Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Češka musí vrátit „unesenou“ dceru do Kanady. Soud přiměl rodiče k dohodě

  20:03aktualizováno  20:03
Marcela Zabranská, která loni v březnu utekla od kanadského expartnera a s sebou do Česka „unesla“ i jejich nyní téměř čtyřletou dceru, musí dítě vrátit do Kanady. U Krajského soudu v Brně se obě strany netradičně zavázaly, že se za oceánem budou v péči o dceru po týdnu střídat.

Marcela Zabranská musí svou dceru poslat zpátky do Kanady (15. května 2015). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jedenáct měsíců uplynulo od chvíle, kdy Marcela Zabranská nasedla s dítětem v Kanadě do letadla směr Praha, protože už nevydržela tahanice s bývalým partnerem Alexandrem Galipeau o svěření dítěte do péče před tamními soudy. Od té doby žije dcera v Česku s matkou, otec ji vídá dvakrát týdně na dvě hodiny.

To se však zanedlouho změní. Dle úterního rozhodnutí brněnského krajského soudu Zabranská tehdy odvezla dítě neoprávněně a musí jej do tří dnů od chvíle, kdy rozhodnutí nabude právní moci, přepravit zpět do Kanady, kde bude mít dceru u sebe jen každý sudý týden.

Ke střídavé péči se rodiče i přes velmi napjaté vztahy netradičně zavázali přímo během jednání na základě vyzvání soudce. Podepsali dohodu, která má oběma zaručit, že stráví s potomkem srovnatelné množství času. Galipeauovi simultánně tlumočila průběh celého jednání překladatelka do francouzštiny.

„Kauza je více než komplikovaná a nepřehledná. Daný postup není zcela obvyklý, nicméně našim cílem je zajistit co největší komfort nezletilému dítěti za situace, kdy žádný z vás toho nebyl schopen,“ pronesl směrem k oběma stranám předseda senátu Jiří Zrůst.

Stíhání pro únos zřejmě v Kanadě odloží

Krajský soud tím dal za pravdu brněnskému městskému soudu, který dítě nakázal vrátit už loni v květnu, protože tam má podle mezinárodního práva „obvyklé bydliště“ (psali jsme o tom zde). Tak to nařizuje Haagská úmluva. Zabranská se však odvolala a docílila odkladu.

Nyní už dceru nazpět vzít musí. Pokud to neudělá, může si pro ni otec po uplynutí lhůty přijít a odvézt ji sám.

Fotogalerie

„Předpokládáme, že matka se rozhodnutí dobrovolně podrobí a nebudeme muset přistupovat k výkonu rozhodnutí,“ uvedla advokátka otce Eliška Barthelemy s tím, že návrh uzavřít dohodu okamžitě akceptovali a řešení vítají.

Situace Marcely Zabranské je složitější, protože v Quebecu je trestně stíhána pro rodičovský únos. Než se po příletu do Česka vůbec stihla nahlásit policii, už po ní pátral Interpol. „Předpokládám, že na základě uzavřené dohody tam trestní stíhání odloží,“ řekla iDNES.cz advokátka matky Silvie Koubíková s tím, že případný trest zřejmě bude s ohledem na dobrovolný návrat zřejmě jen symbolický.

Podle svých slov už dříve navrhovala, aby v takto extrémně vypjaté a konfliktní situaci návratový soud využil své možnosti rodiče přimět, aby dohodu uzavřeli.

Advokátka pro svoji klientku původně požadovala výjimku, která by dítěti umožnila zůstat v Česku. Podle předsedy senátu však žádný soud nemůže natolik zpochybnit autoritu kanadského soudu, aby nařídil střídavou mezinárodní péči formou čtvrt roku v Česku a čtvrt roku v Quebecu. Krátce po odletu Zábranské do Česka totiž kanadský soud svěřil dítě do výhradní péče otce.

„Jsem překvapená. I když by se nám víc líbilo, aby dítě zůstalo tady, rozhodnutí zohledňuje čistě zájem dítěte a ne zájmy rodičů. I kdybychom uspěly a dítě by zůstalo, opatrovnické řízení by se přesunulo k českému soudu a boj rodičů by se stejně odehrál, akorát jinde,“ dodala Koubíková.

Předseda senátu osloví kanadské orgány

Úterní jednání provázela polemika o tom, kde se partneři - když jim to ještě klapalo - vlastně plánovali trvale usadit. Zazněla i tvrdá vzájemná osočení, byť z úst advokátek. Galipeau bývalou přítelkyni označil za psychicky nemocnou ženu, která nadměrně pije alkohol. Druhá strana zase vyrukovala například s podezřeními na psychické a fyzické násilí. Nic z toho vydání zpět nezabránilo.

Rozuzlení případu překvapilo zástupce OSPOD i Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí, kteří se jednání taktéž zúčastnili. Zdaleka nejde o tradiční způsob řešení sporů o děti mezi bývalými partnery z různých zemí.

„Obrátím se dopisem na kanadské soudy, aby rozhodnutí podepsat dohodu respektovaly jako svobodnou vůli obou stran. Také oslovím kanadské orgány, aby nedošlo k nedorozumění a aby to nekladly matce k tíži. Věřím, že je tímto kauza uzavřená,“ doplnil na závěr jednání Zrůst.

Obě strany jsou podle svých slov připraveny dohodu respektovat. „Považovala bych za úspěch, kdyby se podařil klidný návrat. Představa do budoucna je taková, že by se podal návrh, aby nezletilá mohla jezdit i do Čech. Teď sice fakticky má střídavou péči, ale na území Kanady. Určitě není spravedlivé uzamknout dítě tam ani tady,“ doplnila Koubíková.

„Odvolací soud se vyjádřil, že nezletilá je velmi malá, aby trávila čas oddělený od jednoho či druhého rodiče více než jeden týden. S přibývajícím věkem a s novými potřebami nezletilé se samozřejmě mohou oba rodiče obrátit na příslušný soud, kterým je soud kanadský, požádat o změnu ve výchově, v péči a podobně,“ uzavřela Barthelemy.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz