Inspekce ministerstva bude bude složená z vedení odboru sociálních služeb a sociálního začleňování. Ilustrační foto

Inspekce ministerstva bude bude složená z vedení odboru sociálních služeb a sociálního začleňování. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Spor o Kociánku by měli rozetnout ministerští úředníci

  • 2
Jak se ke klientům chovají ošetřovatelé v brněnském ústavu sociální péče Kociánka, se bude vědět za týden. Své kontrolory sem totiž pošle Ministerstvo práce a sociálních věcí. Debatu a pochybnosti rozvířila petice tělesně postižené Hany Teichmannové, která poukazuje na nedostatky v péči.

Teichmannová tvrdí, že klienti ústavu nemají šanci ovlivňovat své životní podmínky. Žádá i zrušení výpovědi pro vychovatelku Andreu Pliskovou. Ta si před vyhazovem postěžovala na jinou sestru, která údajně zbila dívku s epileptickým záchvatem.

Vedení ústavu všechna nařčení opakovaně odmítá (čtěte více).

Na čí straně je pravda, by měla naznačit právě ministerská kontrola. "Inspekce bude šetřit přímo na místě. Složena bude z vedení odboru sociálních služeb a sociálního začleňování, přítomen bude expert na standardy kvality poskytování sociálních služeb," uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Do práce se má skupina dát už příští týden. Ministerský úřad se zatím k případu staví neutrálně. "Nelze předjímat výsledky kontroly, po jejich vyhodnocení bude možné dát stanovisko," sdělila Filipová.

Ke stížnostem Teichmannové se připojili i někteří další dlouholetí klienti ústavu. Jiní se naopak Kociánky zastávají. Peticí se cítí dotčeni i někteří zaměstnanci.

Problémy s ošetřovateli na Kociánce ministerstvo až dosud nezaznamenalo. "V loňském roce se konal audit, který nepotvrdil nerespektování práv nebo nenaplnění kvality života klientů," shrnula Filipová.

Pokud by se něco takového prokázalo nyní, hrozí zařízení až čtvrtmilionová pokuta.

Kdo nebyl na vozíčku, chodil na pivo

Sepsat petici pomáhal Teichmannové Michael Vidura, který kdysi v ústavu pobýval. "Bylo to dětství hrůzy. Méně postižení měli více práv než více postižení. V šest večer nás sestry uložily. Kamarádi, co nebyli na vozíčku, měli vycházky do devíti, chodili na rande, na pivo," řekl.

Dodává však, že netušil, jaký poprask petice vyvolá. "Nechceme, aby se dotkla spousty skvělých lidí, kteří v ústavu pracují. A těch je většina. Ale je to demokratická cesta, jak poukázat na problémy," uvedl.

Někteří další klienti se s peticí neztotožnili. "Špatné zkušenosti jsem nikdy neměla. Vždy ke mně byli vstřícní. Třeba na delších vycházkách jsem se mohla bez obtíží domluvit," vzpomínala další z bývalých klientek Jitka Halešová.

Autoři petice se snaží především rozpoutat diskuzi o problémech. Tvrdí, že až dosud panovala na Kociánce atmosféra strachu, kterou si nikdo nedovolil prolomit.

Ředitel Jiří Podlucký, který ústavu šéfuje už 27 let, oponuje, že klienty vtahuje i do diskuzí o maličkostech, které se jich týkají.

Petice ze 3. února 2010

za změnu přístupu vedení ÚSP Kociánka ke skutečným potřebám klientů, za zlepšení kvality života v ústavu a respektování našich práv

1. Systém řízení ústavu neumožňuje klientům reálným způsobem ovlivňovat životní podmínky v ústavu. Oprávněný protest proti zažitým postupům není brán vážně a nikoho zodpovědného doopravdy nezajímá. Klienti, co najdou odvahu k nesouhlasu, jsou znevažováni a nepřímo trestáni. Celý systém je nastaven tak, aby byl co nejvýhodnější pro personál a ve skutečnosti ignoruje individuální potřeby jednotlivce, ačkoliv se navenek snaží prezentovat zcela opačně.

2. Zásadně nesouhlasíme s tím, aby pracovníci, kteří se snaží změnit tento zaběhnutý postkomunistický systém svým individuálním a aktivním přístupem, byli od nadřízených šikanováni a často jsou donuceni k odchodu. V mnoha případech se jedná o lidi s vysokou kvalifikací a aktuálním přehledem v oboru. Posledním příkladem je odchod vychovatelky Mgr. Andreji Pliskové, která se odmítla podvolit a dál pracovala v zájmu nás klientů. I přesto, že "oficiálním" důvodem jejího propuštění byla nadbytečnost, citelně postrádáme takto kvalifikovaného a přitom lidského pracovníka.

3. Žádáme představitele vedení ústavu o změnu svého rozhodnutí ukončit pracovní poměr s Mgr. Andreou Pliskovou, která byla jednou z mála opravdu přínosných zaměstnanců ústavu.

4. Vnímáme jako hrubé omezení osobní svobody, rozhoduje-li vedení o zcela bezdůvodném a nejspíše protizákonném zákazu vstupu našich návštěv do areálu ústavu. Situace je o to horší, že mnozí z nás jsou samostatně nepohybliví, čímž nemůžou navštěvovat své přátelé mimo ústav. Je tak znemožněno svobodné udržování mezilidských vztahů.

5. Žádáme tímto představitele vedení ústavu, aby opustilo zastaralé praktiky vedení sociálních zařízení založené na práci ve skupinách, což je zcela jistě pro personál jednodušší, avšak neumožňuje individuální rozvoj klientů. Dále žádáme vedení ústavu, ať konkrétními změnami v systému zlepší možnosti klientů účinně ovlivnit kvalitu života v ústavu (např. debaty, samospráva) beze strachu z případných postihů.

6. Žádáme představitele vedení ústavu, aby se začalo konečně zajímat o skutečné potřeby a názory svých klientů, podporovalo aktivní, kvalifikovaný a nadšený personál, který jediný může být přínosem pro náš lepší život na Kociánce.

Petiční výbor: Hana Teichmannová, pav. C, patro 1., 3. oddělení (Kociánka 2, Brno)