Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sprejer pomaloval plot brněnské filozofické fakulty. Kvůli Rusům v Gruzii

  16:57aktualizováno  16:57
"Ještě pořád se bojíme Rusů, že je necháme okupovat jiné státy? Za ropu nám to stojí!" Dlouhé sdělení nastříkané černým a červeným sprejem na podezdívku plotu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity teď v Brně udivuje kolemjdoucí. Nápis doplňuje ještě rudá značka autora.

Nápis proti ruskému počínání v Gruzii na brněnské filozofické fakultě | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"V pátek tam žádný nápis nebyl, v pondělí ráno už ano," popsal správce budov Filosofické fakulty v Brně Josef Klein, který sdělení objevil a nahlásil nadřízeným. Podle něj se na fakultě objevuje řada různých čmáranin, podobné poselství tu ale zatím neměli. "Vedení fakulty o této nepřístojnosti ví," řekl tajemník filozofické fakulty Ivo Jurtík.

Zabývat se ale politicky motivovaným nápisem nejspíš dále nebude. Fakulta pravděpodobně ani nepodá trestní oznámení na neznámého pachatele, protože se nejspíš jedná jen o přestupek a šance na odhalení autora nápisu je jen malá. Pomoci dopadnout vandala nepomohou ani záběry bezpečnostních kamer. Ty  snímají pouze vstupy do areálu.

O tom, kdo počmáral fakultní plot, mohou zaměstnanci školy jen spekulovat. "Určitě to nebyl nikdo se základním vzděláním. Nejspíš to byl někdo ze studentů," uvažoval Klein. Podobný nápis se objevil také na zdi v Nerudově ulici.

Nápis proti ruskému počínání v Gruzii na brněnské filozofické fakultě

Z podezdívky univerzitního plotu by měl protestní vzkaz zmizet už zítra. Záleží ale na tom, jak moc budou vytížení zaměstnanci údržby. "Zalíčíme to, určitě to tam nenecháme," vysvětlil Klein.  Náklady na odstranění několikametrového textu přitom nebudou nízké.

"Jeden metr čtvereční nátěru přijde na padesát korun, jenom barva bude stát kolem dvou tisíc korun," odhadl Klein. A když k částce připočetl odměnu za práci, dostal se k částce zhruba pěti tisíc korun. "Tomu dobrákovi doporučuji, aby si to napsal na čelo," vzkázal neznámému vandalovi Klein.

Brněnská filozofická fakulta má s nájezdy sprejerů velké problémy. "Graffiti máme na zdi skoro každý den," stěžoval si Jurtík. Podle něj situaci zhoršuje i množství hospod v okolí školy.

Na fasádě se nedávno objevil i nápis psaný azbukou. Vandalové neměli úctu ani k černému smutečnímu praporu, který visí u hlavního vchodu. Zaměstnanci fakulty museli prapor umístit výš, protože ho někdo strhl.

Autoři:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

Najdete na iDNES.cz