Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Špína v Brně: dlažbu v centru pokrývají zvratky a rozšlapaná zmrzlina

  17:05aktualizováno  17:05
Nelze si toho nevšimnout: dlažbu v centru Brna hyzdí tisíce skvrn od vylitých nápojů, zmrzliny, rozsypaného jídla, olejových skvrn z aut, žvýkaček, nebo dokonce moči a zvratků. Podle starosty městské části Brno-střed to ale není horší než dříve a jako velký problém to nevnímá.

Špinavé ulice v centru Brna jsou dlouholetým problémem. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

V dlouhém období sucha bez dešťů je špinavá dlažba ještě viditelnější. Při procházce ulicemi, jako jsou Kobližná, Joštova a Masarykova, nebo po Jakubském náměstí jsou vidět fleky kolem odpadkových košů, zastávek, ale klidně i uprostřed chodníku.

Na náměstí Svobody jsou skvrny ještě o něco zřetelnější kvůli dlažbě vyrobené ze světlé žuly. "Brno je pěkné město, ale špinavá dlažba v ulicích mě docela zarazila. Je to škoda, jinak je centrum hezky opravené," podotkl německý turista Michael Hoffman.

Fotogalerie

Na špinavé ulice si často stěžují i Brňané. Když nedávno MF DNES vyhlásila anketu na facebookové stránce, co nejvíce lidem chybí ve městě, hodně zmiňovali právě častější úklid.

Náměstí Svobody? Nejlépe předláždit

Historické jádro Brna už od roku 2006 uklízí firma AVE. Podle její mluvčí Jany Vondrákové je úklid v letních měsících vždy o něco náročnější. "Dochází i k většímu znečištění dlažby, jež většinou nelze odstranit vodou," uvedla Vondráková.

Firma podle ní uklízí v ulicích každou noc až do ranních hodin. V pracovních dnech vyjíždějí čisticí stroje, co nepoberou, dodělává se ručně.

Jiný režim však platí kolem náměstí Svobody. Tam se musí ulice kvůli choulostivé dlažbě čistit převážně ručně. A to je pracné a nákladné. Problematické je především samotné náměstí. Už když se po rekonstrukci v roce 2006 slavnostně otevíralo, lidé si fleků na novém světlém povrchu všimli. Protože navíc dlažba není zaspárovaná, mechanizovaná technika dostala zákaz na ni vjíždět.

"Nelze tak provádět strojní čištění s využitím tlakové vody a zametacích strojů. Náměstí můžeme uklízet pouze ručně," poznamenala mluvčí Vondrová.

Podle Pavla Hudečka z úklidové firmy pH servis Hudeček se na náměstí jednoduše zvolil nevhodný materiál. "Aby byla dlažba opravdu dokonale čistá, musela by se čistit kachlička po kachličce. Podle mě je to spíš na předláždění náměstí," soudí Hudeček.

Třeba žvýkačky na náměstí se podle něj dají odstranit chemickou směsí ve spreji, je to ale velmi nákladné. "V takovém objemu si to nedokážu představit," dodal Hudeček.

Starosta: Ulice nejsou špinavější než jindy

Celkovému dojmu z náměstí by tak pomohl alespoň tmavší odstín dlažby podobný tomu v Masarykově ulici. Tam se využila zrnitější žula, na které znečištění není tolik vidět.

Podle primátora Romana Onderky (ČSSD) ale na předláždění nejsou peníze. "V současné době i v návaznosti na omezené možnosti městského rozpočtu vedení města neuvažuje o předláždění náměstí a považuje za důležité investovat finanční prostředky účelněji. Například do rozšíření sítě a kapacit mateřských škol," uvedl Onderka.

Jemu osobně nejvíc vadí znečištění žvýkačkami. "Nominují naše město na žvýkačkovou velmoc a příliš nelichotivě vypovídají o kulturnosti či spíše nekulturnosti spoluobčanů," podotkl primátor.

Vedení městské části Brno-střed, které je za úklid zodpovědné, však špinavou dlažbu jako velký problém nevnímá. "Kvalitu čištění úřad průběžně kontroluje a případné nedostatky operativně řeší. Znečištění ulic není v současnosti nějak zásadně větší než v jiných měsících," reagoval starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka (ODS).

Zároveň však připustil, že se v současnosti mohou nečistoty více projevovat na určitých místech kvůli dlouhotrvajícímu suchu a nedostatku deště, který by ulice propláchl. "I proto, především však s ohledem na zlepšení ovzduší v souvislosti s tropickými vedry, zajišťuje náš úřad v těchto dnech zkrápění ulic vodou strojní technikou," dodal Šťástka.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Sovětské tanky vzaly Brnu i sen o samostatné Moravě, říkají historici

Brno nacistické, Brno stalinistické a Brno účtující. K 50. výročí invaze...

Historici Michal Konečný a Alexandr Brummer napsali publikaci Brno okupované. Provází po místech spojených s lety 1968...

Najdete na iDNES.cz