Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Spor klanů olašských Romů: postřelený Lakatoš odešel ze soudu do nonstopu

  8:46aktualizováno  14:52
Za speciálních bezpečnostních opatření pokračuje u Krajského soudu v Brně líčení s pěticí obžalovaných olašských Romů. Soud začal zpovídat svědky i soudní znalce. Postřelený Josef Lakatoš však zatím podobně jako včera do soudní síně nedorazil.

Josef Lakatoš místo do soudní síně zamířil do nonstopu | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

"Procházel se tady ráno po chodbách, je na tom psychicky velmi špatně. Řekl, že přijde do hodiny, pokud ne, tak příště určitě. Je pod hrozným stresem, nemůžete se divit. Pokusí se to vydýchat a snad přijde," omlouval ho jeho právní zmocněnec Oldřich Ševčík.

Předsedovi senátu už však dochází trpělivost. "Váš klient se velmi vážně vydává v nebezpečí, že bude předveden nebo že jej čeká postih za pohrdání soudem. Včera nepřišel, médiím ale poskytoval rozhovory," varoval Jiří Stýblo Lakatošova zmocněnce.

. Nevěsta na útěku

Začalo to nevinně. Vdaná olašská Romka Silvia Lakatošová původem z Brna se zamilovala. S přítelem utekla od svého ostravského manžela Luciana Daniše, s nímž měla dvě děti.
Ženichovi příbuzní poté unesli její patnáctiletou sestřenici Mercedes Lakatošovou. Únos měl Silvii přimět k návratu nebo její rodinu k placení sedmdesátitisícového věna, které Danišova rodina údajně zaplatila. Únosci dívku nacpali do kufru auta a zlomili jí nohu. Prostějovský soud už poslal Luciana Daniše a Richarda Rafaela za únos na čtyři a jeden rok do vězení, další komplicové dostali podmínku.
Obžalovaní se však odvolali.

Krajský soud v Brně začal řešit další část bojů mezi znesvářeným brněnským a ostravským klanem. Zřejmě v souvislosti s únosem se pětice Olachů vydala z Ostravy na trestnou výpravu do Prostějova, kde byli na návštěvě u příbuzných i rodiče Lakatošové. Otce nevěsty Josefa Lakatoše tam pětice obžalovaných podle státního zástupce napadla loni 18. července v půl čtvrté ráno železnými tyčemi. Vedle napadeného v té chvíli spala jeho manželka i malý vnuk.
Ladislav Daniš, otec zhrzeného ženicha, pak na pětapadesátiletého Lakatoše z bezprostřední blízkosti vystřelil. Zraněného po průstřelu břicha zachránila okamžitá operace. Danišovi staršímu hrozí až 15 let za pokus o vraždu, ostatním až osm let za ublížení na zdraví.

Josef Lakatoš podle informací MF DNES přitom ráno rovnou ze soudu zamířil do nedalekého nonstop baru. Tam asi s dvacítkou brněnských olašských Romů seděl až do chvíle, kdy soudce přerušil hlavní líčení. Poté utekl před novináři.

K soudu dorazili i příbuzní postřeleného Josefa Lakatoše, kteří měli přijít už ráno. "Já se omlouvám, já jsem zaspal," vysvětlil Pavel Lakatoš, synovec postřeleného. "Soud je rád, že jste se probudil a došel," neztrácel trpělivost předseda senátu Jiří Stýblo.

Sám Josef Lakatoš se soudní síni vyhýbal i odpoledne. "Dejte mu čas, aby se ještě trochu vydýchal. 23. června už určitě přijde," ujišťoval jeho právní zástupce.

Výpovědi svědků
Napadení a střelbu v Prostějově příbuzní postřeleného popisovali hodně nekonkrétně. Po včerejší schůzce obou olašských králů totiž většina svědků jako by ztratila paměť. "Pinura mi říkala, že střílel nějaký Beáš (přezdívka obžalovaného Ladislava Daniše, pozn. red.). Kolik jich ale může být? V Ostravě jsou, v Bratislavě," popsala svědkyně Anna Biháriová.

"Nic jsem neviděla, nic si nepamatuji," tvrdí zase švagrová postřeleného Jiřina Lakatošová.

U soudu vypovídala i Gabriela Lakatošová, družka obžalovaného Ladislava Daniše, s nímž má tři děti.
"Všichni chlastali na dvoře u sestry, Josef Lakatoš šel spát asi ve dvě hodiny, ve čtyři přiběhly děti, že je postřelený. Jeho manželka Helena Lakatošová stála před domem se sestrami a domlouvaly se, na koho to svedou," tvrdila žena, která je zbavená způsobilosti k právním úkonům.

Příbuzní postřeleného policistům už dříve popsali, že jejich strýce Josefa Lakatoše pětice útočníků napadla, protože Silvia Lakatošová alias Japonka utekla od manžela Luciána Daniše (alias Čurdy) a začala žít s Robertem Lakatošem zvaným Zlato.

"Jeden druhému nemá odvádět manželku. Domluvili jsme se, že Čurdovi vrátíme sedmdesát tisíc, protože Silvie utekla s mým bratrem. Peníze jsme ale nevrátili, měli jsme mezi sebou soud. Odešli jsme kvůli tomu i z Ostravy," potvrdil Richard Lakatoš, bratr Zlata a synovec Josefa Lakatoše.

"Museli jsme kvůli tomu opustit Ostravu. Josefa Lakatoše napadl Beáš, strýc prvního manžela od Japonky. Ten, Čoko a další taky vtrhli k mojí matce a vyhrožovali jí, že nás vystřílí, když neopustíme Ostravu," popsal Pavel Lakatoš. "Čoko (obžalovaný Jiří Daniš, pozn. red.) mi vyhrožuje dál zastřelením, slyšel jsem, že si opatřil zbraň," dodal.

Znalci přišli, ale obhajoba se je na nic neptala
Soud začal vyslýchat i soudní znalce, na jejichž výslechu trval právě Jiří Daniš. Sám přitom k líčení jako jediný z pětice obžalovaných stejně jako včera nepřišel a ani jeho obhájce neměl ke znalcům žádné dotazy.

"Nerozumím tomu, proč obžalovaný trval na slyšení znalců," kritizoval postup obhajoby předseda senátu Jiří Stýblo. A obhájci pak nedovolil klást otázky, na něž odborníci už odpověděli v posudku.

U soudu vypovídali i znalci z oboru psychologie a psychiatrie. Ladislav Daniš podle nich netrpí žádnou duševní chorobou ani poruchou. Ani před znalci se však o tom, co je mu kladeno za vinu, nechtěl bavit.

Komplikovanější je podle odborníků možnost, že by Daniš své jednání a přístup k trestné činnosti změnil. "Případná resocializace a změna způsobu života je velmi nepravděpodobná," potvrdil znalec z oboru psychologie Pavel Kolda.

V soudní síni jsou ozbrojenci
V soudní síni i před ní byli celý den kromě vězeňské a justiční stráže i členové zásahové jednotky. Ti na nádvoří soudu hlídali ostravské olašské Romy a příbuzné obžalovaných i s jejich králem Janem Lipou.

Odpoledne k brněnskému krajskému soudu dorazili vedle ostravských olašských Romů i domácí: tedy spřátelené klany z Brna a Prostějova. Obě skupiny pak od sebe na nádvoří odděloval kordon těžkooděnců, justiční stráž i psovodi z vězeňské služby. - čtěte Proces s olašskými Romy zjitřil emoce...
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Otec dostal na víkend dceru, s kočárkem usnul opilý v tramvaji

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Alkohol zmohl o víkendu v Brně třiatřicetiletého muže, který měl na starost devítiměsíční dceru. Muž s kočárkem usnul...

Brno plánuje novou čtvrť, starosty těch okolních děsí dopravní kolaps

K oblasti Červeného kopce v Brně nyní patří stejnojmenná národní přírodní...

Brno chce vybudovat v oblasti Červeného kopce novou čtvrť pro deset tisíc lidí. Záměr děsí starosty i obyvatele...

Unikátní sklepy na Znojemsku praskají, zkáza hrozí vínu i lidem

Unikátní Modré sklepy praskají

V Novém Šaldorfu na Znojemsku se hýbou a praskají unikátní Modré sklepy. Vinaři říkají, že kvůli okolní výstavbě, a to...

Ušetřete pár korun.
Ušetřete pár korun.

Víte, kde jsou nejlevnější pleny? My ano.

Najdete na iDNES.cz