Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Spor romských klanů: obviněný Daniš by kvůli zdraví neměl jít za mříže

  10:48aktualizováno  12:28
K závěrečným řečem doputoval soudní proces mezi znepřátelenými dvěma klany olašských Romů. Rozsudky v kauze postřeleného Josefa Lakatoše však padnou až 10. prosince. Zlom v procesu může způsobit lékařská expertiza, podle níž má jeden z obviněných - Jiří Daniš - cirhózu jater.

Postřelený Josef Lakatoš (vlevo) a Ladislav Daniš u Krajského soudu v Brně. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Přestože mu státní zástupce navrhuje osm let vězení, obviněný není podle lékařů schopen výkonu trestu, a navíc čeká na transplantaci jater.
 
Dnes dostal slovo jako první státní zástupce Ivan Hrazdíra. Ten shrnul případ a navrhl tresty obžalovaným. Richardu Rafaelovi a Luciánu Danišovi hrozí podle zákona 2 až 8 let vězení. Hrazdíra Rafaelovi navrhl trest nad polovinu této sazby, Danišovi nad dvě třetiny sazby. Jiřímu Danišovi kvůli dalším četným odsouzením navrhl maximální možný trest 8 let vězení,  Ladislavu Grulovi pod polovinu sazby.
 
Ladislavu Danišovi, který je obviněn z toho, že na Josefa Lakatoše vystřelil, hrozí podle zákona za pokus o vraždu 10 až 15 let vězení. Státní zástupce mu navrhl trest v třetině možné sazby. 

"Jejich zákony jsou nadřazené našim"

Po státním zástupci mluvil zmocněnec postřeleného a jednotliví obhájci obžalovaných. "Případ se řeší v rámci romské komunity a to by měl vzít soud v potaz. Oni chápou svoje zákony jako nadřazené těm našim. Větší trest pro ně je, že budou vyloučeni z rodiny, než tento soud," řekl na obhajobu Ladislava Daniše jeho právník Petr Dítě.

Řízení podle něj jednoznačně neprokázalo, že jeho klient je tím, kdo na Lakatoše vystřelil. "Murdales (zabij), se ozvalo nikoli v místnosti, kde Josef Lakatoš spal, ale až u soudu. Napřed všichni vypovídali, že v místnosti bylo před výstřelem ticho," dodal Dítě.
 
Obhájci ostatních obžalovaných také upozorňovali na to, že v romské komunitě panují jiné zákony než ty české. Obhájce Ladislava Gruly vzpomenul také znalecký posudek týkající se zranění Lakatoše, která utrpěl kvůli tomu, že ho čtyři obvinění mlátili holemi. "Podle fotek ty modráky vypadaly, že to byla řezačka, ale podle soudní znalkyně by na to stačily obklady a nějaká analgetika," řekl obhájce Gruly.
 
Nakonec dostali slovo i obžalovaní. Jediný, kdo se rozhodl promluvit, byl Jiří Daniš. "Já chci jen říct, že tady měl sedět někdo jiný, kdo vystřelil," uvedl jen.
 
V soudní síni dnes hlavní líčení pokračovalo v poklidu. Desítka Romů, kteří se přišli podívat, nijak líčení nenarušovala. O tom, jak bude atmosféra na brněnském krajském soudě vypadat 10. prosince, kdy padnou rozsudky, se nechtěli vyjadřovat. Podle některých spekulací se však znepřátelené klamy k soudu dostaví v hojném počtu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Témata: Černá kronika

Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz