Areál Průmyslových staveb v Hrušovanech u Brna | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Správce zadluženého Průmyslového stavitelství Brno firmu rozprodává

Přibližně tři miliardy korun chtějí věřitelé po zkrachovalé stavební firmě Průmyslové stavitelství Brno. Bývalý zaměstnavatel asi tří stovek lidí je v konkurzu od listopadu. Své pohledávky přitom přihlašují další a další firmy takřka každý den.

Podle zveřejněného soupisu majetku společnosti je mizivá šance, že by všichni po jeho rozprodání dostali své peníze zpět v plné výši.

Průmyslové stavitelství Brno vlastní podle dokumentů insolvenčního řízení pozemky v několika českých a moravských městech, budovu v Kotlářské ulici v Brně a výrobní areál v Hrušovanech u Brna.

Insolvenční správce už přitom začal s rozprodejem majetku. Na konci ledna se uskuteční dražba hrušovanského výrobního areálu. "Vyvolávací cena je padesát dva milionů, odhadní cena stanovená posudkem je 81,6 milionu korun," uvedl Jaroslav Hradil ze společnosti Prokonzulta, která bude areál na konci měsíce dražit.

Hrušovanský areál funguje, pronajímají si jej firmy

Další nemovitosti vlastněné zkrachovalou firmou zřejmě budou následovat, tak jak bude hotovo jejich ocenění. Ještě před koncem roku 2008 byla podle informací MF DNES rozprodána auta, která stavební společnost vlastnila.

Do komplexu v Hrušovanech se včera přišli podívat první zájemci o jeho koupi. Jednoho ze dvou naplánovaných termínů prohlídek využili zástupci čtyř společností.

Jak by s areálem naložili, není jasné. Továrna, jejíž nejstarší části pocházejí z prvorepublikového období, totiž funguje. Pronajímá si ji několik firem.

Největší plochu zabírá výrobce obuvi Josef Seibel, celé jedno patro pak využívá výrobce pecí a sušiček Lac.

Průmyslové stavitelství Brno patřilo ještě před několika roky mezi největší brněnské stavební firmy. Podílelo se například na stavbě tréninkových hokejových hal za Lužánkami, pracovalo i na stavbě administrativního centra Platinium ve Veveří ulici.

Z přihlášených pohledávek vyplývá, že už tehdy firma neplatila všechny faktury. A podle dokumentů insolvenčního správce dluží na mzdách asi čtyři miliony korun.

Ve velkých problémech se ale firma ocitla přibližně před rokem. "Už v závěru roku 2007 hrozilo, že půjde do konkurzu a my nedostavíme. Takže jsme s nimi v únoru raději ukončili spolupráci," uvedl před časem Jiří Maršálek, majitel investiční společnosti Properity, pro kterou zaměstnanci Průmyslového stavitelství pracovali na bytovém komplexu Eden v brněnské čtvrti Královo Pole.

Firma přestala platit dokonce i ty faktury, na které měla. Podle právního zástupce Romana Keznikla proto, aby některé ze svých věřitelů nezvýhodnila.