Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chaos v Hodoníně. Vedení radnice válčí s tajemnicí, chce její odvolání

  17:53aktualizováno  17:53
Vedení hodonínské radnice se pokouší sesadit tajemnici Jarmilu Horskou. Podněty k odvolání posílá na krajský úřady přes rok. Jako důvod uvádí i zpackanou demolici dvou budov, za kterou město zaplatilo zhruba 28 milionů. Šéfka městského úřadu vinu odmítá. Po dvouleté nemocenské se připravuje na návrat do práce.

Radnice v Hodoníně | foto: archiv MAFRA

Odvolání tajemnice na hejtmanství žádala nynější starostka Hodonína Milana Grauová (ANO). „Za nejzávažnější pochybení lze hodnotit nedostatky městského úřadu při zadávání veřejných zakázek, za jehož činnost Horská odpovídá,“ konstatoval Radek Ondruš, právník, kterého si radnice najala.

Ani nejnovější žádost Grauové ale na hejtmanství nezabrala. „Ve věci odvolání tajemnice Hodonína jsem rozhodla tak, že jsem z procesních důvodů nevyhověla žádosti. Nicméně rozhodnutí ještě není pravomocné, proto nebudeme poskytovat žádné další informace,“ konstatovala šéfka krajského úřadu Věra Vojáčková.

Procesními důvody přitom myslí fakt, že prohřešky, které hodonínští politici sepsali, se nestaly v posledním půl roce před podáním žádosti o odvolání. Ani nemohly. Horská totiž teď uzavírá už druhý rok v pracovní neschopnosti, kvůli které 180 úředníků radnice stejnou dobu postrádá svou nejvyšší nadřízenou.

Hodonín miliony za demolici nevysoudil

Starostka viní Horskou třeba z toho, že v několika letitých veřejných zakázkách nepohlídala, aby firma najatá na pořádání výběrových řízení neoslovovala stále stejné společnosti. Za to pak město pokutoval antimonopolní úřad.

Obdobně nynější vedení města tajemnici vyčítá demolici hotelu a lidové školy, kterou v roce 2008 odhlasovali sami hodonínští radní. Za místostarostování nynější starostky Grauové. Ani tady ovšem podle tvrzení radnice tajemnice politiky neupozornila na nezákonnost jejich jednání.

„Nic jsem nepodepisovala, o ničem jsem nerozhodovala, nemám k tomu ani kompetence.“

Horská ovšem ve všech případech zodpovědnost odmítá. „Povolení k demolici dávala šéfka stavebního úřadu v Hodoníně Ivona Lexová. Firmu, která objekty zbourá, pak schválila rada. Já jsem nic nepodepisovala, o ničem jsem nerozhodovala, nemám k tomu ani kompetence,“ obhajuje se tajemnice.

Strhnout město nechalo chátrající budovu proti vůli vlastníka. Za demolici Hodonín postrádá 28 milionů korun, které na majiteli nikdy nevysoudil. Kolotoč obviňování, kdo za zpackanou zakázku může, se tak nyní zastavil u tajemnice. Podobně ale radnice ukazovala už i na Lexovou, kterou dokonce stíhala policie. I ona odkazovala na rozhodnutí radních.

Snahy o odvolání tajemnice se táhnou roky

Na tajemnici mělo „pifku“ už vedení města v minulém volebním období. Právě Lexová totiž sepsala obvinění, že ji tajemnice šikanovala. Horská to popírala. Tehdejší starosta Igor Taptič (Nezávislí) odmítl výzvu své vlastní rady, ve které seděla opět i Grauová, tajemnici odvolat. O křeslo potom přišel sám.

Starostkou se pak v tajné volbě stala právě tehdejší členka ODS Grauová, která obratem ze strany vystoupila. A po loňských volbách Grauová usedla do křesla starostky znovu. Tentokrát za ANO. „My bychom preferovali nějakou dohodu s paní tajemnicí. Její postup a její představa o dohodě ale nejsou reálné,“ uvedla v pondělí starostka a naznačila, že Horská žádá za odchod z funkce větší finanční částku jako odstupné.

Starostka založila odbor kanceláře tajemnice

Něco takového ale Horská popřela: „V nejbližších dnech se vrátím do práce,“ konstatovala.

Starostka si mezitím poradila alespoň částečně. Tajemnici bez jejího vědomí založila nový odbor kanceláře tajemníka. A v jeho čele stanul její spolustraník - šéf hodonínského ANO Petr Šmidrkal.

„Nevytvořila jsem si to jako umělé místo pro někoho předem vybraného. Ze zákona nebylo možné za jmenovanou tajemnici přijmout náhradu. Chceme ale zabezpečit chod úřadu. Petr Šmidrkal byl na místo vedoucího nového odboru objektivně nejlepším uchazečem, a proto ho komise ze šesti zájemců vybrala,“ dodala starostka.

Hodonín je známý neustálými politickými veletoči na radnici. Koalice se v minulém období změnila hned čtyřikrát. Aby radnice zákonně mohla změnit tajemnici, podává nyní odvolání proti rozhodnutí hejtmanství k ministerstvu vnitra.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Další z rubriky

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Cyklista spadl po předjíždění kamionem, zemřel pod koly dalšího auta

Cyklista skončil s těžkým zraněním v nemocnici.

Šestašedesátiletý cyklista zemřel ve čtvrtek odpoledne na silnici na Znojemsku poté, co upadl a narazilo do něj auto....

Najdete na iDNES.cz