Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Spory o dětské divadlo v Brně nekončí, nový šéf chystá změny

  11:27aktualizováno  11:27
Divadelník Tomáš Pavčík se stal šéfem brněnského kulturního centra, pod které patří i Divadlo Polárka. Chystá výrazné změny, část zaměstnanců jej za to kritizuje. Pavčík se měl stát už dříve šéfem jiné brněnské dětské scény, Divadla Radost.

Ilustrační snímek. | foto: MAFRAMAFRA

Už podruhé za poslední rok vzbudilo emoce jméno divadelníka Pavčíka. A znovu kvůli dětskému divadlu v Brně.

Tomáš Pavčík

Vystudoval teorii divadla a umění na Filozofické fakultě MU v Brně, spolupracuje s Divadlem Husa na provázku nebo Slováckým divadlem. Má za sebou řadu vlastních divadelních představení a projektů. Věnuje se alternativnímu Divadlu Líšeň, působí jako pedagog na gymnáziu s uměleckou profilací.

Loni v dubnu jej prosazoval na post ředitele Divadla Radost náměstek brněnského primátora pro kulturu Matěj Hollan (Žít Brno). A to přesto, že Pavčík skončil v konkurzu až druhý. Nakonec zůstal ředitelem Radosti její dlouholetý šéf Vlastimil Peška.

A Pavčík nastoupil před dvěma týdny jako ředitel Kulturního a vzdělávací střediska U Tří kohoutů (KVS), které zřizuje městská část Brno-střed.

Pod KVS spadá mimo jiné další divadlo orientované na dětského diváka – Polárka. Pavčík zde chystá velké změny. Část zaměstnanců se proti jeho postupu ale bouří a kritizuje ho.

Podle vedoucí divadla Bronislavy Krchňákové plánuje Pavčík necitlivé změny, které ohrozí chod i dobré jméno scény. Nelíbí se jí, že po osmi letech odešel ředitel kulturního centra Roman Burián, kterého právě Pavčík vystřídal.

„Divadlo za něj nemělo žádné finanční potíže. Nikdo nám jeho odchod nezdůvodnil. Podle mě je to trafika,“ řekla Krchňáková. Burián působil také jako mluvčí radnice Brna-střed, i z této pozice nedávno odešel.

Zrušené premiéry

Krchňáková dodala, že nový ředitel Pavčík už zrušil pět naplánovaných premiér, chce vyměnit vedení za mladé lidi bez zkušeností či snížit počet herců.

Pavčík si za svými změnami stojí. „Chod Polárky se neztotožňuje s mojí koncepcí, není progresivní a nikam nesměřuje. Divadlo zaznamenalo v posledních letech pokles diváků o několik tisíc a na tom závisí příjmy ze vstupného. Nebyly šťastně vybírané inscenace,“ uvedl Pavčík.

Ve své koncepci zveřejněné na webu městské části plánuje například zřídit v budově kavárnu, zdražit vstupné nebo zprovoznit malou scénu. Ke spolupráci chce přizvat výrazná jména alternativního autorského divadla, jako třeba režiséry Jiřího Honzírka z Divadla Feste nebo Sergeje Sanžu z Divadla Facka. O těchto umělcích Pavčík mluvil, už když popisoval svoji koncepci v Divadle Radost.

Jak hodnotila MF DNES Divadlo Polárka

  Hodnocení recenzentky Jany Soukupové za poslední čtyři roky. Představení Polárky tradičně sbírají vysoké známky, což u ostatních divadelních domů rozhodně není zvykem.

  • Bratři Lví srdce 80 %
  • Čaroděj ze země Oz 95 %
  • Český středověk 90 %
  • Doktorská pohádka 65 %
  • Sherlock Holmes Explosion 70 %
  • Děvčátko Momo a ukradený čas 100 %
  • Dobrodružství T. Sawyera 65 %
  • Kocour v botách 85 %
  • O Jirkovi a jeho třech psech 75 %
  • Pět báječných strýčků 75 %
  • Peskvil 70 %
  • Moravský Budulínek 90 %

  „V tuto chvíli drtivě převažující dopolední představení pro školy je třeba výrazně doplnit odpoledními a večerními a aktivně je propagovat,“ píše Pavčík v koncepci o směřování Polárky.

  Podle radního Brna-střed Petra Kalouska (Žít Brno), který je zodpovědný za kulturu a byl ve výběrové komisi na nového ředitele KVS, se do konkurzu přihlásilo osm uchazečů. „Pan Pavčík předložil koncepci, s níž zaujal. Že ji realizuje, považuji za správné. Nemyslím, že by bylo dobré, aby radnice mluvila do dramaturgického plánu divadla,“ popsal Kalousek.

  To stejné si myslí i náměstek Hollan, který je zároveň zastupitelem Brna-střed.

  „Znám Tomáše Pavčíka dlouho. Má právo dělat změny, aby se zlepšila úroveň divadla. Podpořím ho v tom, co chystá,“ řekl Hollan. Otevřít debatu o novém řediteli KVS chce dnes na zastupitelstvu také opoziční zastupitel a šéf kontrolního výboru Bohumil Straka (TOP 09). „Ptát se budu nejen na personální změny, ale také zda bude zachován rozsah divadla pro děti nebo na zamýšlené snížení počtu premiér. Zajímá mě, proč se o tom rozhodlo hned a bez debat. Není správné přijít a vše rozprášit,“ myslí si Straka.
  Nejčtenější

  Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

  S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

  Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

  Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

  Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

  Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...  Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

  Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

  Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

  Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

  (Ilustrační snímek)

  Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

  Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

  Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

  Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

  Další z rubriky

  Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

  Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

  Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

  VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

  Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

  Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

  Otec se k přepadení poštovního vozu přiznal, pomáhala mu ale zřejmě rodina

  Radku Waschtovi hrozí trest za přepadení vozu České pošty.

  Celá rodina z Kyjovska se pravděpodobně zapletla do přepadení poštovního vozu, které se odehrálo v listopadu 2014 na...

  Najdete na iDNES.cz