepadení vozu České pošty.

Celá rodina z Kyjovska se pravděpodobně zapletla do přepadení poštovního vozu, které se odehrálo v listopadu 2014 na...

Najdete na iDNES.cz