Spor s Pelánem se potáhne, říká královopolský starosta Kopečný

  16:35aktualizováno  16:35
"Nachystal jsem se na vás," vítá mě starosta Králova Pole Ivan Kopečný (ODS) ve své kanceláři a s mírným úsměvem mi podává tiskovou zprávu o odvolání místostarosty Reného Pelána (ODS). "Odvolání a volba nového člena rady městské části Brno-Královo Pole proběhlo na koaličním půdorysu...," čtu a nechápu.

Ivan Kopečný, starosta Králova Pole (ODS) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Já se vás na to odvolání stejně zeptám, abyste mi to vysvětlil v lidské řeči. Jak došlo k odvolání Reného Pelána?
V naší organizaci ODS jsme žili v symbióze. V tomto volebním období nastalo rozkmotření mezi jednotlivci a postupně gradovalo. Začalo to loni, kdy došlo v celé brněnské ODS ke změnám. Při tříbení názorů okolo odvolávání bratří Venclíků někteří lidé přehnali formulace vůči sobě. Tak René Pelán ztratil podporu kolektivu, byly to neshody mezi čelnými představiteli. Byť jsem se snažil to udržet do voleb, většinový názor byl, že se to musí řešit odvoláním.

Můžete být konkrétní? Co bylo příčinou toho rozkmotření?
Moje chyba je, že jsem nepostřehl, když to vznikalo. Nepromluvil jsem si s nimi jednotlivě a neuklidnil je, ať to nepřeženou. To se nepodařilo. Lidé, když spolu přestanou komunikovat, dělají jízlivé poznámky a přeroste to až ke schválnostem a nedůvěře. A pak už věci neprocházejí přes radu městské části proto, že jeden má pocit, že ten druhý mu to někde jinde shodil.

To chápu, ale pořád mi není jasná ta příčina.
Mám pocit, že je to v lidské nátuře. Když mluvíte s někým, kdo se před dvaceti lety rozvedl, tak vám řekne, že ani neví, proč to udělal. Nebylo to, že by se to soustředilo kolem jedné věci. Někdy po fotbalovém zápase se hráči stejného týmu poperou v šatně kvůli tomu, že jeden nepřihrál druhému...

Takže někdo někomu nepřihrál.
Já nevím. A pak vznikne animozita a stupňuje se to.

Počáteční důvod té animozity neznáte?
Neznám žádný relevantní důvod. Žádné konkrétní téma.

Co říkáte na výroky Reného Pelána, že je to proto, že nesouhlasil s přidělením bytu někomu z vedení radnice nebo nechtěl "posunout" stavební zakázku firmě člena místní ODS?
Když se rozhádá spolek zahrádkářů, tak na sebe taky přes plot nepokřikují, že tu mrkvičku má pěknou. René Pelán je v období, kdy se potřebuje vyjádřit tímto způsobem. Ale jsou to zbytečně silné formulace a nejsou faktické. Neumí jmenovat zakázku ani neumí jmenovat byt, který to měl být.

René Pelán u pomníku rudoarmějců.

A teď, po Pelánově odvolání, už se v místní ODS komunikuje lépe?
René Pelán zůstává členem zastupitelstva, ten spor existuje pořád a ještě se potáhne, ale snad už se to zklidní a do voleb půjdeme jednotní.

Zeptám se ještě na jednu věc. Projekt přestavby nádraží vypadá krásně, ale je dost drahý. Není to tak, že chcete mít před volbami krásný projekt, který ale není uskutečnitelný v době hospodářské krize?
Tato informace je zkreslená neznalostí v obou otázkách. Situace okolo nádraží je tristní, přestupní uzel je nebezpečný, nádraží nekulturní a navíc dnes naddimenzované. Už není výpravčí ani personál, téměř vše je automatizované. Dráhy tam mají jen výdaje. Navíc jim patří území v Zamilovaném hájku a opravou by se mohlo toto území otevřít investorům. Právě v době krize je potřeba využít čerpání dotací. Na město by navíc spadla jen investice do terminálu za 160 milionů korun. Záchytné parkoviště už by zaplatil někdo jiný.

Někteří radní se ale diví, proč by měli investovat do výpravní budovy Českých drah, státního majetku.
Není řečeno, co v té budově bude. Já vím, že by bylo optimální, aby tam byla pobočka Knihovny Jiřího Mahena nebo centrum revíru městské policie. Mluvil jsem o tom se zaníceným knihovníkem, tomu zasvítily oči, když si představil deset tisíc lidí, kterým by rozdával knížky.

Přece jen, není to zbytečně megalomanský projekt?
Pokud chcete něco znehodnotit, tak je nejjednodušší říct, že je to megalomanské a nemáme na to peníze. Původní návrh architekta byl ještě větší, v návrhu bylo šest pater. Kvůli tomu, že by to bylo ekonomicky náročné, byl architekt přiškrcen, takže ty výpočty odpovídají poloviční kapacitě. Měl jsem pocit, že možnost vybudování záchytného parkoviště na severu města je dobrá myšlenka. Navíc, nemusí se to stavět všechno najednou. Je to nabídka od městské části městu a to buď bude pokračovat dál, nebo nebude. A když nebude, je záruka, že ostatní projekty, které město bude uplatňovat, budou stejně kvalitní nebo kvalitnější než tento.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Bez oběda nebudu vypovídat, řekl u soudu muž obviněný z vaření pervitinu

Policisté v bytě v centru Brna zadrželi trojici mužů, kteří vařili pervitin.

Případ trojice, která při vaření pervitinu v brněnském hotelu Voroněž spustila požární čidlo, začal projednávat Městský...

U Mikulova našli archeologové místo, kde kdysi lidé porcovali mamuty

Archeologové u Drasenhofenu našli pozůstatky mamutů, ale i jiných zvířat.

V sousedství Mikulova před mnoha desítkami tisíc let pravěcí lidé lovili mamuty. Na místo, které v době kamenné...

Žena nepustila přítele domů, protože šel na pivo. Museli přijet strážníci

Pro pracovníky České obchodní inspekce už zamčené dveře do prodejen nejsou...

Případ muže, který se dobýval do bytu své přítelkyně, řešili o víkendu znojemští strážníci. Nakonec se ukázalo, že...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz