Básník Jan Zahradníček

Básník Jan Zahradníček | foto: MF DNES

Srdce režimem trýzněného Zahradníčka se zastavilo před půlstoletím

  • 0
Před padesáti lety zemřel básník, novinář, překladatele a jeden z nevýznamnějších básníků 20. století Jan Zahradníček. Osudem těžce zkoušený muž a mistr katolické poezie poznal, jak dokáže být komunistická zvůle krutá.

Poté, co Zahradníček (narodil se roku 1905 v obci Mastník na Třebíčsku) otiskl z kraje třicátých let své první básně, napsal o něm slavný kritik F. X. Šalda nadšeně: "Se Zahradníčkem do české poezie vstoupil Někdo."

A byl to právě literáty tolik obávaný Šalda, který ho později tituloval knížetem české poezie.

Zahradníčkův život byl krušný hned od samotného začátku. Ve dvou letech spadl z půdy, pohmoždil si páteř a hrudník. Ve spojení s podvýživou a nedostatečnou lékařskou péčí úraz vyústil v těžkou kyfoskoliózu páteře a takzvané plicní srdce.

V roce 1945 se přestěhoval do Brna. O šest let později byl zatčen. Ostře protikomunistická a hluboce náboženská tvorba Zahradníčkovi ve vykonstruovaném procesu vynesla třináct let vězení. Přes svůj handicap procházel nejtvrdšími věznicemi.

Velké dary života

Po amnestii v roce 1960 byl propuštěn a krátce na to 7. října zemřel. Ještě v březnu 1954 si ve tvrdém žaláři na Pankráci napsal: "Teprve když je člověk na delší dobu zbaven těch věcí, které se nám zdají tak samozřejmé a všední, vidí a poznává, že jsou to veliké dary a že celý náš život, ten domácí a všední, je jedna veliká slavnost, od Vánoc do Vánoc, od jara do jara."

Ještě o rok dříve v září 1956 po otravě houbami zemřely dvě Zahradníčkovy dcerky. Byl sice propuštěn na pohřeb, režimem zkoušený muž se však i přes návrh podmínečného propuštění po čtrnácti dnech musel vrátit na Mírov.

Až po devíti letech v arestu byl tento mimořádný literát, který část svého života spojil s Brnem, propuštěn na amnestii. Krátce poté zemřel na srdeční slabost, kterou zhoršil pobyt v tvrdém kriminále.