Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poprava, nazývá své odvolání vranovský kastelán. Vidí za ním intriky

  9:37aktualizováno  9:37
A dost! řekl si bývalý kastelán zámku ve Vranově nad Dyjí Jiří Černý. Chce učinit přítrž spekulacím, proč musel z jedné z nejnavštěvovanějších památek na jižní Moravě odejít.

VRANOV NAD DYJÍ. Významný barokní zámek na jihu Moravy zmiňuje už Kosmova kronika (k roku 1100), za třicetileté války jej obléhali Švédové. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Dosud svoje odvolání nijak nekomentoval. Teď se rozhodl, že lidem z Vranova doručí do schránek dopis, kde jim okolnosti svého odchodu vysvětlí. „Jde nám o to, aby byla vyjádřena pravda, protože v městečku kolují různé dohady,“ vysvětluje Černý.

Památková správa mu smlouvu na dobu určitou neprodloužila bez uvedení důvodu. „Kastelán nesplnil naše představy, jak by se měl zámek spravovat. Ale nedošlo k žádnému zásadnímu pochybení, to určitě ne,“ uvedl již dříve ředitel památkové správy v Kroměříži Jan Slezák (o odvolání kastelána jsme psali zde).

Vedení zámku proto dočasně znovu převzala Miroslava Janíčková, která jej spolu s manželem spravovala téměř půl století před Černého nástupem. A v tom je podle Černého zakopaný pes – říká, že Janíčkovi sice ze zámku fyzicky odešli, ale vliv jim zůstal. A tvrdí, že právě to byl důvod, proč musel ve funkci skončit.

„Postavily se proti nám dvě pracovnice, které mají podporu bývalých kastelánů. Byli jsme upozorněni, že soustavně ze zámku vynášely informace se snahou zdiskreditovat nás. Máme to doložené od svědků,“ říká Černý spolu s tím, že tyto ženy později sepsaly stížnost na základní odborovou organizaci a na svou stranu strhly ještě dvě sezonní zaměstnankyně.

„Ovšem také po jiné linii se připravovala naše ‚poprava‘. Na generální ředitelství památkového ústavu do Prahy se s informacemi z druhé ruky totiž vypravila jistá osoba spjatá s Vranovem a předchozím vedením, aby připravila naši likvidaci,“ píší manželé Černí v dopise, který si brzy přečtou všichni Vranovští.

„Díky svědectví několika důvěryhodných lidí dnes již víme, o koho jde. Dotyčný se veřejně chlubil v jedné vranovské restauraci svými kontakty a podílem na odvolání nového vedení zámku,“ dodávají Černí.

Pomoc hledají u ministra

Současně se obrátili i na ministerstvo kultury a ombudsmana. Zastání se ale dočkají jen stěží, ministerstvo už dříve vzkázalo, že se do personálních záležitostí příspěvkových organizací míchat nemůže.

Podle Janíčkové je její vliv na zámku logický. Podobně zareagoval i šéf památkové správy. „Pověřenou kastelánkou zámku je paní Janíčková a z toho vyplývá, že ‚mít vliv‘ je součást její pracovní náplně,“ připojil se Slezák.

Jak říká, na zámku byl v minulém týdnu a od nikoho se nedozvěděl, že by něco zásadně nefungovalo. Černý, jenž s rodinou ještě stále na zámku bydlí, to vidí jinak. „Jsme tu kvůli dětem, než dokončí ročník, ale již brzy se budeme stěhovat. Bohužel, atmosféra tu není dobrá, zástupkyně kastelána s námi úplně odmítla komunikovat,“ tvrdí.

Jeho nařčení, že mu k odchodu z funkce „pomohly“ osoby spjaté s Janíčkovými, nechtěli zainteresovaní rozebírat. „Na to nemohu odpovědět. Dvě paní, jeden člověk a neznámí svědci jsou natolik nekonkrétní, že si to nelze nijak ověřit,“ odůvodnil Slezák.

Vyjadřovat se ke slovům Černého nechtěla ani sama Janíčková. „A to z řady pádných důvodů. Pouze bych ráda poznamenala, že kastelán ze své funkce nebyl odvolán, ale že jeho časově limitované jmenování prostě po roce skončilo a nebylo ředitelkou památkového ústavu obnoveno,“ podotkla.

Kasteláni jsou bez práce

Černí se do boje s velmi nejistým výsledkem odhodlali i proto, že jim roční „zkušená“ výrazně zkomplikovala budoucí život.

„Tato událost se bolestně dotkla celé naší rodiny. Jsme teď závislí na dočasné podpoře v nezaměstnanosti, momentálně bez pracovní perspektivy, s poškozenou pověstí. Naše dvě dospívající děti budou muset opět měnit školu a opět budeme muset absolvovat náročné stěhování,“ stýskají si.

Na osamocený zámek na skále s malým městečkem v údolí se totiž přestěhovali z Českých Budějovic.

Když jim nebyla po roce prodloužena smlouva, lidé ve Vranově se jich zastávali – starosta, tajemník a farář jeli dokonce za Černého orodovat na ministerstvo kultury. Ve prospěch Černých mluvila i čísla. Minulá sezona byla jedna z nejsilnějších za poslední léta. Zámek navštívilo do konce září více než 43 tisíc lidí. „Veškeré společné akce zvládli manželé Černí velice dobře,“ podotkl vranovský starosta Lubomír Vedra.

Janíčková by nyní ze zámku měla odejít v druhé polovině roku, kdy zakletou funkci převezme nový kastelán. Kdo to bude, není zatím jasné. Jisté je jen to, že místo získal bez výběrového řízení – památkový ústav nového kastelána vybral ze svých řad.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Za zlodějem se zabouchly plechové dveře, vysvobodili ho hasiči

Policejní auto (ilustrační foto)

Zloděje museli o víkendu vysvobodit hasiči. Třiatřicetiletý muž si vyhlédl jeden z bytových domů v Janáčkově ulici v...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Řezník vybudoval úspěšnou firmu, nejvíc sil ho stály evropské normy

Jaromír Steinhauser loni přesídlil svou firmu vyrábějící uzeniny z Brna do...

Chce vše dělat poctivě, jak je zvyklý odnepaměti. Za minulého režimu Jaromír Steinhauser pracoval jako řezník v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz