Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do pískovny vozí jedy a ohrožují tak zdraví, tvrdí opozice v Brně

  11:17aktualizováno  11:17
Do městské pískovny v brněnských Černovicích se sváží jedovatý odpad, tvrdí zastupitelé opozičních stran TOP 09, ODS a KDU-ČSL. V pondělí kvůli tomu podali návrh na svolání mimořádného zastupitelstva.

Ilustrační snímek | foto: František Podškubka

Na situaci upozornili majitelé části pozemků, na nichž městská pískovna stojí. Opoziční zastupitelé na jejich žádost v areálu odebrali tři vzorky zeminy a nechali je podrobit analýze.

„Výsledky ukázaly závažné překročení limitů pro obsah polyaromatických uhlovodíků a hlavně arzenu. V jednom případě až na trojnásobek povolené hodnoty,“ upozornila zastupitelka a odbornice na mikrobiologii a ekotoxikologii Marie Slavíčková (TOP 09).

„Prvek je přitom známý svými toxickými účinky. Může kontaminovat spodní vody nebo se takové látky mohou dostávat přes zeminu na rostliny a do potravin. Jsou velkým rizikem pro zdraví člověka,“ doplnila Slavíčková.

Podle ní může tento nebezpečný materiál pocházet z odpadu, který vzniká při bourání železničního svršku a obsahuje naftu a jiné škodlivé látky.

Obvinění je absurdní, není pro něj žádný důkaz, tvrdí jednatel

Opozice žádá, aby na mimořádném zastupitelstvu předstoupil jednatel společnosti Pískovna Černovice a zároveň zastupitel za ČSSD Jiří Novotný a výskyt nebezpečného materiálu vysvětlil.

„Jinak budeme požadovat, aby zastupitelstvo dalo podnět valné hromadě k jeho odvolání z funkce,“ řekl stranický kolega Slavíčkové Ladislav Kotlík.

Za podivný zároveň považuje fakt, že Novotný v pískovně zaměstnává svého syna na poloviční úvazek s měsíčním platem ve výši 30 tisíc korun.

Novotný i černovický starosta a jeho stranický kolega Pavel Blažík však obvinění považují za absurdní. „Žádný závadný materiál tam nevozíme, není pro to žádný důkaz,“ poznamenal Novotný.

Hájí se tím, že svážený odpad už v minulosti testovala inspekce z kraje a Českého báňského úřadu. V březnu vzorky odebrala i Česká inspekce životního prostředí a firma K-Eko, která má na starosti ekologický dohled pískovny.

„Žádné limity překročené nebyly,“ tvrdí Michal Kocián ze společnosti K-Eko. Výsledky České inspekce životního prostředí zatím známé nejsou.

Opozici dráždí také podivná smlouva

Není to jediný problém, na který opozice poukazuje v souvislosti s černovickou pískovnou, v níž má město devadesátiprocentní podíl. Vadí jí také smlouva právě s firmou K-Eko na zajištění služeb v ekologickém a odpadovém hospodářství, kterou zastupitelé městské části uzavřeli původně na deset let v roce 2004.

„Novým dodatkem byla o pár dní později prodloužena doba platnosti do roku 2034. Navíc se ve smlouvě objevila pokuta 60 milionů korun při jejím předčasném ukončení ze strany zadavatele. Tyto dodatky nikdy nebyly projednány orgány městské části,“ upozornil zastupitel Daniel Smrček (TOP 09).

Smlouvy se chtěl podle právníka pískovny Miloše Procházky zbavit i jednatel Novotný po svém nástupu do funkce v roce 2014. Kvůli vysoké sankci si však počkal na vyjádření policie, která se dokumentem také zabývala.

„Podle ní nedošlo k porušení předpisů, které by umožnily někoho stíhat,“ uvedl Procházka.

„Takže nám nezbývá nic jiného než vzít smlouvu na vědomí,“ poznamenal starosta Blažík. Zároveň zdůraznil, že pískovna pod vedením Novotného loni vykázala zisk asi 10 milionů korun, přestože byla předešlé roky ve ztrátě.
Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Nejen vůně dálek, cestovatelské veletrhy nabídnou i zajímavé jídlo a pití

V Brně začal veletrh Regiontour.

Na brněnském výstavišti ve čtvrtek začínají cestovatelské veletrhy GO a Regiontour. Až do neděle čeká jejich...

Najdete na iDNES.cz