Vizualizace jižní části hradu Špilberk. Takto bude toto křídlo vypadat po konci...

Vizualizace jižní části hradu Špilberk. Takto bude toto křídlo vypadat po konci rekonstrukce. | foto: Architektonická kancelář Radko Květ

Špilberk žije největší opravou v dějinách. Po bourání se začíná stavět

  • 11
Stavební dělníci okupují hrady brněnského Špilberku už šest měsíců. Zatímco doposud na hradě především bourali, nyní tam konečně začnou budovat. Jedna z největších oprav Špilberku v historii počítá v jižním křídle hradu s novou restaurací, vstupem do expozic Muzea města Brna a infocentrem.

Jedna z největší oprav brněnské kulturní památky v novodobé historii začala v únoru. Přípravné práce si ovšem vyžádaly hodně času.

"Rekonstrukce památek jsou náročné. Nesmí se poškodit původní prvky, které je třeba důkladně zakrýt. A i poté musíte dávat pozor," vysvětlil stavbyvedoucí firmy Tocháček Radek Zedník.

Oprava hradu

V únoru 2011 začaly opravy jižní části hradu. Hotové by měly být na konci příštího roku. Hradu přinesou nové zázemí pro kulturní akce, malou letní scénu, nové infocentrum nebo kavárnu.
Restaurátoři obnoví také prostory bývalé hradní vinárny, kde bude nová restaurace. Muzeum města Brna, které na Špilberku sídlí, získá další výstavní prostory.
Opravy budou stát necelých 144 milionů korun. Z toho 42 milionů půjde z evropských fondů, zbytek doplatí město Brno. Stavbu zajišťuje firma Tocháček.

V prostorách hradu, kde se bude stavět, jsou nyní pečlivě obložené dřevěné trámy, podlahy, schody či historická kamna. Dělníci také vybourali zdi a schodiště, se kterými se v projektu nepočítá.

Archeologické nálezy

Při rekonstrukci se v jižním křídle objevilo například původní gotické zdivo a klenby ze druhé poloviny třináctého století. "To jsme zdokumentovali. Protože ale nebyly nálezy až tak významné, stavebními úpravami se zase zakryjí," popsal Aleš Navrátil, archeolog z Muzea města Brna, které na Špilberku sídlí.

V prostorách bývalé hradní vinárny, kde vznikne nová restaurace, probourali stavbaři výtahovou šachtu. Horkou párou zde také odstraňují hliníkové omítky tak, aby odkryli ty původní. "Nakonec se budou opravovat okna, dveře a restaurovat malby na stropech," dodal stavbyvedoucí Zedník.

Na místě bývalé koupelny wehrmachtu v jižním křídle pak vyroste nový vstup do expozic muzea, včetně kavárny a prodejny vstupenek a suvenýrů. "Muzeum navíc získá nové prostory pro krátkodobé výstavy v prvním patře a pro stálé expozice ve druhém patře," sdělil ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian.

Po dokončení rekonstrukce bude na hradě konečně i odpovídající zázemí pro kulturní akce, jako jsou třeba Shakespearovské slavnosti. Dosud si museli umělci vystačit s několika místnostmi upravenými jako šatny.

Významné hosty pouštěli do místností s expozicemi. "Nově budou mít k dispozici přízemí jižního křídla, kde vzniknou nové šatny a sprchy. Mimo sezonu se budou využívat jako skladiště techniky," podotkl Ciprian.

O opravě brněnského Špilberku se diskutovalo už od osmdesátých let. Časový harmonogram se však musel několikrát měnit. Poslední větší investicí byla oprava jihozápadního bastionu dokončená v roce 2006.