Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sprcha pro Krumlov: požár na Výstavišti stěhování epopeje uspíší

  15:13aktualizováno  15:13
S tím v Moravském Krumlově nejspíš vůbec nepočítali. Požár Průmyslového paláce pražského Výstaviště z minulého týdne jim vdechl naději, že by se Slovanská epopej Alfonse Muchy nemusela z jejich zámku do Prahy hned tak stěhovat. Pražský radní Richter ale vzkázal: "Celou věc to spíše urychlí."

Slovanská epopej Alfonse Muchy se bude z Moravského Krumlova stěhovat do Prahy | foto: Radek Miča, MAFRA

Právě dvacítka obřích pláten má příští rok spočinout na Výstavišti, moravskokrumlovští radní ale doufají, že po požáru tam nebude pro epopej místo. Dnes však přišla přímo ledová sprcha.

Pražský radní pro kulturu Milan Richter v reakci na dotaz MF DNES vzkázal: "Požár Průmyslového paláce určitě neohrozí přesun epopeje do Prahy. Naopak si myslím, že to může celou věc i urychlit, co se zainvestování do Výstaviště týká."

Požár Průmyslového paláce

Pražští radní by o stěhování epopeje měli podle Richtera rozhodnout do 14 dnů. "Ale ten plán, který jsem již říkal, stále platí. Začátek příštího roku je pro stěhování reálné datum,“ dodal pražský radní.

Mafiáni si tam vypalují baráky
Vedení Moravského Krumlova se ale svého největšího turistického magnetu, který však patří Praze, nemíní jen tak vzdát. Na jihu Moravy jej chce udržet co nejdéle. Starosta Jaroslav Mokrý zopakoval, že Výstaviště není vhodné místo pro vystavení epopeje. "Pro dílo takového světového významu je to jednak zátopová oblast a jednak si tam mafiáni vypalují baráky," argumentoval.

Narážel tím na možné příčiny vzniku požáru na Výstavišti. Ve vyhořelém levém křídle Průmyslového paláce měla totiž podle některých informací prostory firma, která patří Janu Kočkovi, bratrovi zavražděného Václava Kočky mladšího. Toho nedávno zastřelil po oslavě křtu knihy Jiřího Paroubka hoteliér Bohumír Ďuričko.

Muchovo přání nesplnili
Ani více jak 70 let poté, co Alfons Mucha Čechům věnoval svou monumentální Slovanskou epopej, není splněno jeho přání. A to, že dílo nemá stálou expozici v Praze. A nebýt azylu v Moravském Krumlově a péče místních lidí, už by pravděpodobně neexistovalo.

"Krumlovu dlužíme mnoho, nebýt něj, plátna už dnes nemáme. Přesto musíme respektovat dědečkovu vůli a jeho dílo přenést do Prahy," řekl před několika lety malířův dědic a prezident Muchovy nadace John Mucha.
 
Pro soubor dvaceti pláten, z nichž každé měří osm krát sedm metrů, se v hlavním městě nenašlo místo už za první republiky a na počátku druhé světové války byla epopej svinuta a ukryta ve vlhkých sklepeních pražských domů. Po válce se obrazy dostaly do Moravského Krumlova, místní je zrestaurovali a od roku 1963 jsou k vidění v tamním zámku.

"Praha by tedy měla být ráda, že jí Moravský Krumlov chce již podruhé v historii pomoci," doplnil včera starosta Jaroslav Mokrý.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.

Najdete na iDNES.cz