Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krásy ve stínu. Pohled na brněnské dominanty může zastínit nový komplex

  13:40aktualizováno  13:40
Soukromý investor chce stavět komplex šesti budov na nároží Pekařské a Anenské ulice v Brně. S památkáři nyní řeší výšku stavby, která na prvních modelech působí ještě dominantněji než problematické Anenské terasy. Ty už v roce 2008 zastínily pohled na Petrov i Špilberk.

Anenské terasy mezi Pekařskou a Anenskou ulicí zakryly kvůli přílišné výšce výhled na dominanty Brna – Špilberk a Petrov. | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Investor nyní chce využít nezastavěného nároží Pekařské a Anenské ulice, kde je nyní parčík se sochou čápa od Libora Havlíčka.

Spolu s památkáři nyní autoři projektu řeší, jak bude komplex novostaveb vysoký a dominantní. A jak se vypořádá právě s problematicky vysokými Anenskými terasami, kterým kdysi dali památkáři za nevyjasněných okolností svolení (více najdete zde).

Autorem projektu nového komplexu je brněnské architektonické studio EA architekti, které se v minulých týdnech podle zjištění MF DNES obrátilo na Národní památkový ústav s žádostí o předběžné posouzení projektu.

"Vzájemnou konzultaci už od této chvíle považujeme za prospěšnou. Zatím jsme ve fázi objemového řešení, které se vztahuje především k prostorovému uspořádání ulic Pekařské a Anenské. Uvažujeme o hmotě podstatně nižší než Anenské terasy a ICRC (v sousední nemocnici u svaté Anny - pozn. red.)," tvrdí Zdeněk Eichler z architektonického studia.

Podle modelu budovy, který architekti zveřejnili už před časem na svém webu, je ale stavba mnohem dominantnější.

Architekti nechtějí plán zveřejnit

Nejvyšší z komplexu šesti různě vysokých kvádrů si nezadá s osmipatrovými Anenskými terasami, které jsou navíc v kopci položeny výše.

Není tak vyloučené, že měl mít nový dům podle původního záměru i více pater. Novostavba by se tak stala ještě větší dominantou prostoru než často kritizované Anenské terasy.

Přesnější parametry stavby však architekti zatím nechtějí zveřejnit a nedali souhlas ani s publikováním fotografií modelu, který mají na svých webových stránkách.

"Stavba je ve fázi počáteční přípravy, investorského záměru. Zahájení skutečné výstavby plánujeme v řádu let," popisuje stav projektu Eichler. Na stavebním úřadě zatím investor nežádal ani o územní rozhodnutí, ani o stavební povolení.

O něco konkrétnější informace tak zatím mají jen památkáři. Projekt zatím posuzovala jen interní komise, která měla k dispozici skici, vizualizace a půdorysy budovy.

"Je pozitivní, že investor konzultuje svůj záměr už nyní. A nechtěl bych, aby výhrady vůči konceptu vedly ke kampani vůči projektantovi, který předložil k diskusi z dobré vůle už své prvotní myšlenky a představy," chválí vstřícnost investora šéf brněnských památkářů Zdeněk Vácha.

Památkáři návrh oceňují

Ze závěrů interní komise však vyplývá, že navrhovaná výška budov připadá památkářům z několika pohledů přinejmenším problematická. Ve stanovisku totiž upozorňují na to, že nový projekt musí respektovat současnou zástavbu v ulici Pekařská i Anenská. A nemělo by jít také o dominantu celé Pekařské.

"Jde totiž o pokračování uliční fronty od nemocnice svaté Anny," tlumočil závěr památkářů vedoucí odboru památkové péče brněnského magistrátu Martin Zedníček.

Podle zveřejněného modelu přitom zatím šestice různě vysokých budov převyšuje na obou ulicích domy, se kterými mají sousedit.

A i z pohledu od Mendlova náměstí je komplex naprostou dominantou. "Záměr investora je ale v obecném měřítku pozitivním počinem, protože prázdná stavební parcela v městské památkové rezervaci je urbanistickou závadou. Realizací záměru by se rovněž eliminovalo nepříznivé působení předimenzovaného objektu Anenských teras," pochvalují si ale také památkáři.

Kritizované Anenské terasy mají cenu Stavba roku 2008

Jednání investora s Národním památkovým ústavem bude pokračovat ve středu. Za památkáře se této schůzky bude účastnit i Pavel Wewiora, který je pověřen vedením odboru péče o památkový fond.

Shodou okolností je ovšem tentýž památkář podepsán pod souhlasným stanoviskem, díky kterému mohly vyrůst předimenzované Anenské terasy.

Bývalý ředitel brněnských památkářů Pavel Kroupa ho nakonec kvůli řadě podobně problematických projektů propustil, byť oficiálně z organizačních důvodů.

Navzdory pošramocené pověsti se však Wewiora spolu s novým ředitelem Váchou mezi památkáře loni opět vrátil (více čtěte zde). A stále trvá na tom, že v případě Anenských teras posuzoval a schválil studii s jiným množstvím pater, než projektant předložil ostatním úřadům a než nakonec postavil.

Po velké kritice nakonec Anenské terasy dostaly cenu Stavba roku 2008. Na konečné podobě projektu se však nepodepsal původní investor. Ten totiž zkrachoval a stavbu dokončoval nový majitel.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

y Alois Nečas je děkanem Fakulty veterinárního lékařství sedm let. Od příštího...
Kritizovaný děkan je rektorem, dříve ho kvůli vyhrůžkám hlídali policisté

Do čela Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně jde Alois Nečas. A nebývalé spory vrcholí. Už v minulosti ho kvůli výhrůžkám museli hlídat policisté. O...  celý článek

V Kotlářské ulici v centru Brno prasklo potrubí a voda zaplavila silnici. Jezdí...
V Brně prasklo potrubí, voda zaplavila silnici. Oprava se protahuje

K masivnímu úniku vody museli ve čtvrtek brzy ráno vyjíždět hasiči do centra Brna. V Kotlářské ulici prasklo potrubí. Vodovody a kanalizace pracují na...  celý článek

V Kotlářské ulici v centru Brno prasklo potrubí a voda zaplavila silnici. Jezdí...
Prasklé potrubí stále omezuje provoz v Brně, nový asfalt položí v úterý

Následky prasklého vodovodního potrubí budou Brňané pociťovat ještě několik dní. V ulici Kotlářské, kterou se v pátek brzy ráno proudem valila voda, v sobotu...  celý článek

Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.