Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nadšenci žádají Brno, aby povolilo založit na svazích Špilberku vinice

  12:21aktualizováno  12:21
Sdružení s názvem Vinice na Špilberku má zájem vysadit na pozemcích známého brněnského hradu malý vinohrad. Vinice tam byly naposledy před sto čtyřiceti lety. Nyní se skupina nadšenců snaží dohodnout s městem. Radní zatím o jejich nápadu nerozhodli.

Hrad Špilberk v Brně | foto: Radek Miča, MAFRA

Odrůda: Pálava, vinařská oblast: Brno, viniční trať: Špilberk. Už za několik let by se vína s podobnou etiketou mohla v Brně prodávat.

"Kopec Špilberk byl v minulosti posázen vinnou révou, což nás přivedlo k myšlence vinici opět na jižní straně vysázet," uvedl jeden z průkopníků nápadu Jiří Nečas, který má sám s pěstováním révy zkušenosti.

Podle něho by vinice symbolizovala vinařství na jižní Moravě a mohla by se stát určitou atrakcí, kterou by se město mohlo prezentovat. "O vinohrad bychom se starali na své náklady a celá akce by byla nezisková," dodal Nečas.

Spolu s několika známými návrh sepsali na papír a zaslali vedení města. Podle něho by plocha pro výsadbu nepřekročila 900 metrů čtverečních a bylo by na ní přibližně 350 sazenic vinné révy.

Zda se nápad uskuteční, rozhodnou v příštích týdnech brněnští radní. Ti určí, zda sdružení poskytnou pozemek, který je předtím ještě potřeba na náklady města upravit.

Rada zatím bod z programu stáhla

"Je to zajímavý nápad, který musí být ještě dopracován k posouzení," uvedl brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD). Podle mluvčího magistrátu Pavla Žáry je potřeba dořešit jen technickou stránku věci.

Vinice na Špilberku

Brněnské vinice byly vysazovány již ve 13. století po založení středověkého města. Kromě jižního svahu Špilberku byly například i na Žlutém kopci, Červeném kopci, Kraví hoře či nad Pisárkami.
Velký rozkvět brněnského vinařství nastal ve 14. století za vlády Lucemburků. K pěstovaným odrůdám patřily již od středověku Veltlínské zelené (nazývané muškatel), Ryzlink, Sylván a Tramín. Mnoho dalších odrůd je dnes již neznámých.
Vinohrady existovaly na Špilberku až do 19. století a zanikly zřejmě v 60. až 70. letech 19. století, kdy byl postupně na celém jeho území vysazen park.

Kdyby nakonec radní na návrh kývli, první keře vinné révy by sdružení vysadilo zřejmě příští rok. Špilberské víno by tak mohlo vzniknout někdy v roce 2016. Úroda by však nebyla velká, podle odhadů nejvýše 700 kilogramů hroznů.

Nápad se líbí i vinařům. "Brno je centrem jižní Moravy, kraje vinařů. A přestože většina vinic leží jižněji, i v Brně dříve bývaly. Takže proč ne, idea je to dobrá. Nepůjde samozřejmě o žádnou velkou produkci, ale z marketingového hlediska to může mít úspěch," podotkl šéf Národního vinařského centra Pavel Krška.

Proti by nebyl ani Stanislav Šida z Moravské banky vín. Podle něho mají jižní svahy Špilberku výhodnou polohu a může zde vzniknout kvalitní víno. "Mohla by tam být třeba vinařská školka s různými odrůdami," řekl Šida.

Na Špilberku se vinná réva vysazuje od 13. století. Dříve se ale keře sadily jednotlivě na kůl, tedy ne jako dnes v řadách za pomoci sloupků a drátěného vedení.

Starou metodou by chtělo postupovat i sdružení. "Stejně tak řez vinné révy bude uskutečněn odpovídajícím historickým způsobem," píše Nečas v návrhu.

Brno by se mohlo vlastním hradním vínem pyšnit podobně jako Praha. Na Pražském hradě byla totiž před čtyřmi lety obnovena takzvaná Svatováclavská vinice. Ta patří k nejstarším v Čechách. Vinohrad založil podle legendy již v 10. století svatý Václav, který tam pěstoval mešní víno pro křesťanské kostely.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Spokojíme se s pozicí náměstka, připustili lídři Pirátů a ČSSD v Brně

Ilustrační snímek

I když se jednička každé kandidátky bere ve volbách jako adept na primátora, brněnští lídři Pirátů a ČSSD – Tomáš...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz