Spor o privatizaci obory v Radějově pokračuje | foto: Richard Guryča, MF DNES

Spor o privatizaci obory v Radějově pokračuje

  • 0
Leoš Novotný, bývalý majitel konzervárenského gigantu Hamé, vyhrál stěžejní kolo souboje o oboru v Radějově. Ministerstvo zemědělství totiž odsouhlasilo směnu pozemků, kterou Novotný navrhl, aby oboru získal.

"Já nabízím 1410 hektarů hospodářského lesa, kde se může hospodařit s dřevní hmotou a nejsou tam omezení vyplývající z ochrany přírody. Tady získám 1080 hektarů. Chci, aby bylo objektivně posouzeno, zda to je, nebo není pro stát výhodné," řekl Leoš Novotný.

Odpůrci privatizace obory, především starostové okolních obcí, hodlají definitivnímu převedení části radějovské obory do vlastnictví Novotného dál bránit.

"Nejde ale vůbec o osobu inženýra Novotného," zdůrazňuje starosta Radějova Stanislav Knitl. "Chceme, aby státní lesy a chráněná krajinná oblast zůstaly majetkem státu. Při způsobu hospodaření, který se v oboře odehrává, včetně loňského masakru zvěře a ničení vzácných druhů rostlin, nám vlastnictví obory soukromou osobou nedává záruku, že se to nebude opakovat," shrnul Knitl.

Spor o privatizaci obory v Radějově pokračuje

Jedním z důvodů pro směnu pozemků je ztížené hospodaření v oboře v chráněné krajinné oblasti. "Náklady na pěstební činnost jsou vysoké a stav lesa nepředpokládá do budoucna vysoké tržby za dřevo," zdůvodnil rozhodnutí mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

Kolem obory se zvedá spor politiků

Pádné argumenty, ale i vypjaté emoce a zarputilé setrvávání na vzájemně nesmiřitelných postojích. To vše dotváří třeskutou atmosféru kolem radějovské obory.

Samotný Radějov vypadá pod záplavou sněhu idylicky a atmosféra sporu v něm na první pohled příliš patrná není. "Ať si tam dělá co chce," mává rezignovaně rukou muž, který se pokouší nastartovat auto u jedné z chat na zledovatělé příjezdové cestě k oboře.

Starosta Radějova Stanislav Knitl však rozhořčení neskrývá. "Já nemůžu pochopit, že všechny ty sporné věci neberou Lesy České republiky ani ministerstvo zemědělství v potaz," zlobí se.

"Tolik věcí evidentně naznačuje, že tam není něco v pořádku, navíc státní lesy jsou přece majetkem státu, je to národní bohatství. Mně se to jeví jako předem připravené a plánované rušení Lesů České republiky a rozprodej pozemků," dodává starosta.

"Jsem proti skryté privatizaci státních lesů a postrádám aktuální koncepci Lesů ČR, včetně nakládání s majetkem," řekl včera k případu jihomoravský hejtman Michal Hašek. "Žádám zveřejnění všech podkladů, které vedly k rozhodnutí ministra," dodal hejtman.

"Je to na okamžité odstoupení ministra zemědělství," říká režisér Břetislav Rychlík, který poblíž Radějova vyrostl a má k tamní krajině úzký vztah.

"Ta krajina je cennější než ministr zemědělství nebo Leoš Novotný. Je to další důkaz stavu, kdy politika už dávno není v rukou volených zástupců," dodává dokumentarista.

"Ta kauza mi začíná nasazovat psí hlavu," konstatuje Leoš Novotný. "Začínají si z toho dělat politický kapitál před volbami starostové i další politici. Zaštiťují se zájmy lidu a z toho se pak následně odvíjí názor veřejnosti. Ale právní posouzení té směny provádělo šest znalců a já pevně věřím, že tam nikdo nemůže najít ani chlup," zdůrazňuje emotivně Novotný.

Říká zároveň, že podklady ke směně pozemků poskytne pouze Hospodářským novinám a bude doufat v jejich nezávislé posouzení transakce.

"Ministerstvo životního prostředí říká, že v chráněné krajinné oblasti včetně přírodní rezervace intenzivní chov zvěře vůbec nemůže být," připomíná starosta Knitl.

Spor o privatizaci obory v Radějově pokračujeSpor o privatizaci obory v Radějově pokračuje

"Krajská inspekce životního prostředí se správou Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty prokázaly, že tam došlo k devastaci přírody. A legálnost obory zpochybnila kancelář ombudsmana. Jak je možné, že to nikdo nebere v úvahu," ptá se radějovský starosta.

Obává se rovněž, že vývoj v oboře omezí turistický ruch, díky němuž obec prosperuje. "Zavře-li se obora, dojde k přerušení turistických tras kolem Baťova kanálu a po hřebenech Bílých Karpat," připomíná Knitl.

"Zákaz vstupu do lesa je nesmysl, ze zákona to ani nejde," oponuje Novotný. "Počet lidí, kteří v lese pracují zachovám, dokonce jich budu muset přijmout víc. A že se lidi nedostanou ke svým majetkům? Vždyť ty cesty jsou obecní a spíš se můžu bát já, aby mi po nich nezakázali jezdit," argumentuje nájemce obory.

"I když už ta záležitost byla podepsána, pořád věřím, že se nám ještě podaří nějaký průlom. Některé věci dosud nenabyly právní moci," vyjádřil odhodlání pokračovat v boji starosta Knitl.