Výstava Muzea města Brna - Ján Zoričák: sklo

Výstava Muzea města Brna - Ján Zoričák: sklo | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Špilberk nabízí jedinečnou kolekci skla, plastiky okouzlí hravostí

  • 0
Mimořádnou kolekci skleněných plastik vystavuje ode dneška na brněnském Špilberku Ján Zoričák. V prostorách někdejší zámecké kaple návštěvníka čekají nejen elegantní barevné objekty, ale zejména mimořádně hravé skleněné plastiky, které využívají geometrických a zrcadlových efektů.

Zoričák, který patří k největším osobnostem současného evropského ateliérového skla, se zaměřuje především na techniku taveného a broušeného skla. Narodil se 13. listopadu 1944 ve slovenském Ždiaru v lůně Vysokých Tater. Nyní ovšem žije ve Francii. V zahraničí tvoří pod upraveným jménem Yan Zoritchak.

Dnes zahájenou velkou putovní výstavu na Moravě a na Slovensku organizuje přední znalec českého skla Jiří Bohdálek. Od 9. října do 22. listopadu 2008 byla k vidění v Domě umění Jihomoravského muzea ve Znojmě, v Muzeu města Brna na Špilberku je od 4. března do 19. dubna 2009.

Výstava Muzea města Brna - Ján Zoričák: sklo

Následovat budou od 3. září do 1. listopadu 2009 Oravská galéria Dolný Kubín a na přelomu let 2009–2010 Šarišská galéria v Prešově.

V současné době je snad nejplodnější větví autorské unikátní tvorby tavené a broušené sklo. Zoričák se podle Bohdálka v těchto dílech vciťuje do odlišné substance skla, tentokrát do jeho krystalické podoby po zchladnutí.

Výstava Muzea města Brna - Ján Zoričák: sklo

"Využívá zejména světelných, optických kvalit skloviny, její schopnosti lámat nebo čočkovitě soustřeďovat svazky světelných paprsků. To vše brilantně umí Ján Zoričák," zdůraznil Bohdálek.

Ateliérové sklářství je sochařství s použitím skla. Čtyřiašedesátiletý autor se řemeslu učil například v Železném Brodě, později vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze.

Výstava Muzea města Brna - Ján Zoričák: sklo

Ještě jako student získal jednu z mezinárodních cen na světové výstavě Expo v Montrealu v roce 1967, a to za sklo vystavené v československém pavilonu. Do Francie se Zoričák odstěhoval za svou první manželkou.

Zásadní zlom v Zoričákově kariéře přinesla putovní výstava pořádaná proslulým americkým Muzeem skla v Corningu na přelomu 70. a 80. let, která dorazila i do Francie. Zoričák v ní figuroval jako jediný francouzský sklářský výtvarník. Získaný věhlas mu umožnil další tvůrčí rozvoj.