Svozilka: Igor Jadvidžák prozkoumává horní části a komíny | foto: Karel Kosina

Speleologové v Moravském krasu objevili novou jeskyni

  • 1
Objevem nové jeskyně, takzvané Svozilky, s prostornými chodbami a bohatou krápníkovou výzdobou se nyní pyšní jeskyňáři z Býčí skály v Moravském krasu. Právě v její předsíni vstup do Svozilky objevili.

Nyní věří, že nově odhalené prostory by mohly završit desítky let snažení o  propojení dvou velkých jeskynních systémů suchou cestou -Barové jeskyně a Býčí skály. Tu tvoří na 14 kilometrů chodeb.

"Je to hodně zajímavý objev. Zatím se nám podařilo odhalit prvních 150 metrů chodeb s celou řadou krápníků, sintrovými proteky a vodopády, s podlahami zalitými sintrem. Nyní provádíme jejich mapovou a fotografickou dokumentaci. Poté budeme pokračovat v prozkoumávání," potvrdil Jiří Svozil, předseda speleologické skupiny Býčí skála, po němž je nově odhalená jeskyně pojmenovaná.

Nová jeskyně Svozilka

Jak dlouhá Svozilka bude, si zatím jeskyňáři netroufnou odhadovat. Delší může být ještě o několik desítek i stovek metrů, ale i o kilometry.  "To záleží na tom, jestli bude součástí systému Býčí skály a  propojkou s Barovou jeskyní, nebo půjde o samostatný systém, to by pak mohlo přibýt další kilometry chodeb," vysvětluje Svozil.

Odhalení nových prostor předcházely analýzy geologické situace, rozbory sedimentů jeskyně a další bádání. Velkou roli podle speleologů hrála i intuice. A dřina.

Ke Svozilce museli jeskyňáři vylézt po kolmé skalní stěně a žebříku, vyčistit také museli asi šedesátimetrovou chodbičku.

Záchrana potapěče z Jedovnického potoka u jeskyně Býčí skála"Právě kvůli přístupu je už nyní jisté, že se jeskyně běžným návštěvníkům neotevře. Člověk se k ní totiž touto chodbičkou musí proplazit, místy je to na hranici průstupnosti. Pak jsou ale chodby vysoké deset až dvanáct metrů a kolem pěti metrů široké. Něco tak velkého jsme opravdu nepředpokládali," dodal Svozil.
 
Chodbami Svozilky podle něj protéká i malý potůček napájený z povrchu, jehož síla je odvislá od množství dešťových srážek nebo síly tání sněhu. V období dešťů tak voda teče po krápníkových stopách a uvnitř jeskyně vytváří vodopády a jezírka.
 
Pro speleology ze základní speleologické organizace Býčí skála je Svozilka prvním takto významným objevem po několika letech. Odhadnout, kdy bude jasné, zda objevili spojnici ve stávajícím systému Býčí skály nebo samostatný systém chodeb, si ale netroufají.

Svozilka: Vlastislav Káňa u stalagmitu

Do objevitelských prací se jako amatéři pouštějí jen o víkendech. Kvůli omezenému prostoru v podzemních chodbách se navíc členové spoeleologické skupiny, kterou tvoří asi 50 jeskyňářů, střídají.

"Najednou může být uvnitř skupina maximálně pěti lidí, jinak by si zavazeli. Objevování dalších částí proto může trvat ještě hodně dlouho. A rozhodně není posledním. Celý Moravský kras skrývá ještě desítky kilometrů neobjevených prostor," je přesvědčený Svozil.