Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Příběh kozího chlívku. Sousedé proti němu brojí, zastánci spustili petici

  9:57aktualizováno  9:57
Oblíbené Kozí zahradě v brněnské čtvrti Komín hrozí zánik. Sousední zahrádkáři proti farmě brojí, zvířata podle nich spásají vše, na co přijdou, a zapáchají. Úřad rozhodl, že majitelka větším chlívkem porušuje stavební zákon. Příznivci zase spustili petici za zachování tohoto místa.

Je to kousek vesnice ve městě. V ohradě se prohání plno koz, kdo chce, může si koupit jejich čerstvé mléko. Kozí zahradu v brněnském Komíně často navštěvují mateřské školy, budoucí veterináři si tu odbývají praxe a místní si chodí koukáním na zvířata odpočinout.

Fotogalerie

Ale ti, kteří si okopávají svoje zahrádky v sousedství, už tak nadšení nejsou. Po řadě stížností a protestů přišel stavební úřad na to, že na pozemku Kozí zahrady jsou větší objekty, než mohou být.

Ta se tak možná - kvůli chlívkům - bude muset odstěhovat, nebo úplně zanikne. Aby se to nestalo, příznivci farmy rozjeli petici za její zachování.

Farma chovatelky Marie Schmiederové se nachází přímo v komínské zahrádkářské kolonii.

Od koz jde velký smrad, vadí sousedům

„Kozy se nám drbou o babiččin starý plot, který se tím bortí. Musím na plot každý den dávat cihly, aby nám kozy nevnikly na zahradu,“ říká sousedka z okolní zahrádky, která si nepřála zveřejnit jméno.

Musí prý chodit obdělávat zahrádku pouze tehdy, když vane severní vítr. „Při tom jižním, který fouká v létě, se to nedá, od koz jde velký smrad,“ tvrdí.

Sousedům vadí i to, že kozy požírají vše okolo cesty i na nedaleké přírodní památce Netopýrky. „Zvířata spásala všechnu trávu i květiny, pohybují se kolem plotů okolních zahrádek. Proto jejich majitelé protestují,“ potvrdila starostka Brna-Komína Milada Blatná.

Podněty, které sousedé podali k různým institucím, vyústily v hromadnou kontrolu farmy. Podle chovatelky Schmiederové v jeden den dorazily na pozemek kontroly plemenářské inspekce, stavební komise a veterinární inspekce.

Přístřešky jsou černou stavbou

Jediné farmářčino pochybení zjistila komise stavebního úřadu. Zahrada totiž stojí v rekreační oblasti, kde stavební zákon povoluje pouze chatky do 25 metrů čtverečních. Farmářka na místě pro kozy umístila přístřešky, které zadané parametry nesplňují a jsou nyní nejspíš černou stavbou.

„Řídila jsem se tehdy stavebním zákonem, ale vůbec mne nenapadlo, že by zde mohla být oblast s objekty individuální rekreace. Byl to můj omyl,“ uznává odpovědnost Schmiederová.

Žádné oficiální oznámení od stavebního úřadu ještě nedostala, přesto předpokládá, že bude muset do roka černou stavbu odstranit.

„Zmínila jsem se o tom jedné dobrovolnici. Ta vytvořila na internetu petici a následně ji lidé začali podepisovat. Jsem za to ráda, protože při vyjednávání se stavebním úřadem bude vidět, že za mnou stojí hodně lidí,“ řekla farmářka a dodala, že zbavit se zvířat by pro ni bylo jako ztratit vlastní rodinu.

Do této chvíle petici podepsalo 225 podporovatelů. Argumentují tím, že Kozí zahrada slouží ke vzdělávání dětí, vysokoškolákům ke studiu zvířat a obyvatelům komínského sídliště k oddychu od ruchu města. „Hlavně ale poskytujeme lidem možnost kontaktu se zvířaty, která ve městě nejsou vůbec obvyklá,“ hájí existenci kozího plácku majitelka.

Přesunout, nebo zůstat?

Podle starostky Komína se s chovatelkou koz chce její městská část dohodnout. „Chceme docílit toho, aby se Kozí zahrada přesunula o několik metrů dál za rekreační zónu. V žádném případě nejsme proti chovu koz,“ vzkázala Blatná.

Schmiederová takovou ochotu úřadu vítá, není si však jistá, zda je přesunutí farmy reálné.

„Kdybychom se měli přesunout, tak dobře. Otázka je kam. Toto je náš pozemek, a pronajmout nám někde jiný prostor má smysl, pouze pokud půjde o pronájem dlouhodobý. Máme tady zvířata, bylo by tedy potřeba zařídit na místě zdroj vody a podobně,“ říká farmářka.

Reálněji se chovatelce jeví výjimka ze stavebního zákona. „Kloním se k variantě, že požádáme úřad o výjimku a necháme si stavbu dodatečně zlegalizovat. Oslovilo mě několik lidí, mezi nimi právník a stavař, kteří by mi chtěli pomoci. Musím s nimi nejdřív všechno zkonzultovat,“ uvedla Schmiederová.

Autoři:Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Nikoho nezajímá politika, ale technologie, těší vesmírného konstruktéra

Pavel Sobotka jako vyučený soustružník pracoval ve výrobě elektronových...

Stejně jako třeba Tomáš Baťa se vypracoval Pavel Sobotka z řadového zaměstnance na silného hráče průmyslu, konkrétně...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz